Bugun...Hasan Şimşek, Murat Altun, Mehmet Yaren Yaranağalar Sıralarını Savdılar
Tarih: 11-03-2016 06:10:10 Güncelleme: 11-03-2016 12:48:10 + -


Yaran kültürümüzün elçiliğini layıkıyla yaparak, yaran meclislerini zirveye taşıyarak görevlerini yerine getiren başağalarımız, yarenağalarımız, www.haberci18.com'un değerli admini Mustafa Çelik toplumumuzda çok önemli yerde olarak ve hakkettikleri başköşede durarak gönüllerde taht kurumaya devam ediyorlar..


Hasan Şimşek, Murat Altun, Mehmet Yaren Yaranağalar Sıralarını Savdılar

Ocaklarını Yakarak Sıralarını Savdılar

 

2015-2016 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları ve Yaranları “Yaran kültürümüz yüzyıllardır dirliğimizin ve birliğimizin sigortası olmuş, ara ara eğlence ana konusu bilinç kazandırma ve kültürün aktarımı olan ananelerimizdendir.” Dediler.

 

Bunu layıkı ile yerine getiren başağalarımız, yarenağalarımız toplumumuzda çok önemli yerde olarak ve hakkettikleri başköşede durarak gönüllerde taht kurumaya devam ediyorlar..

 

Bizler de bu kültürün yeniden ihyası anlamında elden geleni ortaya koyarak, mirasa emanet gözü ile sahip çıkan yaren meclisinin üyelerine teşekkür ediyoruz.

 

Yaren ocaklarındaki oyunlar kısmını içinde bulunduğumuz şu zor günlerde, özellikle, şehitlerimizin olduğu dönemde biraz ağırlaştırıp milli refleksleri güçlendirecek, şehitlerimize olan saygı ve sevgimizi güçlendirecek, şehit ve gazilerimizin hislerine ortak olacak bicimde düzenleyen Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları ve Yaranları bu şekilde daha iyi olur diye sunduğumuz düşüncelerimize olur vererek başta şahsım ve sahibi olduğum www.haberci18.com İnternet Medyamda geniş yer alarak toplum arasında da geniş yankı uyandırıyorlar.

 

Tabiî ki karar sonuçta siz ve biz hemsehrilerimizin olacak. Ben sadece iyi olacağına inandığım bir öneride bulundum.

 

N'apalım, hayat devam ediyor diyerek vur patlasın çal oynasın bir vurdumduymazlık ortaya koymak toplumu daha çok duyarsızlığa sevk etmektedir. Bu nemelazımcılık ise en az terör belası kadar istikbalimiz ve istiklalimiz açısından tehlike arz etmektedir. Bu vesilelerle Allah-u Teâlâ tüm şehitlerimize rahmet ve mağfiret, yaralı Mehmetçiklerimize, Polislerimize ve tüm gazilerimize acil şifalar eyleye.

 

Çankırı esnafları kış akşamlarında kültürel değerleri olan 'Yaran' kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

 

Yaran, 24 Oğuz beyini temsilen 24 yaran ve doğu ve batı beylerini gösteren büyük ve küçükbaşağalardan oluşuyor. Yaklaşık 2-3 ay süren yaran ocaklarına dışarıdan misafirlerimiz Çankırı’ya gelerek yaran meclislerine katılabiliyorlar.

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaranlarından Hasan Şimşek, Murat Altun, A. Mehmet Yaren yaranağaların davetli konukları yaran meclislerini doldurarak yarana olan özlemlerini de gidermiş oldular. Gönüllerince eğlenerek kültürümüzden bir çok şeyleri de öğrenerek beraberinde heybelerine koyarak götürmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

 

Misafir ağaların meclise kabul vakitleri yaklaştıkça heyecanları ve merakları artıyordu. Misafirler içeriye girdiklerinde Başağalar, Reis, yâran ağalar, herkes ayaktaydı.

 

Sağ ellerini kalblerinin üzerine koyarak olabildiğince yüksek sesle: “Selamünaleyküm Başağalar, Selamünaleyküm Yaranağalar !”dediler. Sağ ve sol köşedeki görkemli makamları üzerinde ayakta duran iki başağa sağ ellerini kalpleri üzerine koyarak misafirlerin selamlarını aldılar. “Aleykümselâm misafir ağa!” diyerek günün muhteşem yaran ocağında renkli görüntülerde gündeme damgasını vurdu.

 

Meclisi Onurlandıran Misafirağalar Kahve ve Çaylarını Allahın İzni ile Yudumladılar

 

Akşam havası ile başlayan yaran gecesi orta oyunları ile renklendi. Misafir olarak meclise gelen davetlilerde tüm oyunlara katıldı. Oyun havalarının sınırlı olduğu yaran meclisinde birlik ve beraberlik eşliğinde oynanan oyunları ve yapılanları dikkatli bir şekilde gözlemleyen misafirler geleneksel yaran yemeklerinden oluşan sofrada yemek yediler. Yemek duasına hep birlikte amin dediler.

 

Çankırı Yaran Kültürü şehir içerisinden olsun, şehir dışarısından olsun tüm insanlara tanıtılmaya devam ediyor. Davetlilere 'yaran' kültürünün ne olduğu ve ne şekilde uygulandığını ayrıntılı bir şekilde aktaran Büyükbaşağa, Küçükbaşağa, Reis, Çavuş ve yaranağalar gurbete yaşayan Çankırılıların da yoğun şekilde Çankırı’ya gelerek katıldığı geceleri taçlandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyorlar, yaşatıyorlar.

 

Reis Tayfun Sanar Çankırı Yaranını Misafirler anlattı.

 

Açıklamaları ile misafirler arasında heyecan yaratan Sanar “Yaran Meclisinin bir terbiye ve edip ocağı olduğunu vurguladı.”

 

Ahiliğin, bilinen altı şartı vardır. Bu altı şart, "açık" ve "kapalı" olmak üzere iki­ye ayrılır. Açık olması gereken "alın, kalp ve kapı" dır. Ki, alın açıklığından, başkalarının yanında yüz karası bulunmamak,  kalp açıklığından her insana sevgi beslemek, kapı açıklığından da kendi­sine yardım istemeye gelen ve muhtaç olan herkese kapısını açık tutmak kasdedilir. Kapalı olması gerekenler ise "el, dil ve bel" dir. El'in kapalı olmasından kasıt, hiç kimsenin hak ve hukukuna tecavüz etmemek, dil'in kapalı olmasından kasıt, hiç bir kul hakkında kötü söz söylememek, dedikodu yapmamak, bel'in kapalı olmasından kasıt ise, hiçbir ferdin namusuna tecavüz etmemektir. Dil konusunda ayrıca, "sır saklamanın da şart olduğu" kastedilmektedir.

 

Elektrik Üretme Santrali Kurma Orta Oyunu halkayı oluşturan misafir ve yaranağaların nefeslerini kesti, bolca ter akıttırdı.

 

İlginç oyunlardan biri de Hoca Efendi’nin öğrencilerine sorular sorduğu orta oyunuydu. İstekli misafirler arasından seçilen beş, altı misafirağalar, tecrübeli ve görkemli bir yâran olan Metin Ekizceli karşısında diz üstü çöktüler ve tek tek hoca tarafından sorgulandılar. Nasıl mı? Önce bir harf seçildi. Hocanın sorduğu bütün sorulara o harfle başlayan cevaplar verildi; ancak cevapların, akılcı, mantıklı olması, ahlak kurallarına ters düşmemesi, müstehcenlik içermemesi gerekiyordu. Misafirlerden ya da yâranlardan kopya vermeye kalkışanlar olursa ayrım yapılmadan, ceza olarak eline çavuş tarafından turayla vuruldu. Sınavı biten öğrenci alkışlarla yerine geçti.

 

Sorular yaklaşık olarak şöyleydi: Adın ne? / Nerede doğdun? / Ne iş yaparsın? / Nereden geliyorsun? / Nereye gidiyorsun? / Ne götürüyorsun? / Kime götürüyorsun? / Sevgilinin adı ne? / Ona kızınca ne dersin? / O sana kızınca ne der? / …

 

Deveci Biro, tamamen dayanıklı olmayı, acılara renk vermeden katlanabilmeyi, sabretmeyi öğreten bir oyundu. Turanın altına yatan yaran ve misafirler bu oyundan çok şeyleri çıkarttıklarını diğer konuklara gösterdiler.

 

Çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen yaran ocağı Cuma gecesinin ilerleyen saatlerinde sona ererken, bir hafta sonraki yaran ocağında buluşmak üzere Cezayir havasının çalınması ile misafirler uğurlandı, yaran evinden ayrılınıldı.

 

Çankırı Yaran Sohbetleri geçmiş dönemlerde bir terbiye ve edip ocağı olarak vazife gör­mekte idi. Anne ve babalar erkek çocuklarını terbiye edilmelerini edep ve erkan öğrenmelerini sağlamak için yaran sohbetlerine gönderirlerdi. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi buradan sesleniyoruz. Anne ve babalar ne olur erkek çocuklarınızı terbiye edilmelerini edep ve erkan öğrenmelerini sağlamak için 2015-2016 yaran sezonunda adından sıkça söz ettiren Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaran meclislerine gönderin diyoruz.

 

Kültürün harman olduğu toprak Çankırı’mızdır. Dileğimiz odur ki bundan sonrada toplumun her kademesindeki saygın ve itibarlı insanlar bu meclislerden yetişir. Yaran olmak ayrıcalıktır, bu ayrıcalığı her Çankırılı yaşamalıdır. Her Kişi Yaran Olamaz, Er Kişi Yaran olur.

 

Bunun için Çankırı'da hala söylenen Dede Korkut'a ait bir atasözü vardır.

 

"Oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi, Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi”

 

Gelecek Cuma akşamı ocak sahipleri Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer yaranağalar olarak belirlendi.

 

Bu haftaki yaran meclisimizdeki sohbetimizin konusu Vatan sevgisi, vatanımız Türkiye’mizdi.

 

Vatan için katlanılan ölüm kadar tatlı ve şerefli bir ölüm var mıdır?

 

Çankırı Müftülüğü din görevlimiz Adem Altın “Vatan sevgisi, Bayrak sevgisi, Toplumsal değerlerimiz için hepimiz sorumluyuz” dedi.

 

Vatanımıza karşı sorumluluklarımız ve bu sorumluluklara uymanın önemi anlatılan sohbette Vatan nedir? Toprak nasıl vatan olur? Vatan niçin kutsaldır? Sorularının cevapları elde edilen materyallerin ışığında tartışıldı. Toplumda yaşamanın belli kuralları olduğu, bu kurallara herkesin uyması gerektiği, gelenek ve göreneklerin önemi vurgulanarak, insanların saygılı olması gerektiği kavratıldı. Aynı topraklar üzerinde, aynı bayrak altında, aynı yasalara bağlı olarak birbirimize saygılı olarak yaşamamız gerektiği, yaşamdan örneklerle vurgulandı.

 

Altın “Etnik kimliği, dini, dili ne olursa olsun aynı toprağı paylaşan insanların barış dostluk ve dayanışma içinde ortak vatanda yaşamanın önemi ve değerini bilirler. Vatan sevgisinin aynı zamanda bu ülke için çalışmak olduğunun altını çizdi.”

 

Altın “Toprak vatan demektir, bastığın toprak kan ile sulanmıştır. Ezan dinmez bayrak inmez vatan bölünmez. Vatan demek iman demektir. Bu vatan, çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır.

 

Vatan sevgisi sözlerle anlatılmayacak kadar kutsal ve değerli olmaktadır. İnsanların kalplerinde ve damarlarında olmaktadır. Kahramanca savaşıp topraklarımızı yabancı devletlerin işgalinden kurtaran Mehmetçiklerimizin bize emanetidir diyen din görevlimiz Adem Altın düşmanlarımıza göz dağı vermekten geri kalmadı. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

 

Altın ”Vatan nedir? Vatanımız için atalarımızın yaptığı fedakârlıklar nelerdir? Vatanını seven insan neler yapar? Başlıkları altında kısaca yaran meclisinde bulunan tüm insanları bilgilendirerek sohbetine son verdi.

 

www.haberci18.com’dan Vatan Duası

 

Rahmetin duamda etsin tecelli, 
Mehmet’i dağlarda kırdırma Ya Rab, , 
Gazabın terörü yutsun temelli, 
Yurduma kumpaslar kurdurma Ya Rab.

 

Asılsın Öcalan itinin postu, 
Gün yüzü görmesin eşiyle dostu, 
Olmasın kimsenin ülkeme kastı, 
Kalleşlere sefa sürdürme Ya Rab.

 

Hainlerin bir bir ocağı sönsün, 
Evleri yılanlı mezara dönsün, 
Vatansız kahpeler yerde sürünsün, 
Felç olup kalsınlar öldürme Ya Rab.

 

Ne mutlu yürekten Türk’üm diyene, 
Sevdamız vatandır aşkı bilene, 
Kahrını yoldaş et yoldan dönene, 
Ömründe bir kere güldürme Ya Rab.

 

Fitneye fesada uğratma bizi, 
Arşa kadar yücelt dirliğimizi, 
Bozdurma haine birliğimizi, 
Bu cennet vatanı böldürme Ya Rab.

 

Yüzümüz ak olsun kara düşürme, 
Vatanımı koru zora düşürme, 
Ana yüreğini kora düşürme, 
Gülleri dalında soldurma Ya Rab.

 

Öndersiz bırakma Türk davasını, 
Kanlı yaramızın kıl devasını, 
Bize düşman kimse ver belasını, 
Tövbesiz tek soluk aldırma Ya Rab.

 

Şehitlik şereftir gazilik yüce, 
Türkiye’m güneştir öteler gece, 
Türk’ün göğsündeki imanlı güce, 
Kahpe hançerleri çaldırma Ya Rab... 

 

www.haberci18.com İnternet medyası olarak şehrimizi, yaranımızı, yaranlarımızı tanıtmaya, bu güzelliklerimizi de paylaşmaya devam edeceğiz.

 

2015-2016 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları:

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Tayfun Sanar

 

Çavuş: Mustafa Tuna

 

Yaranlar: Metin Ekizceli, Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Gürbey Baş, Osman Alaca, Hasan Şimşek, Mahmut Cebeci, Murat Altun, A. Muttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ahmet Kaymak, Murat Gücükçapraz, Resul Demirci, Ahmet Kapdan, Yılmaz Baykın, Resul Yılmaz, İbrahim Kayabaşı, Mehmet Yaren, Mustafa Gümüş, Nevzat Sezer

 

Sazende: Mehmet Bayraktar

 

Ritim Saz: Nazım Ege, Hüseyin Bayraktar

 

Çaycı zade: Cihat Civelek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 5153 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI