Bugun...Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak
Tarih: 25-02-2018 08:28:44 Güncelleme: 25-02-2018 08:32:44 + -


CHP Çankırı Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklamasında bulundu.


Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak

Basın Açıklaması

Çocuk İstismarını Kadınlar Durduracak

Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en önemli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz.

İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak, Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.

“Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; 

1-Cezaları artırmak

2-İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmak.

İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.

Biz; suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denekçi olcağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitilmesine izin vermeyeceğiz.

Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz.

1. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.

2. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.

3. Çocuk istismarını öven “9 yaşında çocukla evlenebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar, mücadeleye devam edeceğiz.

CHP Çankırı Kadın Kolları Başkanlığı
Bu haber 953 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI