Bugün...Çankırılılar Tren Yoluna Ses Bariyeri İstiyor!
Tarih: 27-03-2019 14:24:33 Güncelleme: 27-03-2019 14:32:33 + -


Yük Trenlerinin manevra yaptığı bölgede tren düdüğü ve uğultu şeklinde yükselen gürültüye karşı çözüm arayışına giren bölge sakinleri “ses bariyeri” yapılması için imza kampanyası başlattıklarını ifade ettiler.


Çankırılılar Tren Yoluna Ses Bariyeri İstiyor!

Çankırı’da tren yolu hattı kenarında çevre binalarda yaşayan semt sakinleri, trenlerin manevraları ve geçitlerde düdük çalmaları nedeni ile oluşan yüksek desibeldeki ses kirliliğine karşı mahallerine "ses bariyeri" yapılmasını istediler.

 

Kömür yolu hattı olarak ta bilinen TCDD Irmak -Zonguldak demiryolu hattının Çankırı şehir merkezinden mahalleler içerisinde kalan kısmında oturan vatandaşlar, Çankırı Tren garına gelen yük trenlerinin mahallelerinde manevra yaptığını ve makinistlerin geçitlerden geçerken düdük çalmak mecburiyeti nedeni ile sesten etkilendiklerini dile getirdiler.
 

Semt sakinlerinden Mahmut Kandemir “İstasyondan trenin sesinden binalar sarsılıyor, rahatsızlığımız bu! Trenler fazla düdük öttürüyor gidip, gelirken. Gece adam işten geliyor yatıyor, iki saat sonra gürültüden yeniden kalkıyor. Gece vardiyasında çalışan insanda çok. Bu rahatsızlığın giderilmesini istiyoruz.” dedi.
 

Gece uykularımız bölünüyor- Yine demiryolu kenarından ikamet eden Haluk Güçyılmaz, ”Üç geçit var bu geçitler bitene kadar devamlı düdük çalıyor. Oda gece çok rahatsız ediyor. Tabi birde hemzemin geçitlerde bariyerlerin sesi var. Buraya ses engellenmesi için bir şeyler yapılmasını istiyoruz. Biz vatandaş olarak sesten çok rahatsızız, gece uykularımız bölünüyor.” dedi.
 

TCDD bazı illerde ses bariyeri konusunda hassas davrandı-

 

Sesi engellemede teknolojinin geliştiğine dikkat çeken mahalle sakini iş insanı Osman Keleş, ”Türkiye’de bazı illerde devlet demiryollarının bu konuda çok hassas davrandığını biliyorum. Yol kenarlarına vatandaş gürültüden rahatsız olmasın diye ses bariyerleri yapıyorlar. Bizde aynı hizmeti Çankırı vatandaşlarına verilmesini talep ediyoruz. Gece sessizlik çöktüğünde çok daha fazla rahatsızlık var. Ama aynı şekilde gündüz evinizde başınızı koyup istirahat etmeniz mümkün değil.” şeklinde konuştu. Yük Trenlerinin manevra yaptığı bölgede tren düdüğü ve uğultu şeklinde yükselen gürültüye karşı çözüm arayışına giren bölge sakinleri “ses bariyeri” yapılması için imza kampanyası başlattıklarını ifade ettiler.

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2399 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI