Bugün...İlimizde Şehit Ve Gaziye Vefa Konulu Panel Gerçekleştirildi
Tarih: 24-02-2018 00:19:56 Güncelleme: 24-02-2018 18:41:56 + -


Moderatörlüğünü Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı'nın yaptığı panele Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Doç. Dr. Yüksel Özgen, Yrd. Dr. Doç. Dr. Kemal Dil panelist olarak katıldı.


İlimizde Şehit Ve Gaziye Vefa Konulu Panel Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin iş birliği ile düzenlenen “Şehit Ve Gaziye Vefa” konulu panel 23 Şubat 2018 tarihinde 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Çankırılı Gazilerimiz ile Şehit ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen programa; Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Milletvekilleri Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu ile Hüseyin Filiz, Garnizon Komutanı Piyade Albay Oğuz Çiçek, Belediye Başkan V. Hasan Öztürk, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Vali Yardımcısı V. Musa Göktaş, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İlçe Belediye Başkanları, Daire Amirleri STK Temsilcileri, Şehit Aileleri ile Gaziler ve yakınları, Vatandaşlar ve Öğrenciler katıldı.

 

Moderatörlüğünü Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı'nın yaptığı panele Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Doç. Dr. Yüksel Özgen, Yrd. Dr. Doç. Dr. Kemal Dil panelist olarak katıldı. “Şehit ve Gaziye Vefa" Paneli, Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşımızın okunması ve akabinde Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

 

Kur-an’ı Kerim tilavetinden sonra Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı tarafından açılış konuşmaları yapıldı. Akabinde Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz konuşma yaptı.

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, "İlimiz, terör ve terörle mücadele ile çeşitli sebeplerden dolayı 184 evladını, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde 9 evladını, çeşitli patlamalarda da 6 evladını şehit verdi." dedi.

 

Çankırı'nın şehitler diyarı olduğunu da ifade eden Teke, "Yine terör ve terörle mücadelede 117 asker, polis, kamu görevlisi, 15 Temmuz gecesinde de 111 sivil vatandaşı gazilik rütbesine ulaşmış, nüfus yoğunluğuna göre en çok şehit ve gazisi olan, şehitler diyarı unvanını çoktan hak etmiş müstesna bir ildir Çankırı. Bugün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi Yâd ettiğimiz müstesna bir gündür. Onları yâd edelim ki gelecek nesillere de bu ruhu aktaralım. Vatanımız, ırkımız, namusumuz, birliğimiz, dirliğimiz tehlikede olduğunda bu ruhla hareket edecek olan hayırlı bir geleceği, tarihten, şanlı ecdadımızdan emanet olarak aldığımız gibi biz de geleceğimizin teminatı olan nesillerimize devredelim. Şehitlerin ölmediğini bilen nesiller olarak bize düşen görev, onların uğruna can verdikleri kutsal değerlere sımsıkı sarılmaktır." dedi.

 

Rektör Ayrancı: “Büyük davaların, büyük zaferlerin, büyük hedeflerin ardında büyük kahramanlar vardır. Onlar sayesinde bin yıldır aynı toprağın üzerinde yaşayabiliyor, aynı pınarlardan su içebiliyor, beş vakit ezanlarımızı dinleyebiliyor, gönderde dalgalanan bayrağımızı gururla seyredebiliyoruz. Minnettarız.”

 

"Bu millet her zaman var olacaktır" diyerek sözlerine başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Türk milleti milli ve dini değerlerinden asla vazgeçemez.  Bu coğrafyada bin yıldır varız ve olmaya da devam edeceğiz. Bayrağımız, sancağımız, Kur’an’ımız ile bu coğrafyada 3 kıta da 7 iklimde bin yıldır Şehit ve Gazilerimizin sayesinde var olduk." dedi.

 

Türk milletinin hem içerde hem de dışarıda düşmanlarının olduğunu vurgulayan Rektör Ayrancı, "Aklını kaybetmiş, vicdanını yitirmiş FETÖ de var işin içinde. Önümüzdeki yüzyılını planlayan, konforunu, hâkimiyetini sağlamak için çocuk kanı içecek kadar gözü dönmüş evangelist batı da. Nefsin kölesi olmuş, lüksü için her türlü cinayeti işleyen bir medeniyet bu. İstiklâl şairi Akif’in dediği gibi; tek dişi kalmış bir medeniyet bu. Dün olduğu gibi bugün de bu cani medeniyetin haddini bildireceğiz. Aracılarını, teröristlerini, yandaşlarını bertaraf edeceğiz. Bu azim ve kararlılığımızla bunların üstesinden geleceğiz" dedi.

 

Şehit ve gazilerimize çok şey borçluyuz diyen Rektör Ayrancı, ”Aziz milletimize Anadolu kapılarını açan, üç kıta ve yedi iklimde hâkimiyet kurduran, Çanakkale'de ve İstiklal Savaşı'nda tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanına, bayrağına ve istiklaline sahip çıkmasını sağlayan ruh, kadim gaza anlayışımızdır. İstiklalini ve istikbalini savunmaktadır” sözlerini konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Hasan Ayrancı “Dur ey yolcu sesini duyarsınız rüzgârda, yağmurun sesinde, toprağın sessizliğinden. Bu ses sadece Anadolu’nun gelen bir ses değildir. Bu ses dünyanın her yerinden gelen mazlumların, masumların, hakkın yanında olanların sesidir. Onlar dün Kosova önünde, Kudüs’te, Sivastopol’de, Balkanlarda, Çanakkale’de, Kore de, Kıbrıs ta,  bugün Şırnak’ta, Tunceli’de, Hakkâri’de, Afrin’de, El-Bab’da şehadete susayanların sesidir. Şehit ve Gazilerden geriye kalan duaların, acıların sesidir. 15 Temmuz da şehitler köprüsünde şehadete koşanların sesidir, başkumandanın külliyesini çıplak elleriyle savunmaya koşanların, tankların önünde tanksavar gibi duranların sesidir. Ve bizim Sudan’dan Cibuti’ye, Türkistan’dan Türkmen dağına, Suriye’den Balkanlara uzanan gönül coğrafyamızdan gelen dua sesleridir.” dedi.

 

Rektör Ayrancı açılış konuşmasını “Biliyoruz ki kanlarını dökerek aramızdan ayrılanların, o kutlu müjde ile diri olduklarını biliyoruz. Onlar ölü değildir, bilakis diridir, ancak siz bilemezsiniz. Oysa onlar aramızdadır. Bu bir varsayım değil bir imandır. Onlar aramızdaysa onlar karşısında bizim vefamız bizim saygımız sürekli olacaktır. Onların kendilerine, eşlerine yetimlerine, öksüzlerine büyüklerine, göstereceğimiz vefa ve hürmetle olacaktır. Vatanı korumak için hayatlarını feda eden şehitlerimiz ile kahraman gazilerimizin çocukları bize emanettir. Bu bazen ziyarettir. Bu bazen kederlerine ortak olmaktır. Bazen bir Fatiha, üç ihlası şerife okumaktır. Gazilerimizin temsil ettikleri değerlerin bilinciyle onurlu, ağırbaşlı duruşlarıyla, vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik etmektedir.” şeklinde konuşarak bitirdi.

 

Rektör Ayrancı’nın ardından konuşan Milletvekili Hüseyin Filiz, Çankırı’nın en çok şehit veren illerden biri olduğunu ifade ederek “Çankırı öyle bir il ki Türkiye'de milliyetçi muhafazakârlığın hemen hemen başkenti diye biliriz. Çankırı Türkiye'nin çimentosudur. Şehit aileleri ateş düştüğü yeri yakar ama sizin başı dik onurlu ve gururlu durmanız gerekiyor. Tabi bizim, il milletvekilleri olarak size karşı olan görevlerimiz var. Biz vazifelerimizi yaparken sizi her zaman ön planda tutacağız ve gözetleyeceğiz. Başta Sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere sürekli şehit ailelerini ziyaret ediyor ve onların özlük haklarıyla ilgili çalışmalar yapıyoruz." dedi.

 

AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, "Türkiye geleceğini kurtarmak için Afrin'e girdi. Aslında Afrin'de sadece PKK ile savaşmıyoruz. Biz Afrin'de Amerika'yla da savaşıyoruz" dedi.

 

"Çankırı’mız en çok şehit veren 3'üncü il"

 

AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz ise, "Çankırı’mız biliyorsunuz Osmaniye ve Kırıkkale'den sonra en çok şehit veren 3'üncü il. 15 Temmuz şehitleri sayısında da en çok şehit veren bir iliz. Çankırı öyle bir il ki; Türkiye'de milliyetçi muhafazakarlığın hemen hemen başkenti diyebiliriz. Çankırı Türkiye'nin çimentosudur" ifadelerini kullandı.

 

"Bu saatten sonra Amerika demek PKK demek, PKK demek Amerika demek"

 

Afrin'in önemli bir nokta olduğunu aktaran Milletvekili Flizi, "Türkiye geleceğini kurtarmak için Afrin'e girdi. Aslında Afrin'de sadece PKK ile savaşmıyoruz. Biz Afrin'de Amerika'yla da savaşıyoruz. Bu saatten sonra Amerika demek PKK demektir, PKK demek Amerika demektir. İki terör örgütü düşünün. Bir maşanın 2 sacayağı. O sacayağını tutan el aynı el. FETÖ ile PKK birbiriyle iş birliği içerisinde. Çankırı’mıza PKK elhamdülillah girmedi, girmeyecek. PKK bize bulaşmadı ama FETÖ bize bulaştı. Neredeyse her yere girdi. Tabii, Türkiye kendisine bulaşan bu uru temizlemek zorunda. Ancak işimiz gücümüz çaycıyla uğraşmak değildir. İşimiz bunların elebaşlarıyla uğraşmaktır. İtirafçılık yasası da bunun için çıktı" şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarından sonra panele geçildi. Moderatörlüğünü Rektör Ayrancı'nın yaptığı panelde, Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu, “15 Temmuz darbe girişimi ve Afrin operasyonuna” değindi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Dr. Doç. Dr. Kemal Dil “Bozulan dengede güç merkezi olmak” konusunda bilgi verirken yine Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Özgen, “Kızıl Elma’dan Afrin'e”  konusunda açıklamalar yaptı.

 

Panelin ardından, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı tüm camilerden okunarak darbeye karşı Millî İradenin ruhu olan “Sala” Çankırı Karatekin Üniversitesi personeli Kasım Şen tarafından okunurken salonda duygu dolu anlar yaşandı.

 

Panelin sonunda, panelistler ile Şehit ve Gazi Ailelerine şükran plaketi ve çiçek takdim edildi. “Şehit ve Gaziye Vefa” Paneli, 100. Yıl Kültür Merkezi önünde, halkın yoğun katılımıyla, Şehit ve Gazilerimize edilen dualarla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 2170 defa okunmuştur.

Etiketler :
Gazi / 27-02-2018 12:23:00

Mustafa bey,bu konuda göstermiş olduğunuz hassasiyet için çok teşekkür ederim. Asker Polis vurulunca değil unutulunca ölür. İnşallah unutturmatacağız birileri Makam koltuklarında otursun, Lüks arabalara binsinler diye kendini feda eden Aslan parçalarını... Ancak canımızı sıkan başka konularda mevcut. Atalarımızı dediği gibi "Tarih Tekerrür den" ibaretmiş... Bunu tekrar yaşamamıza vesile oldu sözde dostlar... Selam ve Dua ile...FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI