Bugun...Ilgaz Dağında Korkunç Tehlike
Tarih: 06-12-2017 13:33:57 Güncelleme: 07-12-2017 12:07:57 + -


Gençlik ve Spor Bakanlığı, kendisine ait olan ve işletmesini Türkiye Kayak Federasyonu'nun yaptığı Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda yer alan tesis için 'toprak kayması var güvenlik nedeniyle boşaltın' yazısı gönderdi.


Ilgaz Dağında Korkunç Tehlike

Önemli Not

 

Türkiye Kayak Federasyonu'nun yaptığı Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda yer alan tesis Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz konumunda Kastamonu iline aittir. Ilgaz Dağında korkunç tehlike başlıklı söz konusu haberdeki açıklamalar Çankırı ili, Ilgaz ilçesi sınırlarında yer alan tesisilerin hiçbirisini kapsamamaktadır. Olay Çankırı ili, Ilgaz Dağı sınırları içerisinde bulunan tesislerle ilgili gibi bir algı oluşturmuştur. Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak anlamında kamuoyunu bilgilendiririz. Haber tümüyle Kastamonu ilini ilgilendirmektedir. Çankırı iline bağlı tesislerde sıkıntı yoktur. Kamuoyuna duyurulur.

 

Tehlikenin Kastamonu sınırlarındaki Ilgaz Dağında olduğu bilgilerine yer verilmiştir.

 

Spor Bakanlığı konu ile ilgili federasyona gönderdiği yazıda, acilen söz konusu tesisin kapatılarak, mal ve can güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınması konusunda uyardı.

 

Türkiye Kayak Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın uyarılarına rağmen Ilgaz Dağı'ndaki tesisi hala açık tutuyor.

 

DHA'nın haberine göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı, kendisine ait olan ve işletmesini Türkiye Kayak Federasyonu'nun yaptığı Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda yer alan tesis için 'toprak kayması var güvenlik nedeniyle boşaltın' yazısı gönderdi. Türkiye Kayak Federasyonu'nun ise uyarıları göz ardı ettiği ve tesisi hala açık tuttuğu ortaya çıktı.

 

Türkiye Kayak Federasyonu yetkilileri 2017 yılının ilk aylarında Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan kayak tesisinde toprak kayması tespit ederek Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerine başvurdu. Bakanlık gelen başvuru üzerine sahibi olduğu ve işletmesini Türkiye Kayak Federasyonu'nun yaptığı tesise mühendisler göndererek inceleme yaptırdı. Yapılan incelemeler sonunda kayak pistlerinde kayma tespit eden mühendisler hazırladıkları raporu Gençlik ve Spor Bakanlığı'na sundu. Tesisin yeniden güvenli hale gelmesi ve herhangi bir facianın yaşanmaması için bir süreliğine kapatılmasına karar veren Bakanlık, almış olduğu bu kararı Türkiye Kayak Federasyonu'na iletti.

 

Spor Bakanlığı Uyardı

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda kendisine ait olmayan araziler için gerekli yazışmaları ve tesis ile ilgili proje hazırlanacağını 5 ay önce Türkiye Kayak Federasyonu'na resmi bir yazı göndererek bildirdi.

 

Bakanlık tarafından yapılan çalışmanın ardından tesisin tekrar sıfır riskli halde hizmete girmesi için kazık çakma yönteminin kullanılacağını federasyona iletildi.

 

Resmi Yazı Boşaltın Diyor

 

Türkiye Kayak Federasyonu'nun, Bakanlığın yaptığı toprak kayması başvurusu ve yaşanan gelişmeler sonrasında gelen resmi yazıya rağmen tesisi boşaltmadığı ve açık tuttuğu ortaya çıktı.

 

Türkiye Kayak Federasyonu, 2017 yılı başlarında Gençlik ve Spor Bakanlığı'na gönderdiği yazıda 2 kayak pistinin ve mekanik tesisin toprak kayması sebebiyle can ve mal emniyeti açısından tehlike arz ettiğini belirterek, tesislerle ilgili çalışmanın yapılmasını istemişti. Bakanlık yetkilileri yapılan incelemelerin ardından kazık çakma işlemi için alınacak yasal izinler ve projenin zaman alacağı gerekçesiyle, federasyona resmi bir yazı gönderdi.

 

Spor Bakanlığı konu ile ilgili 51677942-100-E.238104 sayılı federasyona gönderdiği yazıda, acilen söz konusu tesisin kapatılarak, mal ve can güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınması konusunda uyardı.

 

Tesisler Açık Müşteri Bekliyor

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait olan Ilgaz Kayak Tesisleri'nin işlemecisi olan Türkiye Kayak Federasyonu'nun 5 ay önce 'acilen önlem alınarak kapatılsın' yazısına rağmen, personelin görev başında olduğu, tesisin açık olduğu ve gelen müşterilere hizmet ettiği gözlendi.

 

Haber Kaynak: DHA

 

Not: Felaket tellallığı yaptığımızı düşünerek bize neyi kızmayın. Haber tümüyle Kastamonu'yu ilgilendirmektedir. Haber resmi belgeler ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın uyarıları doğrultusunda yayına taşınmıştır.

 

 
Bu haber 4574 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI