Bugün...Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Anız Yangınlarında Dikkatli Olunulması Gerektiğini Söyledi
Tarih: 28-07-2013 10:31:39 + -


T.C. Çankırı Valiliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü anız yangınlarına karşı çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın dikkatli olması gerektiğini söyledi.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Anız Yangınlarında Dikkatli Olunulması Gerektiğini Söyledi

T.C. Çankırı Valiliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 
Anız Yangınları
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır tarafından yapılan açıklamada toprağa ve çevreye büyük zararlar meydana getiren anız yangınlarına karşı çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın dikkatli olması gerektiğini söyledi.
 
Hububat hasat edildikten sonra, tarlada geriye kalan köklü sap veya sürülmemiş tarlaya anız denilmektedir. İnsanoğlu her çabayı, kendi yararına olduğu veya olacağına inandığı için göstermektedir. Anızı ve hububat saplarını bu düşünce ile yakmaktadır.
 
Anızların  yakılması denilince ilk düşünülen konu, toprağın organik madde kaynağının yok edilmesidir. Organik madde; toprağın oluşumundan erozyona karşı direncine, toprağın fiziksel özelliğinden biyolojik aktivitesine, kimyasal özelliğine ve verime kadar pek çok yönden etki eder.
 
Ülkemiz topraklarının % 48’nin  sahip olduğu organik madde ortalaması % 1-2 arasında, bölgemiz topraklarının % 49 ‘nun organik madde ortalaması da %1-2 arasındadır. Oysa ki ideal toprak %5 organik madde içerir. Hububat anızları toprağın en önemli organik madde kaynağıdır. Anızlar toprağa karıştırılarak, toprağın organik maddesi artırılır.
 
Organik maddece zengin toprağın su tutma kapasitesi artar, erozyona ve kurağa dirençli toprak oluşturulur. Yapılan araştırmalar anızların kolay toprak işlemenin sağlanmasına rağmen toprağın organik madde içeriği ve verim üzerine olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymuştur.
 
Anız yangınlarının neden olduğu başlıca olumsuz etkiler şunlardır:
1- Yangın sonucu çıkan dumanlar havayı kirlendirmekte, küresel ısınmayı artırmaktadır.
2- Karayollarında ulaşım güvenliğini tehlikeye sokar, trafik kazalarına neden olur.
3- Anız yangınları, orman alanlarına  sıçrayarak büyük zararlar verebilir.
4- Anız yangınları sıçradığı doğal mera ve ormanlık arazilerin yüzeyindeki bitki tohumları ve köklerini yakarak büyük kayıplara neden olur.
5- Anız yangınları etkili olduğu arazilerde birçok faydalı fare yiyen yılan, atmaca gibi canlılara, uğur böceği gibi birçok faydalı böceğin zarar görmesine neden olur.
6- Kontrolden çıkan anız yangınları, köy, kasaba ve şehirlerdeki yerleşim yerlerini olumsuz etkiler.
7- Tarımsal araziler içerisinde bulunan enerji iletişim ve haberleşme hatlarını taşıyan direklerin yanarak zarar görmesine neden olur.
8- Anız yangınları sonucu tarım topraklarında bulunan bitki gelişmesinde besin maddelerini ve suyu tutma görevi yapan organik madde miktarını azaltır.
9- Anız yangınları toprak yüzeyinde yüksel yakıcı sıcaklık oluşturarak toprağın içerisinde mikrobiyolojik canlıların azalmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olur.
10- Çıkan anız yangınları, tarla yüzeyini bitki  örtüsüz çıplak bırakarak su ve rüzgar erozyonuna hassas hale getirir.
11- Anız yangınları ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bozulur, verimliliği önemli oranda azalır.
12- Anız yangınları konusunda yapılan araştırmalar, en fazla toprak kayıplarının anız yakılan tarlalarda olduğunu göstermiştir.
 
 
 
 
 Bu haber 1070 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Spor Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI