Bugün...Dikkat Çiftçilere Önemli Uyarı
Tarih: 30-08-2018 08:13:05 + -


Karabük’ün Eskipazar ilçesinde, Karabük- Çankırı yolunda sürücüsünün kontrolünden çıkan kimyasal madde yüklü tankerin Çerkeş Çayı'na devrilmesinin ardından muhtarlar, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun talimatıyla çiftçileri uyardı.


Dikkat Çiftçilere Önemli Uyarı

Kimyasal Yüklü Tanker Devrildi, Çerkeş Çayı’nda Çevre Felaketi Baş Gösterdi!

 

Çaya Devrilen Kimyasal Yüklü Tankerin Şoförü Öldü, Balık Ölümleri Yaşandı

 

Kimyasal madde yüklü tanker kontrolden çıkarak Çerkeş çayına uçtu.

 

Kazada tanker sürücüsü hayatını kaybederken kimyasal maddenin karışt çayda balık ölümleri yaşandı. Kaza, saat 09.00 sıralarında İstanbul- Samsun D-100 Karayolu Karabük- Çankırı il sınırında İsmetpaşa mevkindeki Musaefendi Köprüsü’nde meydana geldi. Çankırı yönüne giden Özcan Tunalı (47) yönetimindeki 77 DD 659 plakalı kimyasal madde yüklü tanker, sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu yaklaşık 10 metreden Çerkeş Çayı’nda tren yolu köprüsü ayağına devrildi. Düşme sırasında tanker basıncın etkisiyle patladı ve tankerde bulunan kimyasal madde çaya karıştı.

 

İhbar üzerine bölgeye AFAD, UMKE, itfaiye, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, özel kıyafetler giyerek tankere yaklaştı. Tankerin altında kalan sürücü Özcan Tunalı’nın öldüğü belirlendi. Kimyasal maddenin döküldüğü alanda ise çok sayıda balık ölümleri yaşandı. Yapılan incelemenin ardından Özcan Tunalı’nın cesedi Eskipazar Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. Jandarma ve polis ekiplerinin cep telefonuyla ulaştığı firma yetkilisinden, tankerin taşıdığı kimyasal maddenin su arıtmada kullanılan ‘Demir 3 Klorür’ olduğunu öğrendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, bölgeye gelerek çalışma başlattı. Çerkeş Çankırı sınırlarından geçerek 2 kilometre ötede Gerede çayı ile birleşerek Hamamlı köyünden itibaren Soğanlı çayını oluşturuyor. Karabük sınırlarına ulaştıktan sonra tekrar Çankırı sınırları boyunca yörelerine göre Akbaş, Melan gibi değişik isimleri ile Çerkeş ve Bayramören ilçelerinden geçtikten sonra Araç istikametinde yoluna devam ediyor. Bu açıdan kazaya bakıldığında meydana getirdiği çevresel felaketin kilometreler boyunca uzanan ve bir çok tarım ve yerleşim yerine vereceği zarar henüz bilinmiyor.

 

Uyarı

 

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde, Karabük- Çankırı yolunda sürücüsünün kontrolünden çıkan kimyasal madde yüklü tankerin Çerkeş Çayı'na devrilmesinin ardından muhtarlar, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun talimatıyla çiftçileri uyardı.

 

İl Hıfzıssıhha Kurulu'nca 20 kilometrelik alanda, 3 gün süreyle hayvanlar için suyun kullanılmaması, tarım alanlarındaki suyun kullanılmaması, balık avlanılmaması ve yüzmek için çaya girilmemesi yönünde alınan karar çiftçilere bildirildi. Karabük'ün Ovacık ile Çankırı'nın Çerkeş kaymakamlıklarına ve Çankırı İl Sağlık Müdürlüğüne konu hakkında bilgi verildi.

Firma yetkilileri, tankerden sızan kimyasal maddenin, su arıtmada kullanılan 'demir 3 klorür' olduğunu belirtti. Bölgedeki hidroelektrik santralden kontrollü olarak su bırakılıp, kimyasal maddenin seyreltilmesine çalışılacağı bildirildi.

 

-Karabük Valiliği çaya yaklaşmayı yasakladı –

 

Karabük Valiliği, köprüden düşen tankerden kimyasal madde sızmasına ilişkin, çay boyunca koruma hattı oluşturulduğunu bildirdi. Çay boyunca koruma hattı oluşturulduğu vurgulanan açıklamada, “Oluşturulan bu hat boyunca Valiliğimizce ikinci bir duyuru yapılana kadar, su konusu çaydan hayvan sulanmaması ve bunun içme suyu olarak kullanılmaması büyük önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın yüzme, balık avlama ve benzeri nedenlerle oluşturulan hat boyunca su ile temas etmemeleri, çay içerisinde ölmüş balıkların vatandaşlarımız tarafından toplanmaması ve tüketilmemesi gerekmektedir. Kirlenme nedeniyle çaya akış istikametine göre, çevre il ve ilçeler ile ilimiz tüm resmi kurum v kuruluşların ve köy muhtarlıklarımız bilgilendirilerek gerekli önlemler alınmıştır” denildi.

 
Bu haber 7979 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI