Bugün...Disleksi Farkındalık Haftası’nda Çocukların Yüzü Güldü
Tarih: 08-11-2018 01:24:18 + -


Özel Öz Şefkat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 25 öğrenciyi Yunus AVM Sinemax sinemalarına götürdü.


Disleksi Farkındalık Haftası’nda Çocukların Yüzü Güldü

Öz Şevkat Rehabilitasyon Merkezi Öğrencileri Sinemada Disleksi Haftası Kapsamında Öğrenciler Film İzledi

 

1-7 Kasım “Disleksi Farkındalık Haftası” kapsamında Özel Öz Şefkat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 25 öğrenciyi Yunus AVM Sinemax sinemalarına götürdü.

 

Disleksi hakkında bilgiler veren Özel Öz Şefkat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Sabri Sarıkaya, “Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur” dedi. Sarıkaya, “İlköğretime başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık fark edilmeyebilir” diye konuştu.

 

Disleksili çocukların özel yeteneklere de sahip olabileceklerini belirten Sarıkaya, “Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse gibi. Disleksili çocuklarda dikkat bozukluğu da görülebilmektedir. Bu nedenle bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir.

 

Bizim kurumumuzda da Disleksili olan çocuklarımız var. Öğretmenlerimize ve anne babalarımıza bu konuda çok iş düşüyor. Çocuklarını tanıyarak onları yargılamadan problemi çözmeye çalışmalılar. Gerekirse bir uzmandan yardım da alabilirler” ifadelerine yer verdi. Sarıkaya konuşmasına şu şekilde devam etti:

 

“1-7 Kasım Disleksi Farkındalık haftasıdır. Bizde bu kapsamda bir nevide olsa çocuklarımızın yüzünü güldürmeye çalıştık. Disleksisi olan çocuklarımızı Yunus AVM’ ye Sinemax sinemalarına götürdük. Çocuklarımızın sevinçleri gözlerinden de okunuyordu. Hakan Dereli Beye de katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz”.

 
Bu haber 2308 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI