Bugün...ÇATSO İstihdam Seferberliği Toplantısı Gerçekleştirdi
Tarih: 08-03-2019 09:49:49 + -


ÇATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, "Çankırı iş dünyasının bundan önce olduğu gibi bu çağrıya da en doğru cevabı verecektir." dedi.


ÇATSO İstihdam Seferberliği Toplantısı Gerçekleştirdi

2019 İstihdam seferberliği kapsamında ÇATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, SGK İl Müdürü Hicran Çakmakçı ve İş Kur İl Müdürü Alim Çaycı ile birlikte ortak Basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Oda Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyelerinin yanı sıra Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf Möhür katıldılar.

 

ÇATSO 07.03.2019 Perşembe günü saat 09:00’da Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten Başkanlığında oda toplantı salonunda İstihdam seferberliği ile ilgili kahvaltılı basın toplantısı yaptı.

 

Toplantıda İstihdam Seferberliği 2019 teşvik paketleri anlatıldı.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Çelikten, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin başlattığı İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası etkinliği ortak metnini okuyarak “Ülkemize güven duyup, işimizi geliştirmeye, istihdama katkı sağlayamaya, ekonomik büyümemizi sürdürmeye odaklanmamız gerekiyor” diyerek herkesi İstihdam Seferberliği’ne destek vermeye davet etti.

 

Toplantıda Okunan Basın Bildirgesi Tam Metni:

 

Çelikten, “Değerli hazurun, kıymetli basın mensupları, diyerek bildirgeyi okumaya başladı.”

 

Çelikten, Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

 

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

 

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

 

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

 

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

 

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

 

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

 

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

 

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

 

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

 

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

 

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

 

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

 

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdam seferberliği.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

 

Aklınıza takılan bir konu olursa, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün.

 

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

 

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

 

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

 

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

 

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

 

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

 

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

 

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

 

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.

 

Sizleri Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası olarak saygıyla selamlıyorum. Diyerek basın bildirgesini okuyarak bitirdi.

 

ÇATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, Çankırı iş dünyasının bundan önce olduğu gibi bu çağrıya da en doğru cevabı verecektir diyerek toplantıya katılan ve şimdiden istihdama seferberliğine katkıda bulunacak herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 
Bu haber 1635 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI