Bugun...Dinç, Güneş Enerji Santrali Projesini Tanıttı
Tarih: 05-04-2018 15:32:26 + -


Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, 5,5 milyon TL’ye mal olan 1 megavatlık GES (Güneş Enerjisi Santrali) Projesini yerinde tanıttı.


Dinç, Güneş Enerji Santrali Projesini Tanıttı

Dinç’in Enerjisi Güneşten

 

05 Nisan 2018 Perşembe günü saat 11.30'da GES Projesi ile ilgili basın toplantısı yapıldı. Toplantı, Güneş Enerji Santrali alanında gerçekleşti. 

 

Dinç, Güneş Enerji Santrali Projesini Tanıttı

 

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, 5,5 milyon TL’ye mal olan 1 megavatlık GES (Güneş Enerjisi Santrali) Projesini yerinde tanıttı. Başkan Dinç, “Halkımızdan aldığımız enerjiyi yine halkımız için kullanıyoruz. GES’ler kurarak ülkemizin enerji politikası doğrultusunda hareket etmiş oluyoruz.” diyerek GES’in önemine vurgu yaptı.

 

KUZKA’nın ilk güdümlü projesinin sahibi Çankırı Belediyesi, Yapraklı yolu onuncu kilometresinde 10 bin metrekare tel örgü ile çevrili arazide kurduğu GES ile kendi elektriğini üretmeye başladı. Basın mensuplerı ile bir araya gelen Belediye Başkanı İrfan Dinç, proje çalışmalarının maliyetinin yüzde 63,79’unu oluşturan yaklaşık 3,5 milyon TL’nin Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından hibe olarak karşılandığını, geriye kalan yüzde 36,21'ini oluşturan yaklaşık 2 milyon TL’nin ise belediye bütçesinden ödendiğini açıkladı.

 

Dinç, güneş panellerinin önünde yaptığı konuşmada; mevcut yönetmelikteki kotadan dolayı çağrı mektubu alamadıklarını belirterek “TEDAŞ Genel Müdürlüğü, Enerji Bakanlığı, EPDK yetkilileri ile yaklaşık 2 yıl süren görüşmeler sonucunda alınan karar ile yönetmelik yeniden düzenlendi. Yönetmeliğe “Belediyeler kotaya tabi olmadan 1 megawatt çağrı mektubu alabilir.” şeklinde madde ekletilmesi sonucunda satış için 1 megawatt tesisi kurmuş bulunmaktayız. Belediyelerin önünü açan bu çalışmada ciddi emeğimiz bulunmaktadır. 73 dönümlük arazinin tahsisi 2014 yılında hazineden alındı. İmar planı yapılarak 3 ayrı parsele bölündü.

 

GES’ler için 26’şar dönümlük alan oluşturuldu ve geri kalan alan ise yeşil parsel olarak ayrıldı.” diyerek bu projeyi Çankırı’ya kazandırmakta büyük destek olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a, KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç’e, Defterdar Ahmet Seçim Güldoğan'a BEDAŞ Çankırı İşletme Müdürü Mehmet Fahri Yapıcıoğlu’na, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır’a, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Öcal Özdemir’e, teşekkürlerini iletti.

 

Tesiste,  toplam 4000 adet panel ve 40 adet inverter bulunduğu, üretilen enerjinin yeraltı kablosu ile 1300 metre ilerdeki dağıtım şirketine ait İnaç trafosuna bağlanarak enerji şehir şebekesine verildiği de bildirildi.

 

Belediye Yıllık 1 Milyon TL Gelir Elde Edecek

 

Yıllık olarak tahmini 1 milyon 350 bin kilowatt saatlik enerji üretilmesi beklediklerini ifade eden Başkan Dinç, üretilen enerjinin devlete satılacağını belirtti. Dinç, GES ile üretilen elektrik enerjisi sayesinde Çankırı Belediyesinin kasasına yıllık 700 bin TL civarında gelir beklediklerini söyleyerek “Belediyemiz tarafından proje için ödenen miktar ise yaklaşık 3 yılda amorti edilecektir. Çankırı Belediyesi’nin bünyesinde kullanmak üzere çeşitli noktalara GES kurmak için çalışmalarımız sürüyor. 700 KW’lık bölümü ihale edildi, 300 KW’lık bölümü ise proje aşamasında. Öz tüketim modelinden de yıllık yaklaşık 400 bin TL gelir elde edeceğiz. Belediyemiz toplamda yıllık 1 milyon TL’lik gelir elde edecek.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1822 defa okunmuştur.

Etiketler :
Abdullah KEDERSİZ / 06-04-2018 10:23:00

Belediye Başkanımızı Çankırı'da böyle güzel ve memleketin ihtiyacı olan bir projeye imza atıp öncülük ettiği için canı gönülden kutluyorum. Bu yatırım belediyemize, şehrimize ve ülkemize sürekli bir gelir, dışarıya ödenen binlerce liranın da cebimizde kalması demek.

Kadir Yavuz ( Çevreci ) / 05-04-2018 20:49:00

Çankırı Belediyesinin İrfan Dinç Döneminin en güzel, çalışması Çankırı ya hizmeti bu güneş enerji sistemi olmuştur, Benzer çalışmaların gelmesini canı gönülden istiyorum,Ekonomiye katkı sağlayan .belediyemiz e gelir getiren yatırımlar öncelikli olmalıdır.Pazar pazarı nın çatısı Çarşamba pazarı nın çatı sistemi güreş enerji sistemi için ideal olduğunu düşünmekteyim, Alt yapısının yüze ellisi zaten mevcut sistemde yapılmış durumda dır,( Burada yapılacak güneş enerji sistemi yeni yapılan binalar da yapılması yönünde öncülük eder diye düşünmekteyim,) Çankırı mız a ülkemize hayırlı uğurlu olusun,

Vatandaş / 05-04-2018 16:20:00

güzel proje aslında ama bu gibi bir projeyi aslında yeni kurulan binalara da yapılması daha güzel olur bina kendi elektiriğini üreterek daha çok tasarrufa gidilebilir. böylelikle doğa da zarar görmemiş olur...FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI