Bugun...IPARD Programı Başvuruları İçin Son Haftalara Girildi…
Tarih: 20-03-2018 20:28:01 + -


Hayvancılık sektöründe proje başvurusu için son tarih 13 Nisan’a uzatılmıştır.


IPARD Programı Başvuruları İçin Son Haftalara Girildi…

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, devam etmekte olan IPARD II 3. Çağrı ilanı başvuru süreci ve uygulama sonrası izleme süreci devam eden projelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İl Koordinatörü Akbıyık’ın açıklamalarında satırbaşları ise şöyle;

 

“Şimdilik 125 proje teslim edildi.”

 

Bilindiği üzere 302 olarak adlandırmakta olduğumuz ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ başlığında proje başvuruları 12 Şubat itibari ile başlamış olup, bu sektörde proje başvuruları 30 Mart Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecektir. 20 Mart itibariyle söz konusu sektörde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği başta olmak üzere Yenilenebilir Enerji ve Kırsal Turizm konularında şimdilik 125 proje için yatırımcılar başvuru paketlerini İl Koordinatörlüğümüzce teslim etti. Geçmiş başvuru dönemlerinde edindiğimiz tecrübe çerçevesinde son iki haftalık zaman zarfında teslim edilecek projeler ile birlikte, çağrı dönemi öncesindeki hedeflerimize ulaşabileceğimizi rahatlıkla ifade edebiliriz. Bununla birlikte proje başvurusu yapmayı düşünen çiftçi ve yatırımcılarımıza başvuru için belirlenen son tarihi beklemeden hazırlanan projelerini erkenden teslim etmelerinin değerlendirme aşamasında kendilerine avantaj sağlayabileceğini hatırlatmak isteriz. Sistemlerimizde yaşanabilecek problemler göz önünde bulundurularak dosya hazırlığında bulunan yatırımcıların dosya teslimini son günlere bırakmamaları faydalı olacaktır.

 

Hayvancılık sektöründe proje başvurusu için son tarih 13 Nisan’a uzatılmıştır

 

Süt, Kırmız Et, Kanatlı Eti ve Yumurta tavukçuluğu konularını içeren ve 101 olarak tanımladığımız sektörde ise başvurular 1 Mart itibariyle başlamış olup son başvuru tarihi 13 Nisan 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar uzatılmıştır. İlave süre uzatımı yapılmayacaktır. Online başvuru sistemi ise 10 Nisan 2018 tarihinde saat 21:00’de kapatılacaktır. Online başvuru sistemindeki tüm işlemlerin (başvuru girişi, evrak yükleme, tamamlama, yazdırma vb.) belirtilen tarih ve saate kadar tamamlanması gerekmektedir. Hayvancılık şehri olan Çankırı’da bu sektörde de yine hedeflediğimiz sayıda proje alacağımız kanaatindeyim.

 

“Sıralama kriterleri hayati önem taşıyor.”

 

Hem ‘302 - Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ tedbiri hem de ‘101 - Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar’ sektörlerinde proje başvurusu yapacak olan hemşerilerimize projelerin değerlendirilmesi aşamasında sıralama kriterlerinin temel oluşturduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Tanıtım çalışmaları boyunca söz konusu kriterlerin önemini vurgulamak ve ildeki vatandaşlarımızın projelerinin öncelik kazanması için Halk Eğitim merkezlerimiz ile birlikte yirminin üzerinde sertifika programları düzenledik. Başvuru süresince teslim edilen projelerin detaylı incelemesi yapılmamış olmakla birlikte, söz konusu projelere ilişkin olarak ilk izlenimimiz sıralama kriterlerinin öneminin vatandaşlarımız tarafından anlaşılmış olduğunu göstermektedir. Bir kez daha yineleyelim ki bir projenin uygun olması onun hibe desteği almaya hak kazanacağı anlamı taşımamaktadır. Mutlaka ki uygun projeler içerisinde sıralama kriterlerinden yüksek puan alan projeler hibe bütçesi doğrultusunda destek almaya hak kazanacaktır. Bu sebeple sıralama kriterleri hayati önem taşıyor.

 

Uygulaması devam eden projelerimizde kapasite kullanım oranı % 70’in üzerinde

 

Bir taraftan 3. Çağrı ilanı çerçevesinde proje başvuru alım süreci devam ederken diğer yandan geçmiş dönemlerde Kurumumuzdan hibe alan yatırımlara ilişkin uygulama sonrası dönem kontrollerimiz de devam etmektedir. Bu anlamda IPARD hibe fonlarından faydalanarak kurulmuş hayvancılık işletmelerine yönelik yaptığımız araştırmalara göre, bahsettiğimiz bu tesislerimizin kapasite kullanım oranı % 70’in üzerindedir.

 

IPARD Programı çerçevesinde hibe desteği için başvurusu yapılan her projenin sürdürülebilirlik kontrol edilmekte ve karlılık analizleri yapılmaktadır. Hibe ödemesini almış ve 5 yıllık izleme sürecinde olan yatırımlarımızın hiç birisi boş değildir. Buda hibe desteklerinin etkin ve verimli kullanılması açısından İlimiz adına mutluluk verici bir göstergedir.  Faydalanıcılarımızın kurumumuza sunmuş olduğu iş planı çerçevesinde ilerleyen dönemlerde kapasite kullanım oranının daha iyi seviyelere geleceğini düşünüyorum. Sonunda Çankırı kazanacak, ülkemiz tarımı kazanacak.
Bu haber 999 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI