Bugun...Eğitiyorlar, Öğreniyorlar Hep Birlikte Eğleniyorlar (Özel Haber)
Tarih: 21-12-2017 19:30:04 Güncelleme: 21-12-2017 22:39:04 + -


“Yaran kültürü” dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, yardımlaşma, dürüstlük ve terbiyeyi amaçlamaktadır. Ahilik kültürünün parçası "Yaran Geceleri" Çankırı'da asırlardır aslı gibi yaşatılıyor.


Eğitiyorlar, Öğreniyorlar Hep Birlikte Eğleniyorlar (Özel Haber)

Yaran Eğitim Ocaklarının Üçüncüsünü Yaktılar

 

Çankırı Yaranında Eğitimin Önemi

 

Büyük Başağalardan Zülkif Akdoğan, Küçük Başağalardan İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli önderliğinde kurulan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi 2017-2018 yılı yaran sezonunun eğitim ocaklarını aslına uygun olarak ara vermeden yakakarak usta, kalfa, çırak kaynaşması örneğinin en güzelini uyguluyorlar.

 

“Yaran kültürü” dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, yardımlaşma, dürüstlük ve terbiyeyi amaçlamaktadır. Ahilik kültürünün parçası "Yaran Geceleri" Çankırı'da asırlardır aslı gibi yaşatılıyor.

 

Bu nedenle yaran, en büyük terbiye ocağı olarak da bilinmektedir. Yaran meclisleri, insan yetiştirme, insanı hayata hazırlama, sosyal yardımlaşmaya ve sosyal düzeni sağlama, halk musikisi, halk mutfağı, halk tiyatrosu, halk edebiyatı gibi milli kültür ürünlerini yaşatma ve yeni kuşaklara aktarma görevlerini yüzyıllardır yerine getirmiş sosyal bir kurum olmuştur.

 

Çankırı'da kış gecelerinde esnaflar bir araya gelip yaran ocağı yakarlar. Geleneklere göre akşam namazından sonra başlayan sazlı sözlü eğlence, sabah namazıyla sona eriyor. Yaran toplantıları kapsamında çeşitli ikramların yanında maniler okunuyor, çeşitli oyunları oynanıyor.

 

Yaran başağası, Zülkif Akdoğan kaliteli üretim ve hilesiz satış felsefesiyle esnaf yetiştirmeyi ilke edinen Yarenin, toplumun her kademesinde görev almış üstün karakterli kişilerden oluştuğunu söyledi.

 

Orta oyunların mimarı, ilimiz esnaflarından Yaran Bitki Baharat işyeri sahibi, Çankırı’nın Meşhur Metin Efendi Kahvecisi yaranğa Metin Ekizceli 2017-2018 yılı yaran sezonunda reisliğe getirildi.

 

Yaran Reisi Metin Ekizceli “Yaren Kültürümüz çok önemli bir mirastır. Yaren ciddi bir eğitim ocağıdır. Medeniyetimizin mayası kültürdür. Çankırı şehrinin de mayasının yoğrulduğu teknelerden bir tanesi de yarenimizdir.” Dedi.

 

Yaran ocakları'nın, hem ilim ve irfan yuvası, hem de terbiye ocağı olduğunu ifade eden Büyük Başağa Zülkif Akdoğan, Küçük Başağa İbrahim Harmancı, Reis Metin Ekizceli, "Yaran her Çankırılı için bir yaşam biçimidir.

 

Yaran Meclislerimiz 1 büyük başağa, 1 küçük başağa, 1 yaran reisi ve 21 yaran olmak üzere toplam 24 kişiden oluşur. Bu da tarihimizdeki 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir. Bir de çavuşumuz vardır. Çavuşumuz yaran değildir, fakat yarandan ayrı tutulmaz. Yarana gönül vermiş, çevik, atik ve becerikli kişilerden seçilir. Misafir ağalara ve yaran ağalara hizmet eder. Büyük baş ağa hanlar hanı Ahi Baba vekilidir. Kendisi yarandaki en büyük söz ve idarecidir. Aynı zamanda Oğuzlar'ın en büyük boyu olan Kayı Boyu'nu temsil eder. Küçük başağa Oğuzlar'ın ikinci büyük boyu olan Bayındır boyunun temsilcisidir" diye konuştular.

 

Akdoğan ve Harmancı, yaran kültürünü gelecek nesillere aktarmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Bu sezonda İnşallah şehrimize, vatandaşlarımıza, davetli konuklarımıza yakışır bir şekilde yaran meclislerimizi yerine getireceğiz. Asırlardır aslı gibi yaşatmaya çaba gösterdiğimiz yaranımız dün olduğu gibi bu günde huzur, mutlu bir şekilde devam edecektir. Bundan hiçbir kimsenin şüphesi olmasın.

 

"Selamün Aleyküm Başağam" diyerek yaran ocağına gelen yaranağalar meclis salonunda eğitimlerini kusursuz yerine getirebilmek için haftada iki sefer eğitim ocaklarını yakarak 2017-2018 yılı yaran sezonuna ciddi bir şekilde hazırlanıyorlar, iyi sonuçlar alıyorlar.

 

Esnafların kış aylarında sazlı sözlü vakit geçirdiği bir gelenek olan yaran gecelerinde, yaran ağalar haftada bir gün resmi olarak yaran meclisinde bir araya geliyor. Sadece eğlence değil, esnafların bir dayanışma biçimi olarak görülen gecelerde, katılımcıların birbirleriyle küslüğünün bulunmaması gerekiyor. Küs olanlar varsa meclis ocağında barıştırılıyorlar.

 

Öte yandan ceza alması gereken yaranlara çavuşun eline tura ile vurmasının yanı sıra "karnı aç olan bir fakirin karnını doyurma" ve "ihtiyaç sahibi olan bir aileye para verme" gibi cezalar veriliyor.

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Metin Ekizceli

 

Yaranlar: Ekrem Aktaş, Yasin Buğra Demirel, Ahmet Kapdan, Murat Gücükçapraz, İbrahim Akdoğan, Abdullah Yardımcı, Mustafa Efe, Ziya Karakuş, Osman Akdoğan, İbrahim Varmaz, Osman Alaca, Yusufcan Türkmen, Ertuğrul Varmaz, Günhan Durmuş, Cengiz Efe, Alperen Çağlar, Mustafa İnci, Turan Şen, Hamza Taşçı, Osman Tuna, Ertuğrul Çınar

 

Çavuş: İbrahim Kayabaşı

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaran Meclisi Basın Danışmanı: www.haberci18.com admini  Mustafa Çelik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3684 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI