Bugün...Dosta Doğru Programı Çankırı’da Gerçekleşti
Tarih: 10-03-2019 12:34:52 Güncelleme: 10-03-2019 12:59:52 + -


Çankırı Belediyesinin katkılarıyla 09 Mart 2019 Cumartesi günü saat 19:00’da Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen Dosta Doğru programı ile Çankırı halkı ile buluşan ünlü İlahiyatçı Çankırı ve Çankırılılar dan övgü dolu sözler sarf etti.


Dosta Doğru Programı Çankırı’da Gerçekleşti

Televizyon programı gerçekleştirerek dinleyicilere çeşitli dini sohbetler aktaran, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Rektör unvanıyla görevini icra eden ünlü İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu şehitler, yaranlar diyarı Çankırı da sevgi seli ile karşılandı.

 

Çankırı Belediyesinin katkılarıyla 09 Mart 2019 Cumartesi günü saat 19:00’da Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen Dosta Doğru programı ile Çankırı halkı ile buluşan ünlü İlahiyatçı Çankırı ve Çankırılılardan övgü dolu sözlerden bahsetti.

 

Programa Çankırı AK Parti İl Başkanı Celal Kaman, Adalet Ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Milletvekili Salim Çivitcioğlu, İl Müftüsü Bürhan Keleş, parti üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Belediyesi tarafından ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun katıldığı Dosta Doğru Programı gerçekleştirildi.

 

Çankırı Belediyesi tarafından düzenlenen Dosta Doğru programı Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Yapılan programa çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşması yapan Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, "Kandillerimizin karanlıklar içerisinde acı çeken coğrafyamıza, alemi İslam'a barış getirmesini selam ve eman getirmesini yüce Rabb'imizden niyaz ediyorum. Bugün de Müslümanlar olarak çok zor günler geçiriyoruz. Her Müslüman’ın kalbini sıkıştığı bir dönemdeyiz. İnşiraha en çok ihtiyacımızın olduğu bir zamandayız. Sırtımızdaki ağır yüklerden kurtularak huzura kavuşmanın ihtiyacı içerisindeyiz. Öyleyle geliniz bu uğurda azimle samimiyetle gayret edelim" dedi.

 

Adalet Ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ise, "1071'de Muş’tan Malazgirt'e giren dedemiz Alparslan ve Emir Karatekin tarafından fethedilerek Cemallettin Ferruh ve bir çok atabeyler tarafından bir taraftan şehrin inşasıyla uğraşılırken bir taraftan da insanların gönüllerini imar eden Ahmet Yesevi’nin Hacı Muradı Veli'nin torunları sizlerle mübarek ayların başlangıcı olan Regaib Gecesi münasebetiyle belediye başkanlığımızca tertip edilen bu anlamlı günde birlikte olmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. İşte bu ruh ve mana Abdulhamit döneminden bugüne 2. Abdulhamit Han’dan bugünün Abdulhamit Han'ı olan Recep Tayyip Erdoğan’a intikal etmiş ve onun temsiliyetinde bu kutlu dava hedefine doğru ilerlemekte" ifadelerine yer verdi.

 

Yapılan konuşmalar sonrasında Mahmut Şeker Bayram tarafından çeşitli ilahiler seslendirildi. Programın devamında ise Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu tarafından Hz. Peygamber ve Ehli Beyti'nin hayatından kesitler anlatıldı.

 

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu “Ehl-i Beyt, bir evde yaşayan âile fertleri mânâsına gelir. Peygamber Efendimiz’in âile fertlerinin tamâmını ifâde etmektedir. Bu mânâda Ehl-i Beyt; Peygamber efendimiz ve ailesi,Ali, Cafer, Akil, Abbas ve aileleridir. Resûlullâh’e salât ü selâm getirmek nasıl bütün mü’minler üzerine bir vecîbe ise Ehl-i Beyt’e hürmet ve muhabbetle bağlı bulunmak da bütün müslümanların vazîfesidir.

 

Hz. Peygamber Nezdinde Ehl-i Beytinin Yeri ve Önemi’ne yer veren Hatipoğlu,”Tevhide ilk olarak onlar şehadet getirmişler, O'nun peygamberliğine ilk andan itibaren gözlerini kırpmadan iman etmişler, İslamiyet'in tebliği safhasında da ilk günden itibaren Hz. Peygamber'i korkusuzca desteklemişler ve himaye etmişlerdir. Hz. Peygamber için  ailesi son derece önemli olmuştur. Emir ve yasakları, sorgulamadan uygulamışlardır.

 

Peygamber ailesi olmanın getirdiği sorumluluğu taşımışlar, örnek olmuşlardır. Cebrail, onlar hakkında vahiy getirmiştir. Peygamber nasıl yaşıyorsa ve onların nasıl yaşamalarını istiyorsa öyle yaşamaya azami ölçüde gayret etmişlerdir.

 

Peygamber uygulamalarını hıfzetmişler ve bu uygulamaları nakletmişlerdir. Ve her şeyden önemlisi eşleri, babaları olan Peygamberlerini canlarından aziz bilmişler ve sevmişlerdir.

 

Hz. Peygamber de Ehl-i Beytini sevmiştir. Onların üzerine titremiştir. "Ey iman edenler gerek kendinizi ve gerek ehlinizi/ailelerinizi öyle bir ateşten koruyun ki onun yakacağı insanla taştır." âyeti(1) mucibince o da ailesinin dünya ve ahiret mutluluğuna erişmesi için onları daima gözetmiş, muhafaza etmiştir.

 

Ehl-i Beyt fertlerinden her birinin Hz. Peygamber nezdinde hususi yerleri olduğunda şüphe yoktur. Ehl-i Beyt mensuplarının her biri de yüksek ahlaki meziyetlere sahip şahsiyetlerdi. Onların seçkin konumlarına işaret eden âyet ve Peygamber sözleri mevcuttur.”ifadelerine yer vererek konuşmasını sonlandırdı.

 

Hatipoğlu "Çankırı'dan Şen Ve Mutlu Olarak Ayrıldı"

 

Program amacına ulaşarak, "Hep birlikte yapılan dualarla, protokol tarafından Hatipoğlu'na verilen çeşitli hediyelerin ardından sona erdi.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3050 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI