Bugün...Çankırı Valisi Aktaş “Gerektiği Zaman Biz Kanımızı da Vermeyi Severiz, Canımızı Vermeyi de Severiz” Dedi
Tarih: 19-10-2018 13:13:31 Güncelleme: 19-10-2018 13:48:31 + -


Aktaş, 2017 yılında yaptığı bağışta "Delikanlı olan kan verir" diyerek herkesi kan vermeye davet etmişti. 2018 yılında yaptığı açıklama ise şu şekilde: "En büyük fedakarlıktır kendinden vermek. Biz kanımızı da vermeyi severiz, canımızı vermeyi de severiz gerektiği zaman." Dedi.


Çankırı Valisi Aktaş “Gerektiği Zaman Biz Kanımızı da Vermeyi Severiz, Canımızı Vermeyi de Severiz” Dedi

Vali Hamdi Bilge Aktaş Muhtarlar Gününü Kutladı, Kan Bağış Kampanyasında Kan Verdi

 

Vali Aktaş’ın Muhtarlar Günü Mesajı

 

19 Ekim tarihi, 19.10.2015 tarihli ve 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile Muhtarlar Günü olarak belirlenmiştir.

 

Muhtarlık müessesesi, ülkemizde mahalli demokrasinin en eski örneğidir ve 1829 tarihinden bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.19 Ekim gününün "Muhtarlar Günü" olarak belirlenmesi, devletimiz ve hükümetimizce, en küçük mahalli hizmet birimi olarak muhtarlarımıza verilen önem ve değerin göstergesidir.

 

Devletimizin mahalle ve köylerdeki temsilcisi olan muhtarlarımız, son birkaç yılda halkımızla daha çok ilgilenmek, talep ve ihtiyaçları ivedilikle çözmek konusunda daha iyi imkânlara kavuşmuştur.

 

Bu vesileyle ilimiz ve ilçelerimizde görev yapan tüm köy ve mahalle muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

 

Hamdi Bilge Aktaş=>Çankırı Valisi

 

Vali Aktaş Kan Bağışında Bulundu

 

İlimizde Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş'ın katılımları ile 19 Ekim 2018 Cuma günü saat 10:00'da Kamu Personeline yönelik olarak Kızılay Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi. Kan verme işlemi Valilik girişi önünde bulunan Kızılay otobüsünde gerçekleşti.

 

Kan veren personele Cuma günü öğleden sonra izin verildiği de açıklandı.

 

Kızılay tarafından, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara yönelik kan bağışı kampanyası yapıldı.

 

Valilik önünde gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasına Vali Hamdi Bilgi Aktaş da katıldı. Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "Hayır yapmak istiyorsan en iyi hayır. İnsanlık adına yapıyorsan en güzel iş. Sağlık açısından yapıyorsan kan sağlığına ve vücuduna büyük katkı sağlıyor, vücudundaki kanda yenilenme oluyor. Eğer dini açıdan değerlendiriyorsanız; en iyi sadakadır kan vermek. Kan verdiğim zaman ben şimdi 10. kanımı veriyorum. Her verdiğin kan 3 kişiye paylaştırılıyor.

 

Bunlardan birinin hayatını kurtarıyorsunuz. Ben bugün de verdiğim zaman 30. kişiye ulaşmış olacağım. Aynı zamanda 30 kan kardeşim olmuş olacak" dedi.

 

"Delikanlı olan kan verir" demişti

 

Biz gazetecilerin sorusunu cevaplayan Vali Hamdi Bilge Aktaş “Bu Yılda Net Konuştu”

 

Aktaş, 2017 yılında yaptığı bağışta "Delikanlı olan kan verir" diyerek herkesi kan vermeye davet etmişti. 2018 yılında yaptığı açıklama ise şu şekilde: "En büyük fedakarlıktır kendinden vermek. Biz kanımızı da vermeyi severiz, canımızı vermeyi de severiz gerektiği zaman." Dedi.

 

Kan verme kampanyasına muhtarlar da katıldı.

 

Başbakanlık tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda 19 Ekim muhtarlar günü olarak belirlenmişti.

 

Belirlenen bugünde Çankırı’daki muhtarlar anıt alanına çelenk sunarak güne başladı.

 

Çelenk sunumundan sonra Çankırı Valiliği Birlik Salonu’nda günün anlam ve önemine yönelik konuşmayla devam etti.

 

Saygı Duruşunda bulunup İstiklal Marşının okunmasının ardından Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemile Eskisucu tarafından günün anlam ve önemine yönelik açıklama yapıldı.

 

Eskisucu, “Türkiye muhtarlar konfederasyonunun 3 Mart 2015 tarihinde içişleri bakanlığına yapmış olduğu müracaat neticesinde Osmanlı arşivinde 2. Mahmut döneminde yayınlanan ferman ile 19 Ekim 1829 tarihinde kurulan muhtarlık teşkilatının kuruluş tarihi esas alınarak 19 Ekim’in muhtarlar günü olarak kutlanılmasına karar verilmiştir. Bu kararın verilmesinde önemli katkıları olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçen herkese tüm muhtarlar adına teşekkür ederim.” Dedi.

 

Konuşmasını sürdüren Eskisucu, “Bizler devletimizin mühür ve beraatı olan tek seçilmiş kişileriyiz. Büyük devlet olma vizyonu en başta yerelde başlar. Muhtarlarımız halka hizmet, hakka hizmet anlayışıyla görev yaparlar. Ülkemizin önemli yapı taşlarından olayın muhtarlarımız halk ile resmi kurumlar arasında köprü vazifesi görürler. Mahallelerinde yaşanan her türlü sorunların çözüme kavuşması için fedakarca mücadele eden muhtarlarımızın, ülkemizde bu yıl 3.’sü kutlanacak olan ve bundan sonra her yıl muhtarlar günü olarak kabul edilen gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli görevleri yürüten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Görev yapan tüm arkadaşlarımın 19 Ekim muhtarlar gününü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Yapılan konuşma sonrasında Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş’ı muhtarlar makamında ziyaret etti.

 

Çankırı Valisi Aktaş, “önceden halk doğrudan kendi yöneticisini seçerdi. Adaylık bile söz konusu değildi. Aday olabilir ama olmayanda vardı. Muhtarlıkta bu var şimdi. Muhtarlık gerçekten demokrasini gerçekleştiği tek rejimdir. Çünkü halk doğrudan kendi temsilcisini kendisi seçiyor. Bundan dolayı muhtarlık seçimi Türkiye’nin en zor seçimidir. Allah yardımcısınız olsun.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2759 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI