Bugün...(DOSTÇA) Derneği “Tarihi Doku Bozuluyor!” Dedi
Tarih: 15-03-2019 11:58:46 + -


Yenikeçeci, taleplerini ilgili kurumlara ilettiklerini, kurumların ise talebi işleme aldıklarını, sevindirici bir sonuç beklediklerini sözlerine ekledi.


(DOSTÇA) Derneği  “Tarihi Doku Bozuluyor!” Dedi

Doğaya Saygı Çevreye Arkadaş Çankırı (DOSTÇA) Derneği Başkanı Emekli öğretmen Esin Sarı Yenikeçeci, şehrin tarihi dokusunun bozulduğuna dair basın açıklamasında bulundu.

 

Yenikeçeci, Çankırı’nın köklü tarihinin önemini vurgulayarak Çamaşırhane’nin cephe parselinde bulunan kültür varlığı niteliği ve dönemin mimari özelliklerini taşıyan, bir zamanlar Çankırı’nın en eski Adliyesi olarak kullanılmış yapının yıkılmasını engellemek amacıyla ilgili kurumlara dilekçelerini verdiklerini belirtti.

 

DOSTÇA Derneği Başkanı Esin Sarı Yenikeçeci, açıklamasında şunları ifade etti:

 

“Çankırı Cumhuriyet Mahallesi Alpay Evirgen Sokak 5/1 ve 5/2 numarada, tescilli tarihi Çamaşırhane’nin cephe parselinde, kültür varlığı niteliği taşıyan, dönemin mimari özelliklerini taşıyan, Çankırı’nın en eski Adliyesi olarak kullanılmış, cephe özellikleri ve söveli pencereleri ile 2863 sayılı kanuna göre korunması gereken,  aynı sokakta tarihi dokunun bir unsuru olan yapının yıkılmaya başlandığını, bu nedenle ivedi olarak tedbir mahiyetinde bu parselde fiziki muamelenin durdurulmasını, bu işlemi takiben kültür varlığı tespit ve tescil faaliyetinin başlatılmasını, sokak dokusunun bozulmaması adına sokak dokusunu koruma kararı alınması ve karar çıkarılana kadar yıkımın sokağa geri dönüşü imkansız zararlar vereceği düşünülerek ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz.” dedi.

 

Yenikeçeci, taleplerini ilgili kurumlara ilettiklerini, kurumların ise talebi işleme aldıklarını, sevindirici bir sonuç beklediklerini sözlerine ekledi.

 

 

 
Bu haber 1159 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI