Bugün...CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek’ten Vali Hamdi Bilge Aktaş’a Ziyaret
Tarih: 17-04-2018 11:27:00 + -


Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi.


CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek’ten Vali Hamdi Bilge Aktaş’a Ziyaret

Çeşitli programlara katılmak üzere Çankırı’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

 

Ziyarete CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin de katıldı. Ziyarette Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Dursun Çiçek’e Çankırı’nın ünlü kaya tuzundan yapılmış lamba hediye etti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Aktaş, İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek ile CHP İl Başkanı İlhan Tekin’e teşekkür etti.

 

CHP 81 İlde Eş Zamanlı Oturma Eylemi Yaptı

 

Cumhuriyet Halk Partisi, 16 Nisan referandumunun yıldönümünde “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla bir saatlik oturma eylemi yaptı.

 

81 ilde eşzamanlı yapılan eyleme CHP İstanbul milletvekili Dursun Çiçek, CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin partililer katıldı.

 

Karatekin parkında “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı İlhan Tekin “Ülkemizin tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuzdaki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuzda ilan edilen OHAL altında gidilen referandum meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır.

 

Sivil darbe ortamında “evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği “hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.” dedi.

 

“Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir.” diyerek sözlerine devam eden Tekin “İlan edilişindeki amacında uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi insan haklarını ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlemento yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AK Parti iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış sağcı, solcu muhafazakar sosyal demokrat kimseyi ayırmadın tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.” şeklinde konuştu.

 

“OHAL nedir?” şeklinde konuşmasına devam eden Tekin “OHAL 10 ekimde katledilen çocuklarına anmak isteyen anne ve babalara sıkılan birer gazdır. OHAL ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur. OHAL Ahmet şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır. OHAL işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir. OHAL işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır. OHAL dünyaca ünlü kimi bilim insanlarını FETÖ yalanıyla üniversiteden atmaktır. OHAL tiyatro oyunlarını yasaklamaktır. OHAL muhaliflerini terörist olarak tanımlayabilme cüretidir. OHAL Ankara Kızılay’da insan hakları anıtını gözaltına almaktır. OHAL madende oğlu 4 yıldır anaya artık yürüyemezsin yasak artık demektir.

 

İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlementonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri yeniden çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki saraylıları uyarıyoruz. Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Çankırı’daki “OHAL değil demokrasi istiyoruz” eylemine misafir olarak katılan İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek Karatekin Parkında vatandaşları dinledi. Orada bulunan vatandaşları tek tek dinleyen Çiçek yaptığı konuşmada “Çankırı İl Başkanlığına geldiğinde kendine ilk anlatılanın bir askeri öğrencinin OHAL rejimi nedeniyle mesleğinim elinden alınması oldu. Bu durumda binlerce öğrenci var.  Aynı şekilde Adalet komisyonuna 100 bini geçen müracaat var. OHAL FETÖ ile mücadele için ilan edildi. Karşınızda FETÖ mağduru, FETÖ’nün 5 yıl mahkûm ettiği bir milletvekili Dursun Çiçek olarak duruyorum. Bu ülkenin OHAL’e değil, demokrasiye ihtiyacı var. İnsanların hakkı araması için yargının hukuk ve adalet dağıtmasına ihtiyacı var. Bunları seslendirmek için bugün meydanlardayız. Bugün 16 Nisan. Mühürsüz oyların Yüksek Seçim Kurulu tarafından sayıldığı ve karanlık bir tarih olarak hatırladığımız bir gün. Çarşamba günü Meclisi gelecek OHAL yasasına biz itiraz ediyoruz. 1.5-2 ayda bitecek denilen OHAL 21 ay sürdü. Halen devam ettirmek istiyorlar. Çünkü kolaylarına geliyor. İnsanların hak istemesini, hakkını aramasını bunlar vatandaşa çok görüyorlar. Hakkımızı arayacağız. Hukuk ve adalet için yollara düştük. Çarşamba günü olmazsa en kısa sürede OHAL’in kaldırılmasını sağlayacağız. Anayasa değişikliği OHAL şartlarında yapıldı, seçimin bu şartlar yapılmasını asla kabul etmiyoruz.” dedi.

 

Eylem karşılıklı sohbet şeklinde devam ettikten sonra saat 13.00’de olaysız bir şekilde tamamlandı.

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1492 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI