Bugün...Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır’dan İsmail Çam’a Plaket
Tarih: 12-11-2018 19:03:21 + -


Dernek binasını ziyaret eden Başkan Çayır, İstiklal Yolu'nun milli park ilan edilmesinin Çankırı için gurur verici bir olay olduğunu aktardı.


Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır’dan İsmail Çam’a Plaket

Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır, İstiklal Yolu'nun milli park ilan edilmesinde emeği geçen İstiklal Yolu Eğitim, Kültür, Turizm ve Gençlik Derneği Başkanı İsmail Çam'a plaket takdim etti.

 

Dernek binasını ziyaret eden Başkan Çayır, İstiklal Yolu'nun milli park ilan edilmesinin Çankırı için gurur verici bir olay olduğunu aktardı.

 

Dernek Başkanı Çam'a "İnebolu'dan, Ilgaz-Çankırı ve Ankara'ya kadar uzanan İstiklal Yolu'nun gelecek kuşaklara aktarılması büyük önem arz edecek olan İstiklal Yolunun tarihi milli park ilan edilmesinde katkı emeğinizden dolayı teşekkür ederim" diyen Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır, "Bir yerde ya var olacaksınız yada olmak için mücadele vereceksiniz.  Siz bunu sıfırdan aldınız, ortaya bir şey çıkarttınız.

 

Mücadeleyi vererek bir dernek oluşturdunuz. Dernek olmasaydı bu safhaya kadar gelinir miydi? İstiklal Yolu'nun gündeme gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

"Resmi gazete yayınlanan ve Ilgaz'da da yada İstiklal Yolunda milli bir park olması çok büyük bir olay bence" diyen Çayır, "Son zamanlarda yapılan İstiklal Yolu yürüyüşü etkinlerine katılım oldukça fazla. Bu konuda katkı ve desteklerini esirgemeyenlere teşekkür ediyorum.

 

İstiklal Yolu'nun milli park ilan edilmesi nede demek? Dünü hatırlamak, geleceğe bir şeyler yansıtmak, nesillere bir şeyler aktarmaktır. Hatta bu milletin ayakta kalmasını, bugünlere kolay gelinmediğini ve bu vatanın kolay kazanılmadığını hatırlatmaktır. Ben hep konuşmalarımda şunu dedim. Biz artık Kıyısın köyünden çıkacağız. Bizim Ankara'da yer almamız lazım. Ankara'dan çıkıp bunu İzmir'le pekiştirmemiz lazım" dedi.

 

İstiklal Yolu'nun milli park edilmesinin turizme de büyük katkı sağlayacağını aktaran Çayır, "Eğer bu anıtlar olursa, bir yapılaşma olursa ziyaretçi sayısı da artar.  Çanakkale'de Afyonda bunu görüyorsunuz.  Peki niye burada da olmasın?" dedi.

 

Derneğin yapılacak etkinlik ve proje  çalışmalarına imkanları ölçüsünde destek olacaklarını da açıklayan Çayır, "İstiklal Yolu, Çankırı'nın geleceği için çok farklı bir potansiyel olur. Buranın milli park olması diğer dinamiklerini de harekete geçirir. Çünkü Çankırı'nın potansiyeli var" dedi.

 

Çayır son olarak ise, "Bu toprağın bir kara toprak olmadığını, altında binlerce kefensiz insanın olduğunu, yürüyen insanların olduğunu hatırlatmak önemli. 15 Temmuz'da buradan geçti, İstiklal Yolu'da. Eğer bu ayaklar birleşirse büyük bir tarih yazarız" dedi.

 

İstiklal Yolu ile ilgili çalışmalarına 15 yıl önce başladığını aktaran dernek başkanı İsmail Çam, "Bu süreç içerisinde İstiklal yolu adına gerçekten büyük işler başarıldı. Milat olarak en büyük çalışma İstiklal yolu geleneksel yürüyüşlerinin başlaması oldu. Bu çalışma ile hem ilimizde hem de Türkiye'de bir farkındalık sağlamış olduk. Daha sonra İstiklal yolu güzergahının tescil edilmesi, işaretlenmesi ve derneğimizin kurulması, derneğimizin kültürel yayınlarının olması ve son olarak da milli parkın ilan edilmesiyle artık taçlanmış hale geldi. Bundan sonra inşallah çok büyük işler olacak" dedi.

 

Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır'a da teşekkür eden Çam, ilk defa bir plaketle hatırlandığını aktararak, "Bundan sonra da aynı şevk ve heyecanla çalışmamda bu benim için çok önemli bir olgu" dedi.

 

"Eğer ben Ilgazlı olmasaydım ve bu yolu bilmeseydim veya Ilgaz'ın İstiklal Yolu'nda ki önemini dinlemeseydim belki bu şekilde gönüllü olarak İstiklal yolunun farkındalığını sağlayan bir kişi olmayacaktım" diyen Çam, İstiklal yolu yürüyüşleri bu tescil olayında çok büyük etkili oldu. Yani milli bir park edilmesinde somut bir gerekçe oldu. Bunun içinde ben şahsi olarak müracaat ettim, yolun Çankırı'dan geçen bölümünün tescil edilmesi için.

 

Buda çok şükür gerçekleştirildi. Buda ayıra bir dönüm noktası olmuş oldu. Bundan sonra İstiklal yolu güzergahında çok ciddi fiziki çalışmalar olacak. Afyondaki milli parkı inceledim ve hayran oldum Aynı şeyler burada da olursa hayallerimiz gerçekleşmiş olur. Burası çok güzel bir turizm potansiyeli haline gelir. Çankırı'da bir sürü turizm çeşitliliğimiz var.

 

Gerçekleştirilecek olan çalışmalarla İstiklal Yolu'nun Çankırı'daki bölümünü bir açık hava tarih müzesi haline getirmek istiyoruz. Hedefimiz bu. Milli parkın önemi de budur. Yani milli parklar sadece piknik yapılan, sadece tarihi noktaların görülebileceği bir yer değil aynı zamanda eğitici özelliğinin de olması lazım. Mademki burası tarihi bir milli park, o zaman bu tarihin burada verilmesi lazım" dedi.

 

Bu başarı tüm Çankırı'nın diyen Çam, "Bu katkı ve desteklerle bugünlere geldik, herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmaları gerçekleştirebilirsek asıl hayalimizi gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

 

 
Bu haber 1619 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI