Bugun...MHP Grubu Çankırı’daki İmar Bozukluğu Konusunu Gündeme Getirdi
Tarih: 11-01-2018 00:08:18 + -


Esen "Maalesef, Çankırı’da her konu da olduğu gibi gömleğin düğmeleri yanlış iliklenmiş, sonrasında da yanlışlar zinciri devam etmiş önüne geçilemez bir hal almıştır." dedi.


MHP Grubu Çankırı’daki İmar Bozukluğu Konusunu Gündeme Getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili İsmail Hakkı Esen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak Çankırı’daki imar bozukluğu konusuna değindi.

 

“30 Mart 2014 ( Belediye Başkanlığı ) yerel seçimlerin de, alınan oy oranına göre MHP den 9 arkadaşımız Çankırı belediye meclisine seçilmiştir.” Diyerek sözlerine başlayan Esen “Değerli hemşerilerimiz 2004 yılından beri İrfan Dinç beye belediye başkanlığı görevini vermiştir. Şuan belediye meclisinde AKP’nin 16 MHP’nin 9 üyesi bulunmaktadır. Görev dağılımında komisyonlara da bu oranda üye seçilmektedir. Yani komisyonlarda AKP’nin üye sayıları MHP’den daha fazladır. İmar komisyonun da ise 14 yıldır ve bugün de olduğu gibi 3 AKP’li, 2 MHP’li arkadaşımız görev almaktadır.

 

Bunu neden açıklama gereği duyduk, bugün kamuoyunda özellikle müteahhit ve arsa sahipleri tarafından imar konusunda, birtakım yanlış yönlendirmeler yapılmakta, MHP komisyon üyeleri hedef gösterilmektedir.

 

MHP olarak 2014 yerel seçimleri sonrasında sayın belediye başkanı ve diğer üye arkadaşlarımıza, hizmet anlamında defalarca Çankırı’mız için hayırlı, faydalı ve adaletli bir şekilde geleceği inşa etme adına destek olacağımızı belirtmiştik. Üstlendiğimiz sorumluluğun ve vebalin bilincindeyiz.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak Çankırı’daki imar konusuna değinen Esen “Bu inanç, imar komisyonunda da, aynı şekilde olmuştur, fakat Çankırı da misyonu kimler için düzenlendiği, vizyonu da belirsiz olan bir yapılaşma meydana gelmiştir. Bugün Sayın Cumhurbaşkanının söylediği şehrin dikey değil yatay büyümesi gerektiğini bizler daha önce defaatle belirtmemize rağmen bu uyarılarımız dikkate dahi alınmamıştır. Maalesef, Çankırı’da her konu da olduğu gibi gömleğin düğmeleri yanlış iliklenmiş, sonrasında da yanlışlar zinciri devam etmiş önüne geçilemez bir hal almıştır. Bazı müteahhitlere bazı imtiyazlar verilmesi ile çarpık yapılaşma ve kat artışları ortaya çıkmıştır. Bunun kime göre, neye göre olduğunu Çankırı halkı bilmektedir. Hatta bazı müteahhitlere önce yap sonra yık denmiştir.” dedi.

 

“Bitişik parseller de eşitlik, benzerlik, oran ve orantı yoktur.” şeklinde konuşmasına devam eden Esen “Bilindiği gibi müteahhitin istenilen katkı ve yardım payına göre değişmektedir. Bakıyorsunuz aynı ada da biri 13 biri 5 kat diğeri ise 8 kat olarak değişmektedir. Merkez dışındaki mahalle ve semtlerde yeni oluşturulacak yerleşim alanlarında ada bazında. Zemin yapısına, plan notu ve teknik rapora, hatta suliete göre eşit şartlar da kat artışı yapılabilir bu şartlarda bizde destek olacağımızı söylemiştik. Neden merkezin dışında istedik. 1. neden Çankırı’daki arsa payından kaynaklanabilecek pahalı konut ve dolayısı ile yüksek kira fiyatlarının da önüne geçebilmek için nüfusa ve gelir seviyesine göre, kira ve konut fiyatlarında Çankırı en pahalı şehirlerden biridir, Ankara’daki çoğu semtte insanlar Çankırı’dan daha ucuza ev sahibi olabilmektedir. TOKİ konutlarının da en az olduğu illerin başında gelmektedir Çankırı. Dolayısıyla özel sektördeki işçi göçünü veya dışarıdan gelen işçi ikametgahını, üniversite öğrencilerinin konut sorununu da direk etkilemektedir. Doğal olarak ticareti de.

 

2. neden yoğunluk nedeni ile en büyük problemimiz olan trafik sorunu da hala giderek artmaktadır, şehir sıkışmıştır. Sabah, öğlen, akşam mesai bitim ve başlangıç saatleri ve okul ders bitim saatlerinde adeta büyük şehirlerdeki gibi trafik yoğunluğu yaşanmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

 

Planların 100 yıllık yapılması gerektiğinin altını çizen Esen “Kamulaştırmanın maliyetli olduğu düşünülerek, geçmişte şehir planı yapılmadığı için çarpık, dokusu bozuk, süliyetsiz bir şehir oluşmuş 20 yıl 40 yıl önce düşünülmüş cadde ve bulvarlar varken,13 yıldır yeni bir bulvar ve cadde oluşturulmamıştır. Tuzlu bağlarında adaletsiz ve maliyetli olmasına rağmen, güzel bir 18 uygulaması yapılmış hala ne alt yapısı hazırlanmış nede herhangi bir yapılaşmanın önü açılmıştır.

 

21. yüzyılı yaşarken hala 5m 7m 10m yolların hesabı yapılmaktadır. Geleceğe, vizyona göre değil, şahsa göre yollar ve binalar planlanmıştır. Hesaplar plan ve projeler üç beş yıllık değil, anlık reflekslere ve şahıslara göre değil, Çankırı’nın geleceği için yapılmalıdır, 50 yılın 100 yılın projeleri olmalıdır. Çankırılının geleceği, zamanı ve maddiyatı harcanmaktadır 15 yıldır tek başına iktidar olan bir partinin belediyesi olarak gelinen nokta budur.” şeklinde konuştu.

 

İmar konusunda MHP meclis üyelerinin sorumlu tutulmaması gerektiğini vurgulayan Esen “Belki de aşırı cesaret ve egomanya ile belediyenin yaptığı hatalar iktidar partisinden olmakla gelmektedir, şehrin yedi emini, tutarı kararı, yapılanı yapılmayanı, eğrisi, doğrusu, günahı, sevabı da başkan ve AKP meclis üyelerinindir. Takdir edersiniz ki toplamda 16 AKP’nin, 9 MHP’nin oyu bulunan ve çoğu komisyon ve meclis oylaması oy çokluğu ile geçen Çankırı Belediye Meclisinde MHP meclis üyeleri gelinen noktada, yönetim ve imar konusunda özellikle MHP meclis üyeleri sorumlu tutulamaz.

 

Çankırı, herhangi bir partinin ve şahsın değil hepimizin, Çankırı halkınındır, gelecek nesillerindir. Bizler emanetçisi ve hizmetkârıyız.” dedi.
Bu haber 2073 defa okunmuştur.

Etiketler :
misafir / 11-01-2018 12:21:00

Merkez A.Halik Renda Mahallesinde Belediyeye ait 12 ada da bulunan 185-187 parsellerde İmar Kom Baş. D. K. ile Menzil Cem. üyesi olan kooperatif başkanı H. G. arasında ne dolaplar ne kata-küllüler çevrildiğini bir bilseniz aklınız durur. Sayın Mustafa ÇELİK bu konuyu araştırmanızı tavsiye eder kaç kişinin rahatsız olacağını kaç kişinin bu işin içinde olduğunu göreceksiniz. Bilgi için o ada da bulunan kişileri bulmanız yeterli.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Siyaset Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI