Bugün...Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Berna Canter İle Çocuklarda Karın Ağrısı Konulu Söyleşimiz
Tarih: 20-03-2018 08:50:22 + -


Uzun süreli karın ağrılarında öncelikle mide ile ilgili hastalıklar araştırılmalı, öyküye göre besin alerjileri, ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) ,bağ dokusu hastalıkları ve diğer nadir sebepler araştırılmalıdır.


Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Berna Canter İle Çocuklarda Karın Ağrısı Konulu Söyleşimiz

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzm. Dr. Berna Canter ile “Çocuklarda Karın ağrısı” Konulu Söyleşimiz

 

Çocuklarda karın ağrısı kişiye göre çok değişkenlik gösteren bir rahatsızlıktır. Kimi çocuk apandist olup az bir serzenişte bulunurken, kimisi hafif bir rahatsızlığı psikolojik faktörlerin de etkisiyle abartabilir.

 

Karın ağrısı yenilerde başlayan bir ağrıysa yeri, şekli ve eşlik eden bulgular önemlidir. İdrar yaparken yanma, ishal ve kusma; idrar yolu enfeksiyonu ve mide -barsak enfeksiyonunu da akla getirir. Boğaz ağrısı, öksürük varsa karın içi lenf bezeleri muhtemelen şişmiş ve ağrı yapıyordur. Sarılık bulgusu varsa karaciğer ile ilgili hastalıklar, özellikle hepatitler akla gelir.

 

Karnın orta kısmındaki ağrı, özelliklede üst bölgede ise mide ile ilgili, alt bölgede ide idrar yolları ile ilgili olabilir. Yan ağrıları yine idrar yolu enfeksiyonu, taş, kum, kimi zaman zatüre ve kızlarda yumurtalıklarla ilgili durumları düşündürür. Karın bölgesinde genel yaygın bir ağrı varsa barsaklar ile ilgili sebepler araştırılabilir. Burada hastanın hikayesi önemlidir.

 

Özellikle de şiddetli karın ağrıları, hele ki karnın sağ bölgesinde ise mutlaka doktora vakitlice gösterilmelidir. Yeni başlayan hemen her karın ağrısında asıl dikkat edilmesi gereken şey ağrı kesici verilmemesidir; ağrı kesici apandist gibi cerrahi sebepleri maskeleyerek doktoru yanıltabilir.

 

Uzun süreli karın ağrılarında öncelikle mide ile ilgili hastalıklar araştırılmalı, öyküye göre besin alerjileri, ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) ,bağ dokusu hastalıkları ve diğer nadir sebepler araştırılmalıdır. Psikolojik sebeplerin bu ağrıların hemen hepsinde düşünülmesi ve çocuğun rahatlatılması da çok önemlidir.

 

Sağlıklı günler dileriz.

 

Uzm. Dr. Berna Canter=>Çocuk Hastalıkları Uzmanı

 
Bu haber 2385 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI