Bugün...İstatistiki Bilgilere Göre 10-15 Yıl İçinde Çankırıda 7 ve Üzeri Bir Depremin Meydana Gelme İhtimalinin Olduğu Söylendi
Tarih: 01-03-2018 20:30:10 Güncelleme: 01-03-2018 20:46:10 + -


Büyüksaraç, Çankırı'da önümüzdeki 10-15 yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depremin gerçekleşme ihtimalinin olduğunu savunarak, "Çankırı'nın...devamını okuyunuz.


İstatistiki Bilgilere Göre 10-15 Yıl İçinde  Çankırıda 7 ve Üzeri Bir Depremin Meydana Gelme İhtimalinin Olduğu Söylendi

Her kim olursa olsun "Çankırı’daki Rantçılara Acilen Duyurulur. Bu açıklamlara göre sağlam yer tespiti yapın, ondan sonra çok katlı inşaat yapmaya karar verin." 

 

Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Çankırı'da 10-15 yıl içinde 7 ve üzeri bir depremin meydana gelme ihtimalinin olduğunu söyledi.

 

Deprem Ve Doğal Afetler Konferansı ÇAKÜ’mizde Gerçekleşti

 

Çankırı Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından “1-7 Mart Deprem Haftası” etkinlikleri kapsamında “Çankırı’da Deprem ve Doğal Afetler Konferansı” gerçekleştirildi.

 

ÇAKÜ Rektörlük Konferans Salonunda yapılan panele ayrıca Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, SGK İl Müdürü Hicran Çakmakçı, daire amirleri, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti İl Temsilcisi Hasan Büyükurvaylı, amatör telsizciler ve öğrenciler katıldı.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığı ve olası bir deprem durumunda da kurumların koordineli çalışarak maddi ve manevi zararları nasıl en az seviyeye indirilebileceği üzerinde duruldu.

 

Büyüksaraç: "Çankırı 7 Büyüklüğünde Bir Depreme Hazır Olmalı”

 

Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Çankırı'da 10-15 yıl içinde 7 ve üzeri bir depremin meydana gelme ihtimalinin olduğunu söyledi.

 

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle AFAD İl Müdürlüğü ve Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından Türkiye'de deprem ve Çankırı'nın depremselliği konusunda bilgilendirme paneli gerçekleştirildi. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ercanoğlu'nun başkanlığında başlayan panel Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Öğretim Görevlisi Selahattin Yalan ve Öğretim Görevlisi Mustafa Doğan'ın sunumlarıyla devam etti.

 

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren AFAD İl Müdürü Hasan Sait Korkuata afetlerde gönüllülüğün önemine değinerek, "Dünya artık gönüllülerle gidiyor. Afetlerde ilk kurtulanların yüzde 80'ini ailesi, komşuları ve gönüllüler tarafından kurtarılıyor. Yüzde 20'si ekipler tarafından kurtuluyor. Dolayısıyla biz gönüllülere önem veriyoruz" dedi.

 

Türkiye'nin deprem bölgesinde yer aldığını ve Çankırı'nın da bu bakımdan çok şanslı olmadığını söyleyerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Özellikle arazi yapımızın da jeolojik açıdan bazı özellikleri içermesi bizim yapılaşma bakımından veya herhangi bir deprem ve diğer afet olması halinde karşılaşacağımız sorunları büyütme eğiliminde. Özellikle bu konulara ağırlık vermek ve derinlemesine çalışmak istiyoruz" diye konuştu.

 

"Çankırı deprem tehlikesi açısından oldukça yüksek risk taşımaktadır" diyerek sözlerine başlayan Vali Yardımcısı Musa Göktaş, "Türkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı, doğal afetlere en çok maruz kalan ülkelerden biridir. Ülkemiz topraklarının tamamına yakınında deprem riski bulunmaktadır. 3 aktif fay hattı ilimiz sınırlarından geçmektedir. Bunların bir tanesi ülkemizin en büyük ve en aktif hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı'dır. Son yıllarda depremler nedeniyle ülkemizde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, binlercesi yaralanmış ve binlerce binamız yıkılmış ya da ağır hasar görmüştür" ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'de deprem ve Çankırı'nın depremselliği konusunda sunum yapan Bitlis Eren Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, Japonya gibi deprem ülkesinin depreme her an hazır olduğunu ve deprem zararlarından en az şekilde etkilendiğini söyledi.

 

Prof. Dr. Büyüksaraç, Çankırı'da 1944 yılında yaşanan Çerkeş depreminde 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 1902, 1944, 1951 yıllarında büyük depremler yaşandığını aktardı.

 

"Doğalgaz içeriği açısından bu bölgenin detaylı incelenmesi gerekiyor"

 

Çankırı'nın aslında bir havza ve kendi içinde gevşek yapısının olduğunu dile getiren Büyüksaraç konuşmasını şöyle sürdürdü: "Zeminlerin dayanıksız olduğu görülüyor. Buradaki depremle mücadelenin depremin zararının azaltılmasının temelinde yapılaşma ile zemin arasındaki ilişkinin düzgün kurulması gerekiyor. Zemin üzerinde yapılaşma yapacaksanız zeminin koşullarını yapıyla ilişkilendirmeniz lazım. Çankırı'nın temel üzerinde durması gereken nokta burasıdır. Bu konuda Çankırı Belediyesine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine çok önemli görev düşüyor. Çankırı civarında hidrokarbon potansiyeli olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle doğalgaz içeriği açısından bu bölgenin detaylı incelenmesi gerekiyor, biz buna dair bulgular elde ettik. Çankırı'da yerin altından yüzeye doğru ilerleyen bir fay kırığı olduğu görülüyor. Bu da aynı zamanda buranın etkin deprem potansiyelinin olduğunun bir göstergesi. Yer altındaki kırıkların yüzeye doğru yaklaştığı zaman bunun yakın zamanda bir kırılmaya yol açacağı anlamına gelmektedir. Çankırı'da yapılacak olan üst yapının dirençli olması gerekiyor."

 

"Çankırı 7 büyüklüğünde bir depreme hazır olmalı"

 

Büyüksaraç, Çankırı'da önümüzdeki 10-15 yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depremin gerçekleşme ihtimalinin olduğunu savunarak, "Çankırı'nın 1900'den 2016'ya kadar olan depremlerine baktığımızda küçük depremlerin 800 civarında olduğunu görüyoruz. 3-3,5 büyüklüğündeki bir deprem 10 yıl içinde yüzde yüz meydana gelecek. İstatistikler bunu gösteriyor. 7 büyüklüğünde bir deprem 10 yıl içinde yüzde 10 civarında meydana gelebilir. Bu yüksek bir rakam. Tekrarlama periyodu da 88 yıl. 10-15 yıl içinde 7 ve üzeri bir depremin Çankırı'da meydana gelme ihtimali var. Bunlar istatistiki bilgiler. Kesin olacağı anlamına gelmiyor. Çankırı'da enerji birikiyor ve büyük bir depreme doğru bir yönelim var. Ama deprem konusunda istenilen çalışmalar yapılmıyor. Hala müteahhit daha çok kazanma derdinde, hala arsa sahibi daha fazla kat derdinde, ekonomi inşaat sektörüne kaydırılma derdinde. Bu yanlıştan kurtulmamız lazım" dedi.

 
Bu haber 2303 defa okunmuştur.

Etiketler :
Kadir Yavuz ( Çevreci ) / 01-03-2018 22:03:00

Çankıır nın 1 ci derecede deprem kuşağında olması, Deprem olma ihtimali en yüksel illerden olması kimin umurun da siyasilerimiz yöneticilerimiz bunları bilmiyor mu? Bence biliyor olmalarına karşın önlem almaya gelince kör sağır dilsizi oynamaktalar birkaç örneği ilimizden, yaşanmış örnek olarak vereyim , Birinci derecede deprem bölgesi olmasına karşın on on iki katlı yapı inşaatına kimler onay veriyor ?Çankırı da Onlarca bina yapıldı ruhsatlı,o halde nasıl niye ruhsat veriliyor…? İlimiz Kırkevlerdeki sosyal konutlar riskli alan ilan edildi, yıkılacak! İlimiz Sarıbadaki sosyal konutlar riskli alan ilan edilmedi? ( Bu binalar aynı tarihlerde aynı müthayit firmaca yapılmış olmasına karşın! Neden birisi riskli alan ilan edilirken diğeri riskli alan ilan edilmedi? Madem riskli alan neden cadde ve sokaklara doğal gaz döşediniz insanların evlerine bağlamasına izin verdiniz? Soruların muhatabı yok !) Söz konusu konut alanlarının yerine on ikişer katlı binaların yapılacağını bizzat belediye açıkladı, Madem riskli alan neden on iki katlı bina yapıyorsunuz, zeminden değil bina yapımından, denmekte, O halde beş katlı hastane binası neden niçin kaymakta ?hastanede konutların bulunduğu alanda! ( Konutlardaki riskli alan ilan edilme nedeni inşaat yapımından kaynaklı ise o halde Sarıbabadaki konutlar neden riskli alana dahil edilmedi ?Aynı mütahit aynı plan proje üzerinden yapılmış olmalarına rağmen…. Karatekin Üniversitesi yapımı esnasında çıkan harfi yat toprakları eğimi dik yamaçlara dökül dü ! ( Oysa inşaat yönetmenliğince yasak olmasına karşın Belediye yönetmenliğine aykırı olmasın karşın! Kimse görmedi! Duymadı defalarca birey olarak yazılı şikâyetlerim olmasın karşın!) Bugün Çankırı devlet hastanesinde kayma olduğu kullanıma el verişli olmadığı yönünde yetkililerin açıklamaların hep birlikte görüyoruz, Kaymanın nedeni zeminin yetersiz olduğu yönünde açıklama var! Oysa zeminin birinci derecede kaymasına neden olan basiretsiz idareci ve yöneticilerimiz in vurdumduymazlığı aymazlığı olmuştur.( Atılan dökülen hafriyatlar halen durmakta, gören gözler kör mü oldu? Mademki zeminden kaynaklı neden ikinci hastaneyi aynı yer yaptınız? İktidar il başkanının açıklaması ı çok daha manidar, “dere ağzına hastane yapmışlar “ sanırım kendisinin iktidar olduğunu bilmiyor muhalefet il başkanı gibi yorum yapıyor?FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI