Bugun...Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar Acısıyla, Tatlısıyla Meclis Sıralarını Savdılar
Tarih: 21-03-2016 21:59:23 Güncelleme: 22-03-2016 09:15:23 + -


Çankırı ve Çankırılılar için Yaran bir yaşam biçimidir. Yaran kültürünü gelecek nesillere, özünü kaybetmeden, örf, adet, adet ve kurallara uygun bir şekilde taşımak ve...devamını okuyunuz.


Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar Acısıyla, Tatlısıyla Meclis Sıralarını Savdılar

Son günlerde ülkemizde yaşanan bombalı saldırı ve terör olayları nedeni ile bazı programlar iptal edilmişti.

 

2015-2016 Yaran Meclisini Oluşturan Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları ve Yaranları “Yaran kültürümüz yüzyıllardır dirliğimizin ve birliğimizin sigortası olmuş, ara ara eğlence ana konusu bilinç kazandırma ve kültürün aktarımı olan ananelerimizdendir düsturuyla terör olayları nedeniyle yaran ocaklarını iptal ederek “Vatanına, Milletine, Bayrağına, Şehitlerine, Gazilerine saygıda kusur etmiyorlar.”

 

Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar “Bombalı saldırılardan önce ocaklarını yakarak haberlerinin yapılmasını bekliyorlardı.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Son günlerde ülkemizde yaşanan bombalı saldırı ve terör olayları göz ününe getirilerek haberimizin yayınlanmasına 8-10 gün ara vermek mecburiyetinde idik.

 

Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar’ımızın Yaran meclislerine davetli olarak katılan misafir ağalarımızda haberin geç yayınlanmasında bizi anlayışla karşıladı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

 

Çankırılılar olarak, Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği olarak düzenlenen Mevlid-i Şerif programlarında Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere, terör olaylarında hayatını kaybeden tüm şehitlerimiz olmak üzere ayrıca gazilerimiz için okunan Mevlid-i Şerif programları ile hiçbir haftamız boş geçmedi.

 

18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma günü çerçevesinde Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Derneği Yaren Meclisi Kırkevler Mevkiinde yapılan şehitleri anma törenine yaren kıyafetlerini giyerek şehitlerimizi anma törenine katıldı. Törende Ahi yaren derneği de ekibiyle birlikte yer aldı. Diğer yandan bu günün anlamına yakışır bir biçimde anmak için yaren ocaklarını erteleyen Çankırı Esnafları Yaren Kültürünü Yaşatma Derneği, Yaren evinde Sadık Kaymak Hoca ile birlikte Yasin-i Şerif okutarak yemek verdi. Geceye Ahi Yaran Derneği yaren meclisi de ekibiyle iştirak etti.

 

Yaran kültürümüzün elçiliğini layıkıyla yaparak, yaran meclislerini zirveye taşıyarak görevlerini yerine getiren başağalarımız, yarenağalarımız, www.haberci18.com'un değerli admini Mustafa Çelik toplumumuzda çok önemli yerde olarak ve hakkettikleri başköşede durarak gönüllerde taht kurumaya devam ediyorlar. 

 

Yaren ocaklarındaki oyunlar kısmını içinde bulunduğumuz şu zor günlerde, özellikle, şehitlerimizin olduğu dönemde biraz ağırlaştırıp milli refleksleri güçlendirecek, şehitlerimize olan saygı ve sevgimizi güçlendirecek, şehit ve gazilerimizin hislerine ortak olacak bicimde düzenleyen Çankırı Esnafları Yaran Kültürünü Yaşatma Gençlik Ve Eğitim Derneği Başağaları ve Yaranları bu şekilde daha iyi olur diye sunduğumuz düşüncelerimize olur vererek başta şahsım ve sahibi olduğum www.haberci18.comİnternet Medyamda geniş yer alarak toplum arasında da geniş yankı uyandırarak gönüllerde taht kurumaya devam ediyorlar.

 

Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar’ın ocaklarna Ahi Yaran Derneği yaren meclisi de ekibiyle eski başağalarıyla, eski reisleriyle, eski ve yeni çavuşlarıyla isimlerini tek tek yazamadığımız kalabalık hazurun yaranağaları ile şehir içi, şehir dışı, yurt dışından iştirak eden misafirler katıldı. Kaynaşma güzeldi. Duygu dolu anlar yaşandı. Çankırı yaranını geniş bir şekilde anlatıyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi acı günümüzde, yaslı günümüzde mutlu olduğumuz günlerde birlik beraberlik destanı yazıyoruz. Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar’ın ocakları acısıyla tatlısıyla sona erdi.

 

Bu ocak da da yemekler yendi, sofralar kaldırıldı, çay servisi ile fasıl ziyafeti davetli misafirleri dinlendirmeye yetti. Yemeği hazmettire bilmek için ufak tefek oyunlar oynandı. Oyunlara misafirlerde eşlik etti. Orta oyunu sohbete, eğlenceye, Çankırı'mızın güçlü sazı -sözü sazendiye Metin Gül hocamız ve diğer sazendiyemiz Mehmet Bayraktar, Nazım Ege  Akşam havaları ile geceye güç ve renk kattılar.

 

Arap Onlarda!

 

Metin Ekizceli, Gürbey Baş, Nevzat Sezer Yaranağalar sırayı Mahmut Cebeci, Ahmet Kaymak, İbrahim Kayabaşı yaranağalar’a devrettiler.

 

Bir aksilik olmazsa şayet 25 Mart 2016 Cuma günü akşamı yaran ocaklarını Mahmut Cebeci, Ahmet Kaymak, İbrahim Kayabaşı yaran ağalar yakacaklardır.

 

Her ulusun kendine özgü kültürel değerleri ve özellikleri olduğu gibi, her yöreninde kendini tanımlayan kültürel özellikleri vardır. Çankırı’da “Yaran sohbetleri” geçmişten günümüze taşınan önemli bir kültürel etkinliktir. Yaran sohbetleri 13.yy itibaren fütüvvetcilik ve Ahilik kurumuyla birlikte gelişen ve kendine özgü kural ve özelliklerini koruyan yöresel bir gelenektir.

 

Yaran sohbetleri, yörenin dil, din, tarih, müzik, folklar, halk hikâyeleri ve tiyatro gibi değişim öğeleri yansıtır. Bu sohbetlerde, yaran meclislerimizde insanlara sevgi, hoşgörü, kanaatkârlık, erdemlik gibi duygular öğretilirken kıskançlık, ihtiras gibi kötü gibi duygulardan dizginlenir.

 

Çankırı ve Çankırılılar için Yaran bir yaşam biçimidir. Yaran kültürünü gelecek nesillere, özünü kaybetmeden, örf, adet, adet ve kurallara uygun bir şekilde taşımak ve yazılı kaynaklarla da tanıtılması ve yarınlara taşınması amacıyla eski kaynaklardan ve değerli büyüklerimizden yararlanarak basın ahlak kurallar çerçevesinde www.haberci18.com İnternet Medyacılık görevimizi yerine getirerek toplumumuzun bilgilerine sunuyorum.

 

Yaran kültürüne bugüne kadar hizmet etmiş, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, maddi manevi desteklerini esirgemeyen Yaran derneklerimize, İl, ilçe ve köylerde ocak yakan tüm Başağa ve Yaranlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum.  

 

İşte Yemek Duası:

 

“Bism-i şah Allâh Allâh. Bu gitti ganisi gele. Hak, Muhammed, Ali berekâtın vere. Yiyip yedirenlere pişirip kotaranlara nûr-ı iman ve aşk u şevk ola. Gittiği yerler gam ve gussa görmeye. Hizmet sahipleri hizmetlerinden şefaat bula. Lokman hakkına, evliya keremine, cömertler cemine, gerçek erenler demine, Allâh eyvallâh, hû dost. Bizden evvel yaran yiyen rahmetli ağalarımızın ruhları için, cümle misafirlerimizin geçmişlerinin ruhları için, Allâh rızası için, El-Fatiha.”

 

Özdilek Camii İmamı İlhami Karadere hocamız “İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü ile ilgili sohbeti payşatı.

 

Karadere Şairimiz Akif’ in şiir anlayışı ve şiir gücü kadar ancak bir sosyologda bulunabilecek bütünü ve ayrıntıları yakalayabilen gözlem gücü İstiklâl Marşını bu denli etkili bir milli mutabakat metni haline getiren en önemli belgedir.” Dedi.

 

İstiklâl Marşı’nın şairi olarak Mehmet Akif ‘in bir başka önemli özelliği de sarsılmaz bir iman ve dava adamı olduğu kadar tam bir erdem kahramanı olmasıdır. Türk Şiiri’nde bu kadar kendi kendisi olabilen, yüksek ahlâk sahibi, mütevazi ve ilkeli, entelektüel kapasitesi son derece yüksek, yaşadığı dünyanın farkında bir başka şair zor bulunur. Akif aynı zamanda bir Milli Mücadele kahramanıdır. Akif, Milli Mücadeleye katılmak için uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Ankara’ya gelir. Yüreğindeki iman ve umudu cami kürsülerinden, eşraf ziyaretlerine kadar, sohbet, vaaz, davet, düzyazı ve şiirle haykırır. Milli Dünyada İstiklâl Marşı yazan şairler içinde; -hem milletinin var olma mücadelesine katılmış bir kahraman, hem milletinin dilini bu kadar iyi kullanan bir yazar hem büyük bir entelektüel, çağının tanığı ve vicdanı olan bir aydın, hem toplumunun değerlerini ve kişisel ahlakını sağlam bir ilkelilikle kendi şahsında bütünlemiş bir ahlak adamı, hem İstiklâl Marşını arzu ve talep eden Meclisin üyesi bir milletvekili hem de İstiklâl Marşı’nı yazmadan önce de ülkesinin büyük bir şairi olarak tanınan ve bütün bu özellikleri kendi şahsında toplamış başka biri yoktur. Onu saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun.

 

“Fitne ateşiyle bizi tutuşturmak isteyenlere karşı yekvücut olmayı, tek bilek olmayı milletçe hepimize nasip eyle Allah'ım" "Gencecik bedenlerini vatanlarına siper eden canlarını senin uğrunda feda eden, ruhunu sana armağan eden şehitlerimizin vatan topraklarından sana yakarıyoruz" Bugün gencecik bedenlerini vatanlarına siper eden, canlarını senin uğrunda feda eden, ruhunu sana armağan eden şehitlerimizin huzurundan sana yakarıyoruz. Ellerimizi boş çevirme Allah'ım. Issız bir gecede, karanlık bir vadide, vatan için, millet için, barış için, huzur için, din için, mukaddesat için can veren Mehmetçiklerimizi rahmetinle kucakla Allah'ım. Türkiye’mizin her bir köşesinden gelen acı haberlerle yürekleri dağlanan annelere, babalara, eşlere, evlatlara Sabr-ı Cemil ihsan eyle Allah'ım. Bütün acılara rağmen birlikte, beraberlikte ısrar eden milletimize dayanma gücü lütfeyle. Aziz milletimizi derin acılardan, ağır imtihanlardan muhafaza eyle. Yüce kitabında ‘şehitlerde ölüler demeyin’ buyuruyorsun Allah'ım, şehitlerimizi peygamberlerle, şehitlerle, salihlerle birlikte haşreyle. Şehitlerimizi Bedir ve Uhud şehitleriyle, Çanakkale, Malazgirt, Sakarya şehitleriyle birlikte cennette buluştur. Peygamber Efendimiz, 'şehitlik makamı peygamberlikten sonraki en büyük makamdır' diye buyuruyor. Şehitlerimizi o yüce makamlara eriştir Allah'ım. Birliğimize, dirliğimize göz dikenlere, izzetimize, şerefimize kurşun sıkanlara fırsat verme Allah’ım. Dinimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dahili harici fitnelerden fesatlardan milletimizi memleketimizi halas eyle Allah'ım. Tarih boyunca nice saldırıya mertçe yiğitçe karşı durmuş insanlarımıza bu cinayetler karşısında metanetli, ferasetli, soğukkanlı ve iradeli olmayı lütfeyle Allah'ım. Fitne ateşiyle bizi tutuşturmak isteyenlere karşı yekvücut olmayı, tek bilek olmayı milletçe hepimize nasip eyle Allah'ım. Allah’ım, şehitlerimizin huzurunda ellerimizi açmış yalvarıyoruz. Kandırılmış, beyinleri yıkanmış, dağlara çıkmış kendi halkına ihanet ettiğini, kendi milletini vurduğunu fark etmeden eli silaha sarılmış bu insanları uyandır. Islah eyle. Islah olmayacaklarsa kahhar ismi celilinle kahreyle Allah'ım. Daha geç olmadan hakikati anlamalarını, yuvalarına dönmelerini halkları için hayırlı işler yapmalarını, şiddet, terör ve vahşeti bırakıp barışa ve huzura dönmelerini silahı bırakıp kaleme sarılmalarını nasip eyle Allah'ım. Bu ülkenin çocuklarını, gençlerini dağlara kaçırarak onları kardeş katili yapan, eli kalem tutacak çocukların ellerine silahlar veren bu şiddet şebekelerini, vahşet şebekelerini sen kahhar ismi celilinle kahreyle.  Bu yavrularımızı hain emellerine alet etmek için vicdansızca kullanan, annelerinin bağrından kızlarını kaçıran, babalarının dizlerinden oğullarını koparan şer odaklarını sana havale ediyoruz Allah'ım. Onların tuzaklarını başlarına çevir. Sana inanan bu necip milletin ismetini hiçe sayanları sen kuvvet ve kudretinle onların üstesinden gel Allah'ım. Terör şebekelerinin milletimizin arasına sokmak istediği fitneden, her türlü şerden fesattan kardeşlik hukukunu çiğnemekten hepimizi milletçe muhafaza eyle Allah'ım.

 

Bütün acılara rağmen milletimizin hiçbir ferdini haktan, hukuktan, adaletten, merhametten bir saniye olsa ayırma Allah'ım. Bu milletin iradesini yok sayarak, bu millete tecavüz etmelerine milletin harimi ismetine mütecaviz olmalarına sen müsaade etme Allah'ım. Batısıyla Doğusuyla, Kuzeyiyle, Güneyiyle, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Arabıyla, Çerkeziyle, dilleri, ırkları, renkleri ne olursa olsun; bütün mazlumların, mağdurların umut bağladığı ülkemize ve tarih boyunca canlarını veren bütün şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri yüce değerlere ihanet edenlerden eyleme Allah'ım. Şehitlerimizi senin rahmetine tevdi ediyoruz sen rahmetinle muamele eyle. Annelerine babalarına kardeşlerine ve bütün milletimize sabrı cemil ihsan eyle Allah’ım. Milletimizin çektiği sıkıntıların çok olduğu bu vakitte Rabbimiz askerde vatani görevini yapmakta olan, polislik mesleğini yerine getirerek vatanın birliğini ve bütünlüğünü koruyan tüm müslüman kardeşlerimizin yardımcısı olsun. Zor zamanlardan geçiyoruz. Bu zamanlarda her zaman sığındığımız Rabbimize sığınarak gerek evlatlarımızı gerek ağabeylerimizi ve gerekse babalarımızı yine O'na emanet ediyoruz.

 

Ey Rabbimiz! Dinimizi, Kur'an'ımızı, ırzımızı, namusumuzu, iffetimizi, şerefimizi, ordumuzu, yurdumuzu muhafaza eyle. Memleketimize göz diken düşmanlara ve memleketin kötülüğüne çalışanlara fırsat verme Ya Rabbi!

 

Bugün burada, canı, gözü gibi büyüttüğü fidan gibi delikanlıları, genç yiğitleri yetiştiren ve gururla, iftiharla, dualarla başı dik, alnı açık, gururla, göğsünü gere gere askere uğurlayan annelerin, babaların, emeği geçenlerin kalplerinden geçen duaları da kabul eyle. Amin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 7861 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Yaran Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI