Bugün...‘İstiklal Marşını Güzel Okuma’ Yarışmasında Hepsi de Gönüllerin Birincisi İlan Edildi
Tarih: 16-03-2019 08:16:09 + -


TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı tarafından organize edilen ve bu sene 8.’si gerçekleştirilen ‘İstiklal Marşını güzel okuma’ yarışması sonuçlandı.


‘İstiklal Marşını Güzel Okuma’ Yarışmasında Hepsi de Gönüllerin Birincisi İlan Edildi

Hepsi gönüllerin birincisi

 

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı tarafından organize edilen ve bu sene 8.’si gerçekleştirilen ‘İstiklal Marşını güzel okuma’ yarışması sonuçlandı.

 

TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığı tarafından bu sene 8.’si düzenlenen ‘İstiklal Marşını güzel okuma’ yarışması 11 Mart Pazartesi günü gerçekleştirildi.

 

Okulöncesinden 5 öğrenci, ilkokuldan 15 öğrenci, ortaokuldan 15 öğrenci ve liseden 14 olmak üzere 49 öğrencinin katıldığı yarışmanın finalleri aynı gün akşam gerekleştirildi. Gerçekleştirilen finallerde özellikle okul öncesi çocukların İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını coşkulu bir şekilde okuması büyük alkış aldı.

 

Yarışmanın finalleri öncesinde bir konuşma yapan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, “Bir milletin doğuşunu müjdeleyen, bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yılında okullarında yüzlerce öğrenci arasından seçilip gelen Çankırı’mızın seçkin gençleri ile bu gururu yaşamak bizlere güven ve gurur yeriyor” dedi.
 

Programın amacına da değinen Bölükbaşı, “Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı olarak, böyle bir etkinliği düzenleme amacımız çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okullarımızı yarıştırmak, onları derecelendirmek değil; amacımız marşımızın on kıtasını da bilen bir gençliğin yetişmesine karınca kararınca katkı sağlamaktır” dedi.

 

“TÜRKAV olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak, onları unutmamak ve unutturmamak bizim asıl gayemizdir” diyen Bölükbaşı, “Türkav olarak; 12 Mart’ta İstiklal Marşımızı çocuklarımız ve gençlerimizin sesinden dinlemek; 18 Mart’ta Karatekin Parkında Çanakkale’de ki kahramanlarımızı üzüm hoşafı ve kuru ekmekle hatırlamak; Sarıkamış da şehit düşen askerlerimizin ruhlarına birer Fatihayı sıcak tarhana çorbasının ardında göndermek, Üç aylara helva dağıtarak girmek, 3 Mayıs’da Türkçülük ve Hıdırellez Bayramını kutlamak; bunları Anadolu’nun en saf ve güzel şehri Çankırı’mızda ifa etmek bize gurur veriyor” dedi.

 

Bölükbaşı konuşmasının sonunda ise, “Bu toprak parçası kutsal vatan toprağı haline gelmişse, her bir zerresi şehitlerimizin tertemiz kanlarıyla sulandığı için gelmiştir. Bizler tarih boyunca bir devlete, bir vatana sahip olmuş ve hiçbir dönemde bağımsızlığımızı kaybetmemişizdir. Böylesine köklü bir milletin evlattan da bağımsızlığına ve bağımsızlık sembollerine sonuna kadar sahip çıkar. Bu topraklar üzerinde nasıl özgürce yaşadığım ve kimlerin sayesinde yaşadığını bilir. Bizlerin özgür biçimde bu cennet vatanda yaşamamız için kanını akıtan, can veren tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükran ve saygıyla selamlıyorum.

 

Bir milletin duygularını en latif şekilde kağıda döken ve ” Kahraman Ordumuza” armağan eden milli şairimiz Mehmed Akif i de şükran ve saygıyla yad ediyoruz. Vatan toprağının kutsallığını yüreğimize bir kere, bir kere daha nakşediyoruz.

 

Bizim derdimiz, bizim kaygımız: Vatan, bayrak, ezan’dır. Bizler bu kutsal değerlerimizi ve kimliğimizi hiçbir zaman unutmayız” dedi.

 

Bölükbaşı’nın konuşması sonrasında final yarışmalarına geçildi.

 

Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde yapılan yarışma sonrasında dereceye giderlere ödülleri takdim edildi. Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Potukoğlu, Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı Yüksel Teke, MHP Çankırı Belediye Başkan Adayı İ. Hakkı Esen ve Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk tarafından verildi.

 

Ödül töreninde, bu sene okulöncesi çocuklarında yarışmaya dahil edildiğini dile getirerek konuşmasını başlayan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Şu masumiyet bizleri ayakta tutacak, bir tutacak, diri tutacak” dedi.

 

Yarışmaya katılan tüm çocukların gönüllerin birincisi olduğunu da aktaran Öztürk, “Öğretmenlerinden önce ailelerini tebrik ediyorum. Bu sevdaya gönül vermiş nice öğrencilerimiz emek verdiler. Aileleri ile arkadaşları ile çalıştılar. Ama kazanan çocuklarımız oldu” dedi.

 

Bu tür programların çocuklara özgüven ve kendini ifade etme yeteneği kazandırdığını da aktaran Öztürk, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yarışmada dereceye giren öğrenciler:

 

Okulöncesi: Fatih Selim Kara, Nilgün Çetinkaya, Hicra Güler

 

İlkokul: Enver Emin Çağlar, Zehra Astarlıoğlu, Asya Ece Ayva

 

Ortaokul: Nisanur Coşar, Hilal Esen, Rümeysa Demirci

 

Lise: Hüseyin Batuhan Yeniköse, Beytullah Öztürk, Fatih Karayel

 
Bu haber 1715 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI