Bugün...Ilgaz Yıldıztepe Kış Turizmine Hazır
Tarih: 13-11-2018 16:35:09 Güncelleme: 14-11-2018 07:48:09 + -


Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz’ün Kars Sarıkamış’dan Ilgaz'a atanmasıyla başlayan kış turizmindeki gelişme ise yükselerek devam ediyor.


Ilgaz Yıldıztepe Kış Turizmine Hazır

Kış Turizmine Hazır

 

Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezinde kış Turizm sezon hazırlıkları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde başlaması muhtemel kar yağışı ile kayak sezonuna merhaba diyecek. Yapılan çalışmalarla Ilgaz Yıldıztepe Kayak merkezi bu sene yine kendi rekorunu kıracak gibi görünüyor.

 

Günübirlik ziyaretçi ağırlıklı bölgeden geçen sene yaklaşık 60 bin ziyaretçi faydalanırken, bu sene İl Özel İdare ve Ilgaz Kaymakamlığı tarafından yapılan alt yapı çalışmalarıyla ziyaretçi sayısının ikiye katlanması bekleniyor.

 

Yurdumuzun yeni kayak merkezlerinden olan 1400 rakımlı Ilgaz Yıldıztepe, eski adı kadın çayırı yapılan çalışmalarla son şeklini aldı.

 

Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz’ün Kars Sarıkamış’dan Ilgaz'a atanmasıyla başlayan kış turizmindeki gelişme ise yükselerek devam ediyor.

 

Yap İşlet Devret modeliyle Ilgaz Kaymakamlığı tarafından 2017 yılında yapımına başlanan yeni kafeterya, aynı yıl kış sezonunda hizmet vermeye başlamıştı. Bu sene projeden kalan eksikliklerin giderilmesi ile yapılan küçük tamirat tadilatlarla sezon hazırlığı tamamlanmış oldu. Yeni Kafeterya, Sezonun ilk hizmetini Öğretmenler günü münasebetiyle önümüzdeki hafta sonu vermeye başlayacak. Öğretmenler gününde hizmete açılacak olan 3 katlı 2 bin metrekare kapalı alana sahip yeni kafeterya da; 4 süit oda, 18 tuvalet, 3 personel odası, 2 mescit, 1 mutfak, 300 kişilik kafeterya yer alıyor.

 

Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

 

Kış sporlarının yanı sıra dağ yürüyüşü, kros, dağ bisikleti, kampçılık, izcilik, karavan turizmi, dağcılık gibi etkinliklere uygun olup, yılın 12 ayında turizm hareketini bünyesinde barındıran Yıldıztepe, Ilgaz ilçe merkezine 20, Çankırı’ya 70 km, Çankırı-Kastamonu karayolu üzerinde bulunan Ilgaz Dağı 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ne 6 km. uzaklıkta.

 

Kadın çayırı 2005/9280 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Çankırı Ilgaz Kadın Çayırı-Yıldıztepe Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş, 2006 yılında da 2006/11264 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla da “Çankırı -Ilgaz – Kadın çayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi.

 

Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezinde; 50 oda,140 yatak kapasiteli 2 otel,Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğüne ait bir misafirhane, 1600 metre uzunluğunda Telesiyej, 900 metre uzunluğunda Teleski, 3 adet 4700, 2000, 1000 m,olmak üzere üç pist ile 300 m yeni başlayanlar pisti, 400 kişilik Kafeterya, 2 adet sentetik ve çim olmak üzere 2 futbol sahası bulunuyor.

 

Öte yandan Küresel ısınma nedeniyle kayak merkezlerine zamanında yeterli kar yağmaması karşısında yurdumuzda da bazı kayak merkezlerinde yeni uygulanan kar üreten makinelerin, kartopu makinesinin Ilgaz içinde düşünülmesi önem arz etmekte.

 
Bu haber 2769 defa okunmuştur.

Etiketler :
Ali / 15-11-2018 21:55:00

Yıldıztepe kayak merkezi yoluna her yıl bir kez var mı bir değişiklik diye dönüyorum. Değişiklik olarak beklediğim tek şey çamurlu ve delik deşik olan yolların daha kullanışlı hale getirilmesi. o yoldan bir kez gittikten sonra o yıl bir daha uğramıyorum. tesisteki park alanı aynı şekilde çamur deryası. yetkililer bu konuyu dikkate alırsa memnun oluruz.

melih / 13-11-2018 18:36:00

2-3 senedir kar mı görüyoz mevsimler bile şaşırdı küresel ısınmanın etkileri hep bunlar antartikadaki buzullar bile eriyor.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI