Bugün...Çankırı Valisi Hamdi Bilgi Aktaş’tan Şehitler Günü Mesajı
Tarih: 16-03-2019 08:42:54 + -


Çankırı Valisi Hamdi Bilgi Aktaş "İstiklal Marşının Kabul Edilmesi ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile Şehitler Günü Mesajı yayınladı.


Çankırı Valisi Hamdi Bilgi Aktaş’tan Şehitler Günü Mesajı

Şehitler Günü Mesajı

 

18 Mart 1915’te Çanakkale’de şanlı destanın yazıldığı gün, ülkemizde “Şehitler Günü” olarak kutlanmaktadır. Gün ruhunu, 18 Mart 1915’te aziz milletimizin vatan ve hürriyet uğrunda yüzbinlerce evladını şehit vererek insanlık tarihinin en şanlı sayfalarından birini altın harflerle yazdığı destandan almaktadır.

 

Tarihimizin her döneminde, milletimizi esir etmek isteyenlere ve vatanımızın bütünlüğüne kast edenlere karşı göğsünü siper eden, bir an bile tereddüt etmeksizin canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz destanlar yazmıştır. Bu kutsal vatan, kahraman ecdadımızın bizlere emanetidir. Bu emanete layıkıyla sahip çıkmak, bu topraklar üzerinde hayat süren milletimizin her ferdinin vatan borcudur.

 

Şehitler günü vesilesiyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi minnet ve rahmetle yâd ediyor; değerli şehit ailelerimize, gazilerimize ve aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum.

 

İstiklal Marşının Kabul Edilmesi ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

 

12 Mart, İstiklal Marşının Kabul Edilmesi ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’dür ve 2008 tarihinden beri kutlanmaktadır. Bu gün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Millî Marş için açmış olduğu şiir yarışmasının neticelendiği gündür.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bundan 98 yıl önce bugün, 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı, tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlık ve kahramanlığın adı, Türk milletinin ortak sesidir.

 

Mehmet Akif Ersoy, aziz milletimizin savaş meydanında yazdığı bu destanı veciz anlatımıyla kâğıda dökmüş büyük şairdir. Millî Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir.

 

İstiklâl Marşımızın kabulünün 98. yıl dönümü vesileyle, o destanı savaş meydanlarında yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi ve bu destanı kâğıda döken vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

 

Hamdi Bilge Aktaş =>Çankırı Valisi
Bu haber 1838 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Valilik Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI