Bugun...Mahmut Cebeci, Ahmet Kaymak, İbrahim Kayabaşı Yaranağalar Ocak Sıralarını Savdılar
Tarih: 04-04-2016 09:56:40 Güncelleme: 04-04-2016 13:47:40 + -


Yaranların büyük çoğunluğunun esnaf, memur, işçi kesimi gençlerden oluşması çok güzel. İlimizdeki birlik beraberliğe katkı sağlayan yaran, insanların kaynaşmasını, gençlere Müslüman Türk’ün töresini, inançlarını, ahlakını, eline, beline, diline sahip olmayı öğretmekte.


Mahmut Cebeci, Ahmet Kaymak, İbrahim Kayabaşı Yaranağalar Ocak Sıralarını Savdılar

Yaran bir kültür, gelecek nesillere aktarılacak bir öğüt. İlimiz bunu yaşatmaya çalışıyor.

 

Mahmut Cebeci, Ahmet Kaymak, İbrahim Kayabaşı Yaranağalar Ocaklarını Yaktılar

 

Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği yaran ocakları geleneksel kültürümüzün yaşatılması açısından büyük bir önem taşıdığı gibi göz kamaştırmaya da başladı.

 

Yaran meclisinde çok renkli simalar ağırladığı gibi renkli manzaralarla da karşılaşılıyor.

 

Peşrev, içeri giriş, selamlaşma, mumların yakılmasının ardından başağa ve yaranlara kahve ikramı gerçekleşti. Fondili ve Üç Ayak oyunu yaranağalar tarafından oynandı beğeni ile izlendi mecliste bulunanlar tarafından uzun uzun alkışlandı.

 

Akşam havası karşılıklı olmak şartı ile 12 yaran tarafından izleyicilere sunuldu. Kömür Gözlüm, Fatman oyun havalarının sunumundan sonra Yaran meclisi ‘Tura’ eşliğinde Mani satmalar yerini aldı. Oyunların Başı Giriş, Mum Dibi, Çavuş Vur Dur orta oyunları renkli görüntüleri beraberinde getirdi.

 

Üç Mum, Kahve Yemenden Gelir oyun havaları 6 yaran tarafından oynandı. Orta oyunları Metin Ekizceli yaranağa tarafından misafirler ile birlikte gösterime sunuldu. Oyunlarda yanlış yapanlar cezalandırıldı.

 

Uzun gecenin ilerleyen saatlerinde El Yıkama, Dua, Yemek, Çay ikramı gerçekleşti. Yemekten sonra hazmı kolaylaştırmak için Yattı Kalktı Taktı, Deveci Bilo oyunu uygulandı. Yatabilenler taklasını attı takla atamayanlar ise yan yattı. Ayakların tabanında da turalar cirit attı.

 

Yaran meclisinde Nikah-Düğün merasimi oyunu gerçekleşerek bütün millet gülme krizine girdi.

 

Başağalar, Reis, Çavuş ve birkaç tecrübeli yaran Mahim’i birlikte oynadılar. Her zaman olduğu gibi yine ayakta alkışlandılar. Türkmen Kızı, Üç ayak oyunlarının ardından Mehmet Bayraktar sazendenin sergilediği fasıl izleyicileri büyüledi. Kendisine sevgi gösterilerinde bulunuldu.

 

Kalk git kahvelerinin ikramından sonra çalınan Cezayir Türküsü ile yaran meclisi ilerleyen gece saatlerinden sona gece sona erdi.

 

www.haberci18.com İnternet Medyası Mikrofonlarına Konuştular

 

“Çankırı'nın yerelden evrensele uzanan en önemli kültürel geleneği olan yaran kültürünün Çankırı'da yaşatıldığına şahit olduk. Doyasıya eğlenip, bu kültürü yaşadık.

 

Çankırı’ya gelmeden önce yaran hakkında bilgiler edindim. Çankırı’da yaranın bozulmadan devam ettiğini öğrendim. Ahiliğin temel prensipleriyle toplumun her kademesinde görev alacak üstün karakterli insanlar yetiştirmeyi hedefleyen “yâran” ocağının yakılıyor ve yaşatılıyor olması gerçekten heyecan vericiydi. Büyük Başağa, Küçük Başağa, Yaranağalara katıldığımız bu harika meclisle ilgili duygu ve düşüncelerimizi kısaca belirterek davetlerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Bu vesilelerle bu birlik ve beraberliği sağladıkları için başağalarımıza, yaranağalarımıza şükranlarımı arz ediyorum.” Dedi.

 

Büyükbaşağa Zülkif Akdoğan “Yüz yıllar boyu milletimizi; bilimde, sanatta, edebiyatta, sosyal hayatta, iş hayatında, güzel ahlakta zirveye taşıyan kültürümüz Çankırı’da yaşanıyor, yaşatılmaya çalışılıyor. Çankırı’da Yâran Ocakları yakılıyor, gençlere toplum içinde nasıl oturulur, nasıl konuşulur; alınan sorumluluklar nasıl yerine getirilir, bizzat yaşatılarak öğretiliyor. Büyüğe saygı, küçüğe sevgi nasıl gösterilir; dayanışma nedir, nasıl olur, niçin gereklidir, öğretiliyor. Dayanıklı olmak, uyanık olmak, güzel konuşmak, adil olmak, adalete rıza göstermek yaşatılarak öğretiliyor. Ahde vefa göstermek, sır saklamak öğretiliyor. İnsana ömür boyu lazım olacak atasözü, vecize, mani, bilmece, oyun, türkü öğretiliyor. Dürüst olmak, kaliteli üretim yapmak, insanları kandırmamak; öncelikle tüketici memnuniyetini gözetmek öğretiliyor. Her yaştan insanın birikimlerine yenileri eklenirken toplumsal değerlerimizle çelişmeyecek mesajlar veriliyor. Yâran Meclisleri’nde bütün bu güzellikler kimseyi sıkmadan, usandırmadan, utandırmadan, oyunla, eğlenceyle veriliyor. Benimde şahsım olarak tüm yaranlarımızdan tek isteğim Çankırı yöremizde bu gibi milli kültürümüzü bütün canlılığı, özü ile yaşattıkları ve yaşatmalarına devam etmelerini rica ediyorum.” dedi.

 

Yaranların büyük çoğunluğunun esnaf, memur, işçi kesimi gençlerden oluşması çok güzel. İlimizdeki birlik beraberliğe katkı sağlayan yaran, insanların kaynaşmasını, gençlere Müslüman Türk’ün töresini, inançlarını, ahlakını, eline, beline, diline sahip olmayı öğretmekte. Orta oyunları, mahalli oyunların oynandığı, sohbetlerin yapıldığı yaran gecelerinde yemek ikramı ve Cezayir türküsü ile misafirler duygu dolu anlar ile uğurlanır.

 

www.haberci18.com olarak “Böylesine bir yaran meclisine hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. “Ocaklarının daim, muhabbetlerinin şen olması ve ocakların tütmesi” temennisinde bulunuyoruz.

 

Din Görevlimiz Sadık hocamız bu yaran ocağında “Kuran Müslümanlığından bahsetti.”

 

Kur'an Müslümanlığı

 

Bir bakıma bütün müslümanlar Kur'an müslümanıdır; çünkü İslâmın temel kaynağı Kur'an'dır, başta sünnet olmak üzere diğer kaynaklar hem meşrûiyyetlerini bu ilahi kitaptan alırlar, hem de ona aykırı olamazlar. Bu bakımdan diğer kaynakların verilerini kanunlara benzetirsek Kur'an bunlara nisbetle anayasa gibidir.

 

Hasılı Kur'an müslümanlığı, Muhammed Mustafa (s.a.)nın, O örnek ve kâmil insanın anladığı, açıkladığı, hem kendi hayatında hem de -örnek olmak üzere yetiştirdiği- ilk ümmet numunesinin hayatında uyguladığı müslümanlıktır. Kadim müctehidler bu örnek üzerinden yürümüşler ve İslâmı doğru anlamışlardır. Bu yoldan ayrılıp doğru yaptıklarını -kendilerinin değil, eskilerin yanıldığını- söyleyenlerin rehberi şeytandır ve nefistir.” Diyerek hazurunu bilgilendirdi.

 

2015-2016 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Yaranları:

 

Büyükbaşağa: Zülkif Akdoğan

 

Küçükbaşağa: İbrahim Harmancı

 

Reis: Tayfun Sanar

 

Çavuş: Mustafa Tuna

 

Yaranlar: Metin Ekizceli, Tolga Albayrak, Ali Gümüş, Gürbey Baş, Osman Alaca, Hasan Şimşek, Mahmut Cebeci, Murat Altun, A. Muttalip Çağlar, Yasin Buğra Demirel, Meriç Özsu, Ahmet Kaymak, Murat Gücükçapraz, Resul Demirci, Ahmet Kapdan, Yılmaz Baykın, Resul Yılmaz, İbrahim Kayabaşı, Mehmet Yaren, Mustafa Gümüş, Nevzat Sezer

 

Sazende: Mehmet Bayraktar

 

Ritim Saz: Nazım Ege

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 8209 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI