Bugun...Erözgün; Her Saat Başı Bir Sağlık Çalışanı Şiddet Görüyor
Tarih: 07-12-2016 10:12:16 + -


Genel Başkan Okay Erözgün "Artan şiddet olayları gün geçtikçe dayanılmaz hale gelmektedir. Şifa bekleyen vatandaşın nasıl sağlık hizmeti görme hakkı varsa, şifa veren sağlık çalışanının da saygı görme ve güvenli çalışma hakkı vardır." dedi.


Erözgün; Her Saat Başı Bir Sağlık Çalışanı Şiddet Görüyor

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, “Sağlık Çalışanlarına şiddetin giderek arttığını, halen gözle görülür caydırıcı tedbirlerin hayata geçirilmediğini ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmadığını” belirtti.

 

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde görevli Doç. Dr. Ahmet Oğuz Hasdemir'i hasta yakınları asansörde darp ettiler, Balıkesir Havran 112 ekibine alkollü bir vatandaş silahlı saldırı da bulundu, İstanbul Sultan Abdulhamid Eğitim Araştırma Hastanesinde refakatçi hemşirelere fiziki ve sözel saldırıda bulundu, yapılan bu saldırılar son günlerde meydana gelen şiddet olaylarından sadece gördüklerimiz diyen Erözgün;” bu olaylardan hemen önce ve sonrasında arka arkaya yaşadığımız saldırılar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin tırmanışındaki çarpıcı artışı göstermektedir” dedi.

 

Erözgün vatandaşların sağlık hizmetindeki beklentilerinin yüksek olması, hastanedeki ya da sistemin işleyişindeki her türlü olumsuzluktan sağlık çalışanları sorumlu tutulmakta olup, bunun sonucu olarak ta şiddet geliştiğini söyleyen Okay Erözgün açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

Tüm sağlık çalışanları neredeyse tükenmiş, huzursuz, mutsuz ve geleceklerinden endişelidir.

 

Hasta yakınlarının asansörde doktoru darp etmesi, vatandaşın silahla 112 çalışanlarına ateş etmesi şiddetin hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından önemlidir. Bunlar medyaya yansıyan şiddet olaylarıdır, medyaya yansımayan kırsalda görev yapan doktor, ebe, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarının uğradığı hakaret ve psikolojik baskıların haddi hesabı yoktur, gecenin bir vaktinde kapılarının kimin tarafından çalınacağı belli olmayan vefakâr sağlık çalışanlarının can güvenlikleri bulunmamaktadır.

 

Artan şiddet olayları gün geçtikçe dayanılmaz hale gelmektedir. Şifa bekleyen vatandaşın nasıl sağlık hizmeti görme hakkı varsa, şifa veren sağlık çalışanının da saygı görme ve güvenli çalışma hakkı vardır.

 

Sağlık çalışanına el kaldırmak suretiyle insan hayatını riske atan şiddetin kabul edilemez olup, kamuoyunun ve hükümetin artık şiddet hakkında farkındalıgını arttırması gerekmektedir.

 

Hükümetin şiddet olaylarını caydırıcı nitelikte ciddi adımlar atması gerekmektedir. Vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanına kalkan eli en ağır şekilde cezalandıracaksın ki, gecesini gündüzüne katarak zor şartlar altında hizmet veren sağlık çalışanına bir daha tek el dahi kalkmasın.
Bu haber 2865 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI