Bugün...Ilgaz’da Korkutan Yangın
Tarih: 24-09-2018 19:41:53 + -


Pazar Günü saat 14.30 sıralarında İlçemiz Akçaören ve Gökçeyazı köylerinin ormanlık alanında çıkan yangında 35 Hektar(350 Dönüm) arazi zarar gördü.


Ilgaz’da Korkutan Yangın

350 Dönüm Orman Kül Oldu

 

23.09.2018 Pazar Günü saat 14.30 sıralarında İlçemiz Akçaören ve Gökçeyazı köylerinin ormanlık alanında çıkan yangında 35 Hektar(350 Dönüm) arazi zarar gördü.

 

Dün Ilgaz'ın adeta çiğerleri yandı. Gökçeyazı köyümüzde  bir vatandaşın Tarlasındaki otları yakmak istemesinden dolayı ve daha sonra ateşin diğer tarlalara sıçraması sonucu çıkan yangın uzun süre kontrol altına alınamadı. Saat 14:30 'da çıkan yangında 350 dönüm ormanlık arazi yandı.

 

Yangına İlk Müdahale Ilgaz Belediyesi Ve Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğünden

 

Yangını ilk gören köylüler ateşin köye sarmaması için ellerinde aldıkları küreklerle ve hortumlarla ateşi savuşturmaya çalıştılar. Köylülerin ihbarı üzerine yangına ilk müdahalede bulunan Ilgaz orman İşletmesine bağlı arazözler ve Ilgaz İtfaiyesi büyük bir fedakarlık göstererek daha büyük bir faciayı engelledi. Yangının boyutunun büyük olması sebebiyle Çevre illerden ve ilçelerden çok sayıda Arazöz'de bölgeye intikal etti.

 

Yaklaşık 5 saat süren bir mücadele sonucu kontrol altına alınan yangın adeta bir asır'da oluşan ormanın  yok olmasına neden oldu. Yangın haberini alır almaz Bölgeye hemen intikal eden Ilgaz Kaymakamımız Muhammed Gürbüz, Ilgaz Belediye Başkanımız Arif Çayır, İl Genel Meclisi Üyeleri Harun Tosyalıoğlu ve Ali Gökçe'de gerekli tüm tedbirleri aldılar.

 

Yangında iki evin ağır hasar gördüğünü belirten Gürbüz, "Vatandaşlarımızın orman köylerinde çok daha duyarlı olma zarureti ortaya çıktı. Bir ağacın yetişmesi 40-50 yıl sürüyor bu da bizi üzüyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

Yangına Helikopter Desteği 

 

Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Bir Helikopterde Yangına Müdahale ederek daha fazla yangının büyümesini engelledi.

 

Yangın sonrası dikkatinizi çekmek istediğimiz bir konu daha var..

 

Bölgeye Ulaşan ekipler Akçaören Köyü içerisinde bulunan Havuzdan Su çekerek köydeki suyunda bitme noktasına gelmesine neden oldu.

 

Köylüler şimdi Depolarda suyun kalmadığını ve su ihtiyaçlarını gideremediklerini aktarmakta.

 

Şimdi Yetkililere soruyoruz Büyük bir yangın geçiren ve ciğerleri yanan bu köylüler Su İhtiyaçlarını nereden karşılayacak??

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2782 defa okunmuştur.

Etiketler :
Bir Bilen / 25-09-2018 11:24:00

Ne kadar bilinçsiz bir milletiz yaa. Her sene binlerce hektar alan boşuna boşuna yanıyor, kimse de bir şey yapmıyor. Lübnanlı yazar Amin Maalouf Ortadoğu insanını şöyle tanımlamış: “Her şeye üzülen ama hiçbir şeyle ilgilenmeyen insanlar” Tam da bizim milletimizi özetliyor. Ne yazık!!!

Vurun abalıya / 25-09-2018 09:07:00

Ilgaz gibi bir yerde su sıkıntısı yaşamak tembellikten başka bir şey değildir. Suyu o tarlayı yakıp ormana sıçratan ve ormanı kül eden o caniye yüklemeleri gerek. O kadar üstüne basa basa söylenmesine rağmen hala anız yakanlara ibret olması için en ağır cezayı vermeleri gerekiyor. Suyu da köye kova kova taşısın taşımasa köyden sürsünler. Caydırıcı caza olmazsa yine yakar veya yakarlar...FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI