Bugün...Kira Gelir Vergisi Beyanname Verme Dönemi Başladı
Tarih: 01-03-2018 17:08:49 + -


Ev sahipleri dikkat! Kiradaki mesken ya da iş yerinden geçen yıl elde edilen gelirler için beyanname dönemi bugün başlıyor. Ev sahibi kira gelirinin bildirilmezse para cezası kesilecek.


Kira Gelir Vergisi Beyanname Verme Dönemi Başladı

Geçtiğimiz sene konut ve/veya işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimseler bu sene kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisi beyana dayalı bir vergi olması nedeniyle öncelikle beyanname verilmesi gerekiyor.

 

Bugün Başladı, Para Cezası Var... Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor!

 

Ev sahipleri dikkat! Kiradaki mesken ya da iş yerinden geçen yıl elde edilen gelirler için beyanname dönemi bugün başlıyor. Ev sahibi kira gelirinin bildirilmezse para cezası kesilecek.

 

Beyannameler, vergi dairelerinden ya da ‘www.gib.gov.tr’ adresi üzerinden 26 Mart’a kadar verilebilecek.

 

1 Ocak-31 Aralık 2017 döneminde istisna tutarı konutta 3 bin 900 lira, iş yerinde 30 bin lira olarak belirlendi. Bu tutarın üzerinde kira geliri olanlar beyanname vermek zorunda olacak. Kira gelirinden kişiye tahakkuk eden vergiler, mart ve temmuz aylarında 2 taksit halinde tahsil edilecek.

 

Kimler Beyanname Veremez?

 

3.800 liraya kadar konut kirası elde edenler için beyan da yok, vergi de yok. 3.800 liranın üstünde konut kira geliri olanlar beyanname verecek. (GVK. Md.21) Her yıl yeniden belirlenen bu istisna tutarı 2015 gelirleri için 3.600 liraydı, 2017 gelirleri için ise bu tutar 3.900 lira olarak açıklandı. (2016 gelirlerine ilişkin 3.800 liralık istisna 290 no.lu ve 2017 gelirleri için 3.900 liralık istisna 296 no.lu GV Genel Tebliği’nde açıklandı).

 

Gayrimenkul Uzmanı, anne, baba, çocuk, kardeş, büyük baba gibi birinci derece akrabaya bedelsiz verilen konutlar için beyan gerekmediğini ifade etti.

 

Kira Beyannamesini Kimler Verir?

 

İşyerini kiraya verenler için tespit yöntemi daha farklı. Bu kişiler 1 Ocak ila 31 Aralık 2017 arasında kiraya verdikleri işyerlerinden elde ettikleri gelirlerden kesinti yapılan brüt tutar 30 bin lirayı aşıyorsa, bu işyeri kira gelirini beyan edecek. Mükellefler beyannamelerini bağlı oldukları vergi dairesine verebilecekleri gibi elektronik beyanname yetkisi almış meslek mensupları aracılığıyla da gönderebilecekler.

 

Kira Beyannamesi Nasıl Verilir?

 

Ödemeler vergi dairelerine, anlaşmalı bankalara, internet bankacılığı aracılığıyla ya dawww.gib.gov.tr adresi adresinden anlaşmalı bankaların kredi kartı veya banka kartları kullanılarak ve havale yöntemi ile yapılabilecek. İlk taksit ödemeleri 2 Nisan tarihine kadar yapılacak.

 

İkinci taksitler ise Temmuz ayı içinde ödenecek.

 

İlgilenenlere duyurulur.
Bu haber 1525 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI