Bugün...İlimizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı Gerçekleştirildi
Tarih: 09-03-2018 09:37:20 Güncelleme: 10-03-2018 09:20:20 + -


Vali Yardımcısı Vekili Musa Göktaş, “Kahramanlıklarıyla vatanımız ve milletimiz için canını siper eden şehit ve gazilerimizin anneleri ve eşleri olmak üzere tüm Dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyor, sağlıklı, başarılı ve huzurlu bir gelecek diliyorum” dedi.


İlimizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı Gerçekleştirildi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 8 Mart 2018 Perşembe günü bir kutlama programı düzenlendi.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ilimizde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Program Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı.

 

100 Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Vekili Musa Göktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutan Yardımcısı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmalara geçildi.

 

Vali Yardımcısı Vekili Musa Göktaş, “Kahramanlıklarıyla vatanımız ve milletimiz için canını siper eden şehit ve gazilerimizin anneleri ve eşleri olmak üzere tüm Dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutluyor, sağlıklı, başarılı ve huzurlu bir gelecek diliyorum” dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, “ Batı toplumlarında 1857 yılında da iyi iş koşulları için ayaklanan 40 bin dokuma işçisine, polisin müdahalesi sonucu, 129 kadının hayatını kaybetmesi ile başlayan mücadelesinden yüzyıllar önce, İslam dininin yüce peygamberi, Hazreti Muhammed Veda Hutbesinde, insanların birbirleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların haklarından tarihi anlamda ilk kez resmi olarak bahsetmiş ve kadın hakları ile ilgili ilk yazılı kuralları oluşturmuştu. Yine 20. Yüzyılın başında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur. Bütün bu mücadelelere rağmen, eğilimli de olsa, eğitimsiz de olsa, ülke gelişmiş de olsa gelişmemiş de olsa kadılara yönelik baskı, şiddet, taciz ve mobbing gibi haksızlıklar halen devam etmektedir. Bundandır ki kadınların yürüttükleri mücadelenin temelinde, kadınların, dünyanın her tarafında yüzyıllar önce olduğu gibi, bugün de eşitlik için, bağımsızlık için, politik haksızlıkların ortadan kalkması için, günlük çalışma saatlerinin, koşullarının ve ücretlendirmenin kadınların özelliklerine göre, yeniden düzenlenmesi gibi konular, yani daha iyi yaşam ve çalışma koşulları elde edebilmek için mücadeleleri devam etmektedir.

 

Erkekler ve kadınların, bir arada oldukları toplum şartlarında ve daha da özele inersek aile kurumu çatısı altında birbirlerini tamamlayıcı ve destekleyici özellikleri bulunduğunda, kadınların erkeklerden daha aşağı ve basit görünmesi gibi çağ dışı düşüncelerden de kurtulmak mümkün değil midir? Yani erkekler hem cesaretleriyle, hem kuvvetleriyle hem de koruyucu yönleriyle; kadınlar ise aynı şekilde hem koruyucu yönleriyle, hem şefkat ve merhametleriyle kısacası ‘İnsanı insan yapan tüm özellikler’ ile iki cins de birbirini tamamlayıcı değil midi?" dedi.

 

Yıldırım'ın konuşmasının ardından Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tansel Yılmaz "bey" şiirini okudu. Ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Sirçülisan  tiyatro ekibi "Kadın" isimli skeç gösterisi yaptı. Daha sonra Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Mehtap Meydaneri Özbek Ninnisini seslendirdi. TRT Ankara radyosu gençlik korosu kahramanlık türküleri gösterisini sundu.

 

Daha sonda program sokak röportajları, şiir dinletisi, skeç gösterisi, özbek ninnisi, kahramanlık türkülerinin okunması, Yılın girişimci Kadını Leyla Sultan ile Yılın Annesi ve Yılın Kadını Satı Kapdan’a tüm şehit anneleri adına plaketlerinin verilmesi, El Sanatları Sergisinin gezilmesi ve kokteylden sonra kutlama programı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2526 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI