Bugün...



İstiklal Marşımızı Güzel Okuma Yarışması Yapıldı
Tarih: 16-03-2018 08:38:50 + -


İlkokul, Ortaokul ve Lise olmak üzere üç kategoride hazırlanan yarışmanın birincilerine ödülleri verildi.


İstiklal Marşımızı Güzel Okuma Yarışması Yapıldı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı’nın bu yıl 7. düzenlediği geleneksel İstiklal Marşımızı Güzel okuma yarışması finali gerçekleştirildi.

 

İlkokul, Ortaokul ve Lise olmak üzere üç kategoride hazırlanan yarışmanın birincilerine ödülleri verildi.

 

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen yarışmanın finaline 21. Dönem Çankırı Milletvekili İrfan Keleş, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, CHP İl Başkanı İlhan Tekin, Saadet Partisi İl Başkanı Ömer Uzun, Siyasi Parti temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Programın açılışında bir konuşma yapan TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı “Bir milletin doğuşunu müjdeleyen, bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yılında okullarındaki yüzlerce öğrenci arasından seçilip gelen Çankırı’mızın seçkin gençleri ile bu gururu yaşamak bizlere güven ve gurur veriyor.” dedi. 

 

Etkinliğin amacından bahseden Bölükbaşı “TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı olarak, böyle bir etkinliği düzenleme amacımız çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okullarımızı yarıştırmak, onları derecelendirmek değil; Amacımız marşımızın on kıtasını da bilen bir gençliğin yetişmesine karınca kararınca katkı sağlamaktır. İstiklal marşımızın her bir mısrası okunduğunda; Bu vatan toprağın kara bağrında Sıra dağlar gibi duranlarındır; Bir tarih boyunca onun uğrunda Kendini tarihe verenlerindir… Mısralarında ifadesini bulan, bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla selamlıyoruz. Bir milletin duygularını en latif şekilde kâğıda döken ve “Kahraman Ordumuza” armağan eden milli şairimiz Mehmed Akif’i de şükran ve saygıyla yâd ediyoruz. Vatan toprağının kutsallığını yüreğimize bir kere, bir kere daha nakşediyoruz. TÜRKAV olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak, onları unutmamak ve unutturmamak bizim asıl gayemizdir.” ifadelerine yer verdi.

 

Bölükbaşı konuşmasına şöyle devam etti: “TÜRKAV olarak; 12 Mart’ta İstiklal Marşımızı çocuklarımız ve gençlerimizin sesinden dinlemek; 18 Mart’ta Karatekin Parkında Çanakkale’deki kahramanlarımızı üzüm hoşafı ve kuru ekmekle hatırlamak; Sarıkamış da şehit düşen askerlerimizin ruhlarına birer Fatiha’yı sıcak tarhana çorbasının ardından

 

Göndermek; Üç aylara helva dağıtarak girmek, 3 Mayıs’ta Türkçülük ve Hıdırellez Bayramını kutlamak; bunları Anadolu’nun en saf ve güzel şehri Çankırı’mızda ifa etmek bize gurur veriyor.

 

Bizim derdimiz, bizim kaygımız: Vatan, bayrak, ezandır. Bizler bu kutsal değerlerimizi ve kimliğimizi hiçbir zaman unutmayız. Bunu da Atamızın sözüyle bayraklaştırırız Ne Mutlu Türküm Diyene.”  şeklinde konuştu.

 

16 İlkokul, 15 Ortaokul ve 14 lise olmak üzere 45 okuldan, 45 öğrencinin katıldığı yarışmada ilk elemeleri geçen 12 öğrenci finale kaldı.

 

Yarışmada finale kalan öğrencilerin dereceleri şu şekilde;

 

İlkokullarda

 

1.Zeynep Kantar

 

2.Enver Emin Çağlar

 

3.Melek Sümeyye Karayörük

 

4.Serra Meral

 

Ortaokullar

 

1 Abdulgaffar Aktürk

 

2. Murat Bartuğ Uludoğan

 

3. Hümeyra Gökmen

 

4. Hilal Esen

 

Liseler

 

1. İsmail Mert Karahasan           

 

2. Zeynep Çakmak

 

3. Etem Can Okçu     

 

4. Berat Aslan

 

 

 




Bu haber 1814 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI