Bugün...Karıştırmadığınız Yaran Kültürümüz Vardı, Onu da Başardınız
Tarih: 16-02-2018 14:36:17 Güncelleme: 17-02-2018 19:37:17 + -


Absarılıoğlu "Genel Kurmay ile yazışmaların devam etmesi ve uygun bir tarihin belirlenmesi amacıyla bugüne kadar söylememiştik. Yaranlarımızla birlikte Afrine gidiyoruz" dedi.


Karıştırmadığınız Yaran Kültürümüz Vardı, Onu da Başardınız

Elinizi Sürmediğiniz Yaran Kültürümüz Kaldıydı, Onunda İçine Ettiniz

 

“Yaran sadece eğlence ve oyundan ibaret değildir”

 

Yaran dernekleri ve yaran baş ağaları son günlerde çıkan bazı haberler nedeniyle bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yaptılar.

 

Yaren Meclisi Oğuz boyları Yaran Derneği Başkanı Recep Deneci, Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği Başkanı İbrahim Harmancı, Başağalar: Ali Deneci, Zülküf Akdoğan, Cevdet Demirhan, Hasan Çakmak, Zekai Çakır Reisler; Turgut Özkan, Metin Ekizceli ve yaran ağalarının katıldığı toplantıda yaranın bir oyun ve eğlence olmadığı bir Türk kültürü olduğu dile getirildi.

 

Gerçekleştirilen programda ortak basın açıklamasını okuyan , Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, yaranı zedeleyici yapılan haber ve yorumların halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiğini ve yaran kültürünü küçük düşürdüğünü dile getirdi.

 

Kendilerini olduklarından farklı göstermek sureti ile aziz şehitlerimiz üzerinden prim yapmaya çalışanların olduğunu da aktaran Absarılıoğlu, "Bu talihsiz açıklamaları yapanları esefle kınıyorum" dedi.

 

Afrin harekatı ile yaran meclislerinde eğlence boyutunun kaldırıldığını ve hatim ve dua yapıldığını da aktaran Absarılıoğlu, "Afrin harekatı milli birlik ve beraberliğimizin devamı, devletimizin bekası, halkımızın huzur ve refahı için yapılan bir harekattır. Burada kahramanca savaşan ordu bizim ordumuz, kanımız canımız, bizim evlatlarımızdır. Kahraman ordumuza muzafferiyetler, şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifalar temenni ediyoruz" dedi.

 

"Yaran kültürü ne dandik bir eğlence kültürü nede alay edilecek bir kurumdur" diyen Absarılıoğlu, "Bizi biz yapan milli manevi ve kültürel değerlerimizin bir bütünüdür. Dünya kültür mirasımız ve bizim yaşam biçimimizdir. Milletler kültürleri ile var olurlar ve kültürleri yaşadığı, yaşattığı sürece dimdik ayakta kalırlar. Asla başkalarına benzemeye çalışmazlar. Biz devraldığımız kültür sancağını en doğru şekilde gelecek nesillere aktarmak için söz verdik. Aynı zamanda bu tarihi bir sorumluluktur, bunu da yerine getireceğiz" dedi.

 

"Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum" diyen Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Recep Deneci, "Tüm halkımız şunu bilsin ki; yaran sadece eğlence ve oyundan ibaret değildir. Yaran bir kültürdür. Ben her zaman bunu söylüyorum ve altına basarak da söylemeye devam edeceğim. Kültürleri olmayan milletler kaybetmeye mahkumdur. Biz burada birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece, biz bu dayanışmayı ve kaynaşmayı gösterdiğimiz sürece, Allah'ın izniyle ordumuz orada gerekli mücadeleyi verdiği sürece bu millet hiç bir zaman geri adım atmayacaktır ve bayrağını teslim etmeyecektir. Allah'ın izniyle Anadolu'da son bir ocak dahi kalsa ne bu bayrak başkasına teslim edilir, nede bu vatan böldürülür.  Şunu bilin ki; yaran meclisleri eğlence oyundan ibaret değildir. Buralara talim terbiye ocağı, disiplin ocağı diyoruz. yaran ağalarımıza burada gereken eğitimler verilirken, vatan, bayrak ve millet sevgisi de aynı zamanda aşılanmaktadır. Çünkü bu bir kültürdür. Allah'ın izniyle ocaklarımızı devam ettireceğiz. Buraları birlik ve beraberlik meclisi. Allah'ın izniyle bura da bu birlik ve beraberlik olduğu sürece Mehmetçiğimiz de orada başarılı olacak ve gurur duyacaktır" dedi.

 

"Ocak Türk milletinde mukaddestir" diyen Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği  Başkanı İbrahim Harmancı , "Asker ocağı, ana ocağı, yaran ocağı gibi. Bu ocak kelimesi yaran kültüründe böyle gelişmiştir. Bu kültürde vatan ve millet sevgisi vardır.

 

"Bir burada egolarımızı tatmin etmek için yaran yemiyoruz" diyen Büyük baş ağa Ali Deneci, "Dünyanın hiç bir yerinde parasıyla yaran yiyip de dayak yiyen ve 'sağol çavuşum, sağol başağam veya sağol reisim' diyen hiç bir millet yoktur. Sizler gerekli şeyleri söylediniz. Yaranlarımız da devam ediyor.

 

"Buraları birer Türk ocağıdır" diyerek sözlerine başlayan büyük başağa, Cevdet Demirhan, "Vatanımızın bekası için şu anda sınır ötesinde operasyonda olan Türk ordumuzu, Mehmetçiğimizi rabbimden muzaffer kılmasını diliyorum. Türklük gurur ve şuuru,  İslam ahlak ve  fazileti ile çarpan yaran yüreklerimizde her zaman onlarla atıyor. Bizler ocağımızı kapattıktan sonra Afrin harekatı başladı.  Bizler bir hafta önce  yaran meclisi olarak eşlerimiz ile beraber toplandık, hatim ettik, dualar ettik Afrin harekatı ve kahraman Mehmetçiklerimiz için. Buraları bir Türk Ocağıdır. Buraları Kuvayi Milliyedir. Bizler her zaman ve her daim Türk milletinin ordusuyuz. Türk milletinin Kuvayi Milliyesiyiz. Ne zaman ve nerde emir gelirse gelsin o cephelerde çarpışmaya hazırız" dedi.

 

Son olarak söz alan Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, Afrine gideceklerini aktararak, "Afrin Harekatı başladığı günden buyana bazı girişimlerde bulundu. Bugüne kadar da bunla ilgili olarak kimseyle bir şey paylaşılmadı. Afrin'e gidiyoruz arkadaşlar. Niye? Kahraman Türk ordusuna moral ve motivasyon olabilmek adına mehteran takımımız ve bir yaran ekibimizle beraber milli kıyafetlerimizle birlikte Afrin'e gidiyoruz. Bugün için planlanmış bir olay değil. Genel Kurmay ile yazışmaların devam etmesi ve uygun bir tarihin belirlenmesi amacıyla bugüne kadar söylememiştik. Yaranlarımızla birlikte Afrine gidiyoruz" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 8932 defa okunmuştur.

Etiketler :
melih / 17-02-2018 15:05:00

toplumda birlik beraberlik mi kaldı herkes işine geldigi gibi hareket ediyo çoğu kisiler birbirinin kuyusunu kazacam diye uğrasıyoFACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI