Bugün...Geçiş Önceliği Yayalarınmış Bilen Var mı ??? (Özel Haber)
Tarih: 09-02-2019 11:28:57 Güncelleme: 09-02-2019 13:13:57 + -


Ülke genelinde bir projeyi hayata geçirirken bazı şehirlerin alt yapısı, üst yapısı, yolları bu projeye uygun-mudur diye düşünen yetkilileri göreniniz, bileniniz var mı? Bu projenin ömrü nereye kadar sürer merak konusu olacağa benziyor.


Geçiş Önceliği Yayalarınmış Bilen Var mı ??? (Özel Haber)

Çankırı'da Sürücülerde, Yayalarda Zor Durumda, Çünkü Alt Yapı Yok!

 

Hatırlatmakta Fayda Var

 

Almamız Gereken Dersler, Yapılması Gerekli Çok İşlerimiz Var Çankırı'da

 

İki Kilo Boya İle Halkın Hayatı İle Oynamayın

 

Yayalara yol vermek isteyen sürücüler zincirleme trafik kazası yaptı. Takip mesafesi ihlali de bunlara eklenilince bu üzücü kaza meydana gelmiş oldu.

 

Sonuçta Önemli!

 

Kaza yerine 112 Acil Ambulans Sağlık Çalışanlarımız, Güvenlik güçlerimiz intikal ettiler. Allah’tan başka bir kazalara sebebiyet vermediler.

 

Kazada yaralanan 2 vatandaş kontrol amacıyla Çankırı Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

Çankırı halkı bu projenin hayata geçirilmesinden önce “Dedeler Köprüsü, Büyük Otel Önü, Aksu Mahallesi Eski Devlet Hastanesi yolu Yamuçlar Büfe kavşağı, Aşiyan Köprülü kavşağının alt kısmında bulunan yaya yoluna, Kuçaklamataşı mıntıkalarına çözüm istiyor!

 

Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda. Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamalı. Buralardan geçen yaylara durarak geçiş hakkını vermelidirler.

 

Şehrimize Ait Yukarıda İsimlerini Tek Tek Saydığımız Bölgelerde Üst Geçid, Yaya Yolu Vb. Gibi Sorunlarımızı Giderinde Bizde Halk Olarak Tam Anlamıyla Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın Diyebilelim.

 

Yayalara yol ver takip mesafesini koru.

 

Çankırı’da takip mesafesini bilmiyoruz, yayalara yol vermezsen ceza, yol verinsen kaza, maalesef eğitim şart. Hadi ayıklayalım pirincin taşını.

 

6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12.30'da Türkiye’de eş zamanlı olarak hayata geçen projede ilk denemede ilimiz Çankırı’da Yamuçlar Büfesi diye adlandırdığımız güzergahta sonu yaralanmalı ve maddi hasarlı biten zincirleme trafik kazası meydana geldi. Maddi hasarlı trafik kazası fotoğrafını yayınladığımız bu tabloyu ortaya çıkarttı. Allah’tan can kaybı olmadı yaralanmalıda olsa yüreklerimiz ağzımıza geldi.

 

Yaya geçidinin en saçma konulduğu yerdir Yamuçlar Büfe, eski Devlet Hastanesi kavşağı. Oraya üst geçit olacak, olması da şart. Herkes biliyor sözünü ettiğimiz güzergahta normalde geçen sene kaç kişi öldü, kaç kişi yaralandı orada ayrı ayrı anlatmak istemiyoruz.  Yani 2 kilo boya ile saçma sapan yer yaya geçidi oluyor. Ondan sonra böyle durum meydana geliveriyor. Şehir içi hız ve takip mesafesi korunursa, sürücüler kaldırımlardaki süslü kokanelere değil yola bakarsa inan birey olmaz...

 

Eskiden bize okullarda hep şöyle öğretildi; ilk önce sağa bakacağız, sonra sola bakacağız, tekrar sağa bakacağız. Bunun anlamı şuydu: Trafikte sorumluluk yayaya ait. Yol boşsa çıkacaksın, arabayı kollayacaksın bir şey olursa kusur da dikkatsizlik ve tedbirsizlikten sana ait olacak. Ama; gel gelelim alt geçidin, üst geçidin, yaya yolun yoksa 2 kilo boya ile bura yaya yolu dersen bu böyle olmaz arkadaş. 

 

Gelelim Çankırı’da Karayan İkinci Yaramıza!

 

Sürücü ve yaya eğitiminde gelinen son durumumuzu konuşalım…

 

Trafik ve yaya kaldırımları ile yaşanan sorunları ortadan kaldırabilmemizin tek çözümü eğitim, eğitim, eğitim şart.

 

www.haberci18.com admini Mustafa Çelik “Ülkemizde, ilimizde maddi manevi kayıplara sebep olan trafik kazalarının önlenmesinde eğitim çok önemli. Bu hususta sürücü kurslarımıza önemli görevler düşüyor, bu amaçla önceliğin eğitim olması gerekiyor. Sürücü kurslarının verdiği trafik adabı dersi, trafikte saygı anlamında çok şeyler katacak” diyor herkesi göreve davet ediyor. 

 

Yaranlar, şehitler diyarı Çankırı’da kaldırımlar işgal altında. Kimse kızıp darılmasın da ilimizde yayalara önce kaldırımlarda öncelik verilsin diyoruz. Bunun aksini düşünen varsa görüşlerini alabiliriz. Sözünü ettiğimiz eksiklikler giderilebilsin ki "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganıyla, 2019 "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edebilelim diye düşünüyoruz. Yoksa “Geçiş Önceliği Yayaların Diye” böyle boş kafayla düşünemeyiz.

 

Vali ve kaymakamlar tarafından okul yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit ettirilerek, Belediyelerce en kısa sürede bu işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirlerin alınması sağlanmalı. Kaldırımlar gerçek sahiplerine teslim edilmeli.

 

Kısacası 2 kilo boya ile başta Yamuçlar Büfe önü, Dedeler Köprüsü mıntıkası, Büyük Otel önü, saçma sapan yerlerde yaya yolu ilan edilmemeli, ihtiyaç duyulan yerlere üst geçidini yaparsın rahatına bakarsın. Başka yolu yok değerli dostlar, sayın yetkililer. Yoksa bu millet buraların hesabını sizden sorar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 3746 defa okunmuştur.

Etiketler :
Emine / 10-02-2019 00:18:00

Çankırı halkının çogu ehliyeti bakkaldan almış olacak ki araba kullanmaktan bir haber.kaldı ki yaya ya yol verecek.sahinler büfe önünde 3_4 dakika dan fazla bekledim karsiya geçebilmek için arkası kesilmeyen trafikten geçene kadar da soluksuz korna sesi cabası.Yilların vermiş olduğu rahatlığa bizim şoförler çok zor alışacak bence.utanmasa inip dövecekler ö derece yani.Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI