Bugün...Hep Birlikte Andımızı Okudular
Tarih: 25-10-2018 10:52:12 + -


İYİ Parti Çankırı Merkez İlçe Başkanı Erkan Yakup Doğan, Danıştay 8'inci Dairesi'nin ilkokullarda okunan 'Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine ilişkin açıklamada bulundu.


Hep Birlikte Andımızı Okudular

İYİ Parti Çankırı Merkez İlçe Başkanlığı tarafından Karatekin Parkında basın açıklaması düzenlendi.

 

İYİ Parti Çankırı Merkez İlçe Başkanı Erkan Yakup Doğan, Danıştay 8'inci Dairesi'nin ilkokullarda okunan 'Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesine ilişkin açıklamada bulundu.

 

Karatekin Parkı'nda bir araya gelen partililer adına basın açıklamasını okuyan İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Erkan Doğan, "İlkokullarda her gün ilk derse girerken çocuklarımızın hep birlikte okuduğu Andımızın ana sınıfından başlayarak 9. Sınıfa kadar çocuklarımıza okutulmasını Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’tan talep ediyoruz. Kurucumuz, kurtarıcımız Ulu Önder Atatürk döneminde Eğitim Bakanı Sn. Reşit Galip bey tarafından yazılarak çocuklarımıza 1933 yılından beri okutulan andımız ne yazık ki 80 yıl sonra 2013 yılında kaldırıldı. Bu durum çocuklarımızın doğru eğitimini, milli ve manevi değerlerimizi kazanmalarını engelleyen büyük bir hata olmuştur." dedi.

 

Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"‘Türküm, doğruyum, çalışkanım. İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir. Varlığım Türk varlığına armağan olsun Ne mutlu Türk’üm diyene’ ifadelerinin öğretilerinin nesi yanlıştır?

 

Kimleri ne rahatsız etmiştir ki kaldırıldı? Andımızın kaldırılması, ülkemizin düşmanlarını, bizi bölüp parçalamak isteyen emperyalistleri sevindirmiş aziz Türk milletini derinden üzmüştür.

 

Binlerce yıldır her karışını şehit kanlarıyla sulayarak ve hala her gün şehit vermeye devam ederek vatan eylediğimiz bu aziz toprakları savunmak büyüğüyle küçüğüyle tüm milletimizi çok sevmek uğruna her türlü fedakarlığı yapmak ülküsü ve Türk milleti olmaktan gurur duymayı öğreten bu ant bu eğitim her çocuğumuza çok gereklidir.

 

Andımızdaki değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmeli coğrafi kültürel ve ekonomik açıdan dünyanın en zor, en önemli ve en değerli coğrafyasında bulunan vatanımızı korumak için andımızdaki  değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmek zorunluluktur.

 

Andımızdaki ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ ifadesi her türlü etnik dini ve mezhebi ayrımı reddeden milletimizin birleştirici, bütünleştirici ve en önemlisi ulus devleti olmamızı sağlayacak öğretidir.

 

Unutulmamalıdır ki yaşadığımız bu zor coğrafyada var olabilmemiz için ilk ve vazgeçilmez şartı ulus devleti olabilmektir.

 

Dünyanın pek çok ülkesinde eğitimde tüm çocuklara benzer öğretiler verilmekte, vatanseverliği özendiren antlar okunmaktadır.

 

 

Pedagojik olarak andımızın gerekliliğini bu formasyonu almamış öğretmen, Milli Eğitim Bakanımızın iyi ve doğru değerlendirilerek okullarımızda andımızın tüm çocuklarımıza  okutulmasının sağlanmasını istiyoruz.

 

Evlerimizde her gün çocuklarımızla birlikte andımızı okuyacağız bu değerleri onlara kazandıracağız. Ancak mutlaka okullarımızda da topluca okuyarak dostun düşmanın tüm dünyanın Ne Mutlu Türk’üm Diyene’yi duymasını istiyoruz.

 

Aziz Türk milleti andımızı okutanları da yasaklayanları da asla unutmayacaktır.

 

Partiler seçim kazanabilir, iktidar olabilir ama önemli olan tarihe nasıl geçecekleridir?

 

Biz Türk çocukları her sabah uyandığımızda, ‘varlığımız Türk varlığına armağan olsun Ne mutlu Türk’üm diyene’ diyeceğiz."

 

Etkinlik, andımızın okunmasıyla sona erdi.

 
Bu haber 2593 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI