Bugün...



Çankırı Valiliği Fahiş Fiyatlara Karşı Tedbirler Aldı
Tarih: 22-10-2018 22:58:18 + -


İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı...devamını okuyunuz.


Çankırı Valiliği Fahiş Fiyatlara Karşı Tedbirler Aldı

Çankırı Valiliği tarafından artan döviz fiyatlarını fırsat bilip fahiş fiyat uygulayanlara yönelik tedbirler alındı.

 

Fahiş fiyat ve stokçuluk konusunda genel emir yayınlayan Çankırı Valiliği, " Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; temel hak ve hürriyetlerini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması da Devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır.

 

Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu düzeninden etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalar da kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir.

 

İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür.

 

Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir" dedi.

 

Haksız rekabetin önüne geçileceği de belirtilen genel emirde, "Bu itibarla kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla;

 

1-İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi,

 

2-Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması,

 

3-Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması,

 

4-Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması,

 

5-Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir. Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacaktır" denildi.




Bu haber 2905 defa okunmuştur.

Etiketler :
isimsiz / 24-10-2018 09:35:00

Valilik Resmi Rakamlarla Bir Açıklama Yapsın Vatandaşa. Kaç İş Yerine Ceza Yazılmış? Yani Kaç Fırsatcıya Ceza Yazılmış? Bilgilenmek istiyoruz.

suat / 23-10-2018 08:30:00

dolar 7.50 lerden 5.68 tl ye düştü. önce devlet elektriğe gaza mazota falan yaptığı zamları geri alsın zaten diğer küçük esnafın yaptığı zamlar en geç 1-2 aya otomatikman düşer. esnafın gideri artmışken alış fiyatları ucmuşken nasıl indirim yapmasını beklersiniz? bırakın fırıncının bakkalın yakasını. önce aracılara toptancılara bakın kaça almış, ne zaman almış şimdi kaça satıyor.

kubilay serdengecti / 23-10-2018 02:02:00

fahis fiyatlar uygyulayan hastahaneler dogalgaz elektrik firmaları bankalar otobus firmaları mutahidlerde denetleniyormu

Boş denetime cevap / 22-10-2018 23:07:00

Denetleniyor ama gösteriş olsun diye kime ceza yazılmış hangi fırsatçıya ceza yazdınız boş boş denetleyin anca



FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI