Bugün...Eğitimsiz Sürücüler Çankırı’da Cadde Ve Sokakları Tehdit Etmeye Devam Ediyorlar (Özel Haber)
Tarih: 08-11-2018 10:42:53 + -


Bir araç sürücüsü olarak (bende) dahil trafik eğitim özürlüsü müyüz acaba sorusunu sorma yetkimizi kullanmaya zorlayan anlayışsız sürücüler haddini aşmaya başladılar, bu özel haberi yapmaya bizi sürüklediler.


Eğitimsiz Sürücüler Çankırı’da Cadde Ve Sokakları Tehdit Etmeye Devam Ediyorlar (Özel Haber)

Kent merkezindeki Tatlıçay üzerinde bulunan İstasyon Köprüsü, İsmet İnönü Orta Okulu güzergâhında (Orduevi, vali evi yolun da (bulunan kavşak denetimsizlik ve kontrolsüzlük nedeniyle trafiği felç ediyor.

 

Bir araç sürücüsü olarak (bende) dahil trafik eğitim özürlüsü müyüz acaba sorusunu sorma yetkimizi kullanmaya zorlayan anlayışsız sürücüler haddini aşmaya başladılar.

 

“Üstünkörü eğitimden geçen sürücüler insan yaşamını da, cadde ve sokakların giriş çıkış yollarını da tehdit ediyor”

 

Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamasına “Geçiş üstünlüğü” adı verilir. Çankırı'da geçiş üstünlüğü nedir bilen, kurallara uyan yok. Geçiş üstünlüğü olan araçların bile geçişini engelleyen tecrübesiz sürücüler İsmet İnönü Orta Okulu okul geçiş güzergâhı mıntıkasında bulunan kavşakların önünü açık bırakmayarak bu kadar da olmaz dedirtecek kadar (cahil sürücüler) yolu komple kapatmak marifetiyle, söz konusu yolu kullanan diğer araç sürücülerine yol vermeyerek yeşil ışığın yanmasını bekleyesiye kadar işgaline davam ediyorlar.

 

İki Metre Geride Duruversen, Giriş Çıkışları Kapatmasan Ne Olur?

 

Yol vermiyorlar, geçiş yaptırmıyorlar, yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans, itfaiye, polis ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlara yol vermeyen cahil sürücüler memleketi huzursuzluğa itiyorlar.

 

Kuralları İhmal Ediyoruz!

 

Sürücü belgelerinin iyi bir eğitimden geçen adaylara verilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

 

Bu sıkıntının bize göre birinci derecedeki nedeni: Sürücülerin eğitimsizliği ve kurallara aldırmazlığı…

 

Şehrin bir çok ana kavşaklarında sıkışan trafiğin daha hızlı ve sağlıklı akışı sağlayabilmek için Trafik Polis memurları tarafından kontrol altında tutulamadığı…

 

Diğer bazı şartlarda trafik polisimizin de hatalarda inat eden sürücüleri kontrol etmekten usanması…

 

Böylece trafik, ister istemez içinden çıkılamaz bir felakete dönüşüyor…

 

Ve sonunda, cankurtaran ambulansların çığlıkları gün boyu susmuyor…

 

Asıl benim ve tabii ki hepimizin dikkatini çeken:

 

Sivil Toplum Kurumlarından etkili bir sesin çıkmaması… Kendi üyeleri de olsa uyarmamaları… Ve Trafik polisimizle işbirliğine girmemeleridir…

 

Özellikle akşam saatleri, yolların sıkıca kontrolüne ihtiyaç oluyor…

 

Keyfince park edenler, trafiği altüst ediyor…

 

Özellikle Çankırılılar; Sosyal huzur kurallarına saygı gösteren insanlardan oluşur.

 

Yardımlaşmayı ve dayanışmayı severler… Bunu Trafikte de görmek istiyoruz…

 

Bu trafik sorununu her zaman gündeme getirmek lazımdır ki bu beyler belki uyanır. Uyanmazlar da!..Yine de önemli buluyorum.

 

Çankırı’da polis sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum! Adam sende, sıkıntısı var zannediyorum! Halktan tepki yok, şu trafik sıkışıklığında neden kavşakları kapatıp diğer araçlara yol vermiyorsun kardeşim deyip, şu yaptığın etik mi? Diyen de yok! Poliste ne yapsın, görmemezlikten gelmiyorlar açıkçası! Fakat ne olursa olsun, her hal ve şartta, polis görevini yapmalı! Vatandaşın tavrı onu etkilememeli. Başka her şey yapmamak için bahanedir!!!

 

Çankırı’da "Görmek istemediğimiz Trafik manzaralarının azalmasında ceza mı, eğitim mi etkili" olur sorusunu soruyoruz ve son sözümüzü söylüyoruz.

 

"Eğitim, doğumdan ölüme kadar o süreçte alınan bilgilere denir. Trafikte eğitim çok önemli. Ceza kesilerek insanların olumsuz davranışlardan kaçınması mümkün olmaz. Ceza eğitim biçiminin en son halkasıdır. Trafik eğitimi, sadece okulda değil, her yerde verilmelidir." Diyerek herkesi göreve davet ediyoruz.

 

Kafaları karıştırmıyoruz. Haber içerisine sunduğumuz, kendimizin çektiği birkaç kare fotoğrafa bakarak suçumuz, hatamız varsa sizlerde bizi eşletirin. Gönül koymayız.

 

Bu yüzden “Trafik sorumluluktur. Hiç kimse sorumluluktan kaçamaz. Hayat boyu, yaya olarak, yolcu ve sürücü olarak sorumluluğumuz var. Eğitim beşikten mezara kadar gidiyor.

 

Hoşça ve dostça kalın. Allah hepinizi, hepimizi kazadan belâdan, trafik eğitiminden yoksun olan sürücülerinden saklasın. Memleketimin ve insanlarının menfaatine yakışan hangi konu olursa olsun, bedeli ne olursa olsun haber sayfamızda yer vermeye devam edeceğiz.

 

Şu Fotoğraflara Bakarak Hadi Geçin Bakalım Vali Konağı İstikametine Doğru...

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3726 defa okunmuştur.

Etiketler :
Mağdur / 12-11-2018 09:36:00

Herkesin kurallara uyması lazım ama özellikle taksici beylere daha fazla eğitim vermeleri gerek. Sinyal kullanmayı, araçların önüne birden çıkmamayı, uygunsuz yerlere park etmemeyi vs vs.. Senede birkaç kez memlekete geliyorum her yerde trafik sorunu var da bizim orada herkeste ayrı bi hava kimse burnundan kıl aldırmıyor kimse taviz vermiyor yolda vermiyor ayrıyetten yaya geçitlerinde yayalara yol da vermiyorlar. Bunlarla ilgili çalışma olsa iyi olur memleket adına...

akif / 08-11-2018 17:38:00

"Halktan tepki yok, şu trafik sıkışıklığında neden kavşakları kapatıp diğer araçlara yol vermiyorsun kardeşim deyip, şu yaptığın etik mi? Diyen de yok!^^ yazmışsınız da. nasıl diyelim, biz insanlarda anlayış kalmadı ki. bu şekilde söylesek sanane sana mı soracağım diye karşılık verip hemen kavga ortamı oluşuyor. Görgüsüzlük diz boyu. eğitimden ziyade anlayış ve hoşgörü olması lazım."

vatandaş / 08-11-2018 13:33:00

Zaten o köprü ve kavşak hep sorun hele ki oradan otobüsler geçerken. Şoförler millet bize yol vermeyecek diye yolun ortasında duruyor veya yolcu indirip bindiriyor. İnsanlar kendi başına gelmeyince akıllanmıyor illa biri ölecek yada yaralanacak akrabalarından ondan sonra anlıyoruz milleti. Sabahları bulvarda gene çorap lastik makarna fabrikalarına giden otobüsler yol ortasında duruyor tam bir işkence oluyor. Artık bunlara ciddi manada ceza kesilmesi yada ciddi manada denetim gerekiyor.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI