Bugun...Doğantepe Genç Yâran’ları İle Engelli Sporcular Yaran Gecesi Muhteşemdi
Tarih: 06-03-2016 09:08:19 + -


Yaran, toplumun her kesiminde insanların yetiştirilip topluma kazandırıldığı bir eğitim ocağıdır.


Doğantepe Genç Yâran’ları İle Engelli Sporcular Yaran Gecesi Muhteşemdi

Somut olmayan kültür mirasının ritüellerinin en zengin uygulamalarından biri olan  Yaran  Çankırı'da yaklaşık bin yıldır özüne uygun biçimde  yaşatılıyor. “Doğantepe Yaran Meclisine” Türkiye şampiyonlukları, Avrupa ve dünya dereceleri olan  engelli sporcular renk kattı.

 

27 Şubat Cumartesi gecesi Doğantepe Yaranları engelli sporculara 3 yıldır Özel yakmış olduğu yaren gecesi düzenleyerek bir ilki başardılar. Yaran’lar hiçbir maddi manevi fedakarlıktan kaçınmayarak Vadi Spor Kulübü iş birliği ile 3 yıldan beri yaren gecesi düzenliyor. Doğantepe Yaranları’na adına Vadi Spor Kulübü Başkanı Selahattin Çöpten Engelli sporculara vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ederek kulüp adına Dağantepe Başağası Cengiz Karaatlı ‘ya günün anısına şilt verdi.

 

“Doğantepe Yaran Meclisini” Çankırı yaranlarından  ayıran en önemli özellik ,genelini çocukların oluşturduğu engelliler için özel olarak ocak  yakılması oldu. 

 

Çankırı merkeze bağlı Doğantepe köyü yaranı üç yıldır engelli sporcular için özel yaran gecesi düzenliyor. Küçükbaşağalını Metin Koçak, büyükbaşağalığını ise Cengiz Karaatlı’nın yaptığı yaran eğlencesi ile engelli çocuklar unutulmaz gece yaşadı.

 

Yaran selamlamasıyla başlayan yaran meclisi, akşam havası, orta oyunları ve yöresel folklor gösterileri ile devam ederken, engelli gençler belirli bir disiplin içerisinde yaran kültürüne ortak oldu.

 

Çeşitli fiziksel, zihinsel engellilere sahip gençlerin yaşam kalitelerinin, kişisel ve soysa l hayatta katılımlarının arttırılması için çaba gösteren Vadi Spor Kulübü sportif alanda Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında derece alan sporcularına 3 yıldan beri Engelli sporculara yaren gecelerinde boy göstermelerini sağlayan Doğantepe, Yaran gecelerinde engelli sporcuların sevinçlerini en üst düzeye çıkartarak yıl içinde yapılacak spor faaliyetlerinde en üst düzey motivasyonla katılıyorlar. 2015 yılında Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında boy gösteren özel sporcular 13 madalya, bedensel engelli sporcular 8 madalya ve 1 adet Türkiye şampiyonluğu kupası alarak rekor kırmışlardır.

 

Yaran selamlaşmasıyla başlayan yaren gecesi orta oyunları ve yöresel foklör gösterileri ile devam ederken Büyük Başağa, Küçük Başağalık minderlerine oturan engelli çocukların tarafından yaranların yönetilmesi görülmeye değerdi. Yıllarca ağalık yapmış görüntüsü veren engelli ağalar verdikleri karaları ile yaren gecesine ayrı bir hava verdiler. Gecenin sonunda Doğantepe Yaran Başağası Cengiz Karaatlı ile Engelliler Başağası İsmail Koç, Doğantepe Küçükağa Metin Koçak ile Engelliler Küçükağası Berat Kırık’ın yaren oyunları geceye damga vurdu.

 

Engellilerin Yaran kültürüne renk kattığına vurgu yapan Doğantepe köyü yaran reisi İsmail Karaatlı, “Yaran, oğuzlardan günümüze kadar gelen, Türklük örf ve adetlerinin bir kültür mirasıdır. Yaran, toplumun her kesiminde insanların yetiştirilip topluma kazandırıldığı bir eğitim ocağıdır. Bugün burada 1950’lerden itibaren atalarımızdan, büyüklerimizden el alarak devam ettirdiğimiz yaranımızı bizler Doğantepe köyü gençleri olarak 1989 yılından günümüze kadar devam ettirmekteyiz. 3 yıldır engelli gecesi  düzenliyoruz. Çankırı’mızın engelli evlatlarını eğlendirmek için, yaranlarımızla, başağalarımızla beraber olmak arzusundayız.” dedi.

 

Çankırı Vadi Spor Kulübü başkanı Selahattin Çöpten ise “Doğantepe köyünün hazırlamış olduğu yaran gecesine üç dönemdir katılıyoruz. Bizleri burada çok güzel misafir ediyorlar. Engelli çocuklarımız genelde Türkiye şampiyonu, Avrupa’da ve dünyada derece yapan sporcularımızdan oluştuğu gibi, Çankırı merkezimizde bulunan bedensel ve zihinsel sporcularımızla beraber hep birlikte Doğantepe yarenine misafir olduk. Çok güzel bir ortam oluşuyor. Bu ortamda bulunmaktan, sosyal yönden gelişim sağlaması açısından  ve yaren gecelerinin düzeni içerisinde bulunmaktan çok mutlu oluyorlar. Yaren bittikten sonra ertesi gün ‘bir daha ne zaman yarene gideceğiz’ diye soruyorlar. Başka bir yarende buluşmayı iple çekiyorlar” diye konuştu.

 

Bilek güreşi dünya ikincisi Şaban Mazak yarende olmaktan duyduğu mutluluğu şu cümlelerle  dile getirdi: “Doğantepe yaran ağlarına çok teşekkür ediyorum. Bizleri buraya davet ettiler. Üç dönemdir buraya geliyoruz. Engelli olarak yarenin ne olduğunu bilmiyorduk. Yaranın adabını öğretiyorlar bize sağ olsunlar.”

 

Önceki yıllarda Sayın Valimiz her zaman engelliler gecesinde yar almış olup, Sayın Valimiz Bu yaren gecesinde il dışında olması münasebetiyle katılamamıştır. Yaran gecesine katılan sporcuları ve Velilerini Yaren gecesine götürüp getirmesi için araç tahsis eden Sayın belediye başkanımız İrfan Dinç’e de teşekkür ederiz. Davet edilen hiçbir daire Müdürlerinin geceye katılmayışı olumsuz bir hava yarattı. Mazeretsiz olarak bu geceye katılamayan amir ve müdürlerimizin engelliler yanlarında olmadıklarından dolayı bir kez daha şapkalarını önlerine koyupta düşünmeleri lazım…

 

Dogantepe yâran’larının gerçekten engellilerin yanında olduklarını sözde değil özde gösterdiler. Çok teşekkürler koca yürekli Doğantepe  yaran’larına…..

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3129 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI