Bugun...Çankırı TKDK Türkiye 2.’si Oldu…
Tarih: 04-05-2018 14:11:17 + -


Daha önceki çağrıda sıralama kriterlerinin devreye girdiğine ve 65 projenin sözleşmeye bağlandığına değinen Akbıyık, 3. çağrıda bu sayının 130’un üzerinde olmasını beklediklerini söyledi.


Çankırı TKDK Türkiye 2.’si Oldu…

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre AKBIYIK tamamlanan 3. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin değerlendirmede bulundu. “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 21 Aralık 2017’de çıktığı IPARD II Programı 3. Başvuru Çağrı İlanını 27 Nisan 2018’de tamamlamıştır. Bu süreçte ilimiz Çankırı 209 proje başvurusu ile Türkiye genelinde en çok başvuru alan 2. il olmuştur. İlimizden gelen başvuruların toplam yatırım tutarı 65 Milyon TL’nin üzerinde olup hibe talebi yaklaşık 40 Milyon TL’dir.” dedi.

 

Akbıyık sözlerini şöyle sürdürdü, “En çok başvuruyu Merkez İlçede üretim yapan üreticilerimizden, yatırımcılarımızdan aldık. Merkez İlçe hem başvuru sayısında, hem de yatırım tutarında başı çeken ilçemiz oldu. Bu ilçemizi Çerkeş, Yapraklı ve Atkaracalar ilçelerimiz takip etti. Bizler adına sevindirici olan her ilçemizden yatırımcıların ve üreticilerin hibe çağrısı kapsamında talepte bulunuyor olmaları.”

 

“Sektör olarak baktığımızda sayıca en çok başvurunun çiftçilerimizin alet ve ekipmanlarını yenilemek adına başvurdukları bitkisel üretim sektöründe olduğunu görüyoruz. Hayvancılık projeleri Çankırı’mız adına yine olmazsa olmaz, 20 başvuruda hayvancılık sektörüne yönelik yapıldı. Kırsal turizm sektöründen Ilgaz ilçemizde 2, Kurşunlu ve Yapraklı ilçelerimizden 1’er olmak üzere 4 başvuru aldık. İlimiz adına ilk defa zanaatkarlık sektöründen bir başvuru Eldivan ilçemizden yapıldı. Zanaatkarımız ahşap işleme sektöründe çeyiz sandığı, cami ahşap süslemesi, ahşap süs eşyaları ve oyuncak imalatı gerçekleştirecek. Yine mantar yetiştiriciliğine yönelik bir başvurumuzda var. Bütün bunların özeti hedefimiz tüm sektörlere IPARD II Programı kapsamında mutlaka bir destek sağlamaktı. Bu noktada 3. çağrı İlimize büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

Daha önceki çağrıda sıralama kriterlerinin devreye girdiğine ve 65 projenin sözleşmeye bağlandığına değinen Akbıyık, 3. çağrıda bu sayının 130’un üzerinde olmasını beklediklerini söyledi. IPARD Programı kapsamında İlimizde 82 Milyon TL hibe desteği dağıtıldığına değinen Akbıyık sözlerini yatırımcılara hayırlı olsun dilekleri ile sonlandırdı.
Bu haber 1507 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI