Bugun...İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıl Dönümü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü
Tarih: 14-03-2018 13:40:39 + -


Ak "Bu ülke alçakların hayasızca istilasından her ferdinin göğsünü siper etmesi ile nasıl kurtulmuşta, bundan sonra da aynı anlayışla hareket etmeye, temel değerlerinden aldığı güçle devam edecektir” dedi.


İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıl Dönümü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

97.Yılda 97 Dilek Feneri

 

“Bu memleket çok badireler atlattı”

 

Çankırı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürlüğünce, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Ulu Yazı Kampüsü’nde etkinlik düzenlendi.

 

KYK yurdunda kalan üniversite öğrencileri törende, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıl dönümü dolayısıyla 97 dilek feneri uçurdu.

 

Uluyazı kampüsü Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

 

Kur’an tilaveti sonrasında bir konuşma yapan KYK İl Müdürü Sadık Ak, İstiklal Marşı’nın dünya’da ayakta dinlenilen ve okunan tek marşı olduğu aktardı.

 

“İstiklal marşımızın kabulünün 97.yılını kutluyoruz” diyen Ak, “Vatan ve millet sevgisinin bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan istiklal marşımızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren istiklal Marşımız, milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerleridir.

 

İstiklal Marşı, Dünyada ayakta dinlenen ve okunan tek marştır. İstiklâl Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir” dedi.

 

“İstiklal marşının korkma diye başlar” diyen Ak,” “Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak; Sönmeden yurdumu üstünde tüten en son ocak. O benim milletlinin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak.” dizeleri bu ülkede hala nefes alan tek bir kişi kalsa dahi ülke için umut ışığının sönmediğini ifade etmektedir. Bu ülke alçakların hayasızca istilasından her ferdinin göğsünü siper etmesi ile nasıl kurtulmuşta, bundan sonra da aynı anlayışla hareket etmeye, temel değerlerinden aldığı güçle devam edecektir” dedi.

 

Ak konuşmasının sonunda ise, “Mehmet Akif in;Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek.İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Diye haykırdığı nesilsiniz sizler.

 

İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Diye haykırdığı nesilsiniz sizler.

 

Bu memleket çok badireler atlattı Tüm badirelerin üstesinden bu milletin feraseti ile gelindi. Bizler vatanımıza sahip çıktığıma sürece hiçbir düşman bu memlekete zarar veremeyecektir.

 

Sahipsiz olan memleketin batması haktır; Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” dedi. Şehitlerimiz için duada yapıldığı programda Daha sonra üniversite öğrencisi Güldemet Küçük, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okudu.

 

Program sonunda öğrenciler İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıl dönümü dolayısıyla 97 dilek feneri uçurdu.

 

 

 

 

 
Bu haber 889 defa okunmuştur.

Etiketler :
Vatandaş / 14-03-2018 16:09:00

İstiklal Marşı Ünlü Şair Mehmet Akif ERSOY yazdı biliyoruz Vatan ve Millet için neden dilek feneri kullanıldı? Çin geleneği olarak anlamış değilim. Ama Allah Razı Olsun Büyük Üstad'tan bize bu kadar güzel ve harika eseri Bıraktığı için.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Ç.K.Üniversitesi Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI