Bugun...Kırsal Kalkınma Hibe Destekleri İçin Son Başvuru Tarihi 27 Nisan’a Uzatıldı
Tarih: 10-04-2018 15:30:15 + -


Online başvuru sistemi 24 Nisan Salı günü saat 21.00'e kadar açık olacak. Söz konusu evrakların ise 27 Nisan Cuma mesai bitimine kadar TKDK il koordinatörlüklerine teslim edilmesi gerekiyor.


Kırsal Kalkınma Hibe Destekleri İçin Son Başvuru Tarihi 27 Nisan’a Uzatıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, kurumdan hibe almaya hak kazanmış ve uygulama süreci devam eden işletmeleri ziyaret etti.

 

IPARD II programı ilk çağrısı kapsamında projesi onaylanan Yusuf Cerrahoğlu, Çankırı’nın Şabanözü ilçesinde 98 başlık yarı açık besi projesi için % 65 hibe almaya hak kazandı. Projenin uygulama aşamasını tamamlayan Cerrahoğlu ödemeye ilişkin evraklarını kuruma teslim etmeye hazırlanıyor. Çocukluğundan beri tarım ve hayvancılıkla iştigal ettiğini dile getiren 58 yaşındaki Yusuf Cerrahoğlu, mevcut faaliyetlerini AB standartlarına taşımak amacıyla kuruma proje başvurusu yaptığını belirtti.

 

İşletmeyi ziyareti sırasında konuşan Emre Akbıyık, 3. Çağrı için son başvuru tarihinin uzatıldığını hatırlatarak, “IPARD II 3. Çağrı ilanı kapsamında, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar" başlığı altında süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi projeleri için 164 milyon 706 bin avro hibe bütçesi ayrılmıştır. Kurumumuz 21 Aralık tarihinde yayınlamış olduğu ilan çerçevesinde girişimcilerimizi ve çiftçilerimizi 42 ildeki TKDK il koordinatörlüklerine proje sunmaya davet etmiştir.  Projelerin online sistemden son başvuruları 10 Nisan'dan 24 Nisan'a, online sistemden doldurulan belgelerin çıktısı ve istenen diğer evrakların son teslim tarihi ise 13 Nisan'dan 27 Nisan'a uzatıldı.

 

Online başvuru sistemi 24 Nisan Salı günü saat 21.00'e kadar açık olacak. Söz konusu evrakların ise 27 Nisan Cuma mesai bitimine kadar TKDK il koordinatörlüklerine teslim edilmesi gerekiyor. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Yatırımcıların proje başvurusu ve evrakların tesliminde yoğunluk yaşamamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz ediyor. “ şeklinde konuştu.

 

Tesiste incelemelerde bulunan Akbıyık, ziyaret ettikleri işletmenin örnek bir işletme olduğunun altını çizerek, “Kurum olarak uygulamakla yükümlü olduğumuz IPARD programı küçük ve orta ölçekli işletmelerin AB standartlarına ulaşmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle projelerin değerlendirme aşamasında temel faktör olan sıralama kriterleri programın hedeflerini doğrultusunda belirlenmiştir. Aslında besicilik sektöründe 250 baş kapasiteye sahip ahırlar için proje başvurusu yapabilirken,  Yusuf bey projesini şekillendirirken sıralama kriterlerinden daha fazla puan almak amacıyla, 250 başlık değil daha düşük maliyetli bir işletmenin kurulumu için başvuru yaptı. Ve sonuçta sıralamada ön sıralarda yer almış oldu. Yeni dönemde de başvuru yapacak girişimcilerimize bahsettiğimiz sıralama kriterlerine azami özen göstermelerini tavsiye ediyoruz.” Dedi. 

 

 

 
Bu haber 1145 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI