Bugun...İl Genel Meclis Tarihinde Bir İlk Yaşandı
Tarih: 09-06-2018 09:01:05 + -


Gerçekleştirilen birleşimin dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyesi T. Rüştü Özgür, Valilikten gelen önergenin gündeme alınmaması konusuna değindi.


İl Genel Meclis Tarihinde Bir İlk Yaşandı

Bir İlk Yaşandı

 

İl Genel Meclisi Haziran ayı birleşimleri devam ediyor. Meclis Başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşimde öne çıkan konu Çarşamba günü valilikten gelen teklif yazısızın meclis tarafından kabul edilmemesi konusu oldu.

 

Dün gerçekleştirilen birleşimin dilek ve temenniler bölümünde söz alan meclis üyesi T. Rüştü Özgür, Valilikten gelen önergenin gündeme alınmaması konusuna değindi.

 

Valilikten gelen teklifi meclisin ret edemeyeceğini aktaran Özgür, “Ilgaz kaymakamlık lojmanının doğalgaz dönüşümü işi için ödenek talebi noktasında meclisimiz Sayın valimizin göndermiş olduğu teklifi gündemine almadan oy çokluğu ile reddetmiş bulunmaktadır bu meclis tarihimizde ilk olarak yaşanan bir olay. Ve şu konuyu atlamış bulunuyoruz benim kanaatim doğrultusunda” dedi.

 

Yönetmeliği okuyan Özgür, “İl Genel Meclisi çalışma yönetmeliğinin 8. Maddesini okuyorum. Valinin önerdiği hususlar gündeme alınır. Vali gündeme alınmasını istediği konuları yazılı olarak meclis başkanlığına bildirir meclis başkanı meclis toplantı halinde değilse ilk yapılacak toplantı gündemine ilave ederek üyelere duyurur. Meclis toplantı halindeyse o toplantı gündeminin son maddesi olarak görüşülür bu hususta sayın başkanım bilgilerinizi arz etmek istedim. Bunun düzeltilmesi gerektiği kanaatindeyim bu ay ki toplantımız bitmeden bu konunun gündeme alınmasını talep ediyorum saygılar sunuyorum.

 

Yönetmelik gündeme alınır diyor. Gündeme alınmasını reddettik. Oylama yapılması baştan beri yanlış. Valinin gönderdiği maddeler oylanmadan gündeme alınır. Ben bunu encümen müdürümüzle de tartıştım. Valinin gönderdiği konular oylama yapılmadan gündeme alınır” dedi.

 

“Dikkat ederseniz meclis o konuyu reddetmedi sadece gündeme alınmasını reddetti” diyen İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, “Neden oylama yapıyoruz. Meclis teklifi reddetmedi sadece gündeme alınmasını reddetti. Bunu uzatmanın anlamı yok. yarında gündeme gelir meclis kabul eder. Meclisin iradesinin üzerine kimse ipotek koyamaz. Burası milletin meclisi. Meclis gündeme almadı. Yanlış varsa eskiden beri yapılan bir yanlış var. O düzeltilir. Bu konuyu biliyordunuz da neden bu zamana kadar sessiz kaldınız?” dedi.

 

Şeker’in sözleri üzerine Özgür, “Ret edilmesini bekledim” dedi.

 

Doğal gaz çalışmalarının devam ettiğini aktaran Meclis üyesi Ali Gökçe, “Ilgaz’da doğal gaz çalışmaları devam ediyor. Böyle bir ilkin Ilgaz üzerinden yaşanmasından fazlasıyla müteahsır olduğumu belirtirim. Şayet uygunsa yarınki gündeme alınmasının bir sakıncası yoksa yarınki gündeme alınmasını teklif ediyorum. Sonuçta bir amme hizmetidir” dedi.

 

Meclis, Satış İçin Encümen’e Yetki Verdi

 

İl Genel Meclisi Haziran ayı birleşimleri devam ediyor. Meclis Başkanı Ruhi Şeker başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşimde 2 ek gündem maddesi ele alındı.

 

İl Genel Meclisi Haziran ayı birleşimlerinin 4.’sü dün gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen birleşimde valilikten gelen iki ek gündem maddesi ele alındı.

 

Günde alınan ek maddelerden ilk olarak Şabanözü ilçesi Büyükyakalı – Küçükyakalı grup yolu 2018 Yılı KÖYDEŞ Programında beton yol yapımı olarak yer almıştır. Ancak bu yol için ayrılan KÖYDEŞ ödeneği işin yapımı için yetersiz kalmaktadır, ihalesi yapılan bu yolun tamamlanabilmesi için ödeneğe ihtiyaç duyulmaktadır. 2018 Mali Yılı Bütçesi’nin (Yol Yapımı Gideri) harcama kaleminden 350 bin TL ödenek alınarak (Şabanözü Yol Yapımı Gideri) harcama kalemine aktarılması ve Şabanözü ilçesine gönderilmesi; Söz konusu işlerin. Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle yaptırılması ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere İlimiz Valisi’ne yetki verilmesi konusunun görüşüldü ve gündem maddesi incelenmek üzere Plan ve Bütçe komisyonuna havale edildi.

 

Gündemin 2. maddesinde ise Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Orta ilçesi Özlü köyü, sınırlan dahilinde bulunan 105 ada, 1 parselde kayıtlı 4.305,44 m2 yüzölçümlü, arsa niteliğindeki taşınmazın, satışı düşünülmektedir. Muhammen Bedel Komisyonunca belirlenecek bedel üzerinden 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. maddesine göre “Açık Teklif Usulü’1 ile satılmak üzere ihaleye çıkarılması için İl Encümenine yetki verilmesi konusu ele alındı. Okunan gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

 

 
Bu haber 2347 defa okunmuştur.

Etiketler :
SİYASETÇİ / 09-06-2018 09:29:00

Buradan şu ana kadar görev yapmış tüm siyaset ve Kamu tüzel kişilerine soruyorum? Çankırı için ne yaptınız? Çankırı il genel bütçesini nasıl kullandınız? İl genelinde benzeri konularda görev alan müteşebbislerin mal varlıkları araştırılsa acaba nelere gebe çıkar?FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI