Bugun...Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor
Tarih: 14-12-2017 19:52:02 + -


Öztürk "Araç sahipleri tarafından, istenilen belgeler okul yönetimlerine teslim edilmeye başlanmış, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra şartları uygun görülen araçlara izin belgesi düzenlenecektir." dedi.


Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Servis aracı kullanan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almak zorundayız. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir.” dedi.

 

İçişleri Bakanlığınca, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, okul servis araçlarındaki standartlar yeniden belirlendi. Ülke gündeminde, son dönemlerde yaşanan ve ne yazık ki üzücü kayıplarla gündeme gelen okul servis araçları üzerindeki belirsizlik ve tartışmalar, yönetmelikte yapılan değişikliklerle tamamen giderildi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamalara göre, bundan böyle; servis hizmetlerinde kullanılacak araçların arkasında, "Okul Taşıtı" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulunacak. Okul servis aracının arkasında, öğrenci ve çocukların iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunup bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilecek. Taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulacak ve altı ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayeneleri de yaptırılmış olacak. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları on iki yaşından büyük olmayacak.

 

30 gün süreyle kayıt yapma özelliğine sahip araç takip sistemi bulunduracak olan araçlarda, 03.09.2018 tarihinden itibaren her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler ile araç iç ve dış kamera sistemi zorunlu hale gelecek.

 

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini taşıyan servis araçlarında rehber personel bulundurmak zorunlu olacak. Üzerinde büyük harfler “Rehber” yazan sarı renkte ve reklektif kuşaklar bulunan yelek giyecek olan rehber personelin 22 yaşından büyük ve en az lise mezunu olması gerekecek. Araçlarda görevli tüm şoför ve rehber personelin her yıl ilgili sağlık kuruluşundan bu göreve uygun olduğuna dair rapor alması ile şoförlerin her 5 yılda bir ilgili kuruluşlardan psikoteknik rapor alması şart koşulacak. Servis hizmetlerinde çalışan tüm personelden adli sicil kaydı ile arşiv kaydı istenecek.

 

Yönetmelikte istenilen belgelerle okul yönetimine başvuracak olan araç sahipleri, ancak mülki idare amiri tarafından verilen izin belgesi ile okul servis işletmeciliği yapacaklardır.

 

Denetimlerinin Milli Eğitim, Belediye, Emniyet, Jandarma ve ihtiyaç halinde diğer kurum temsilcilerinin de bulunduğu bir komisyon tarafından yapılacak olan okul servis araçlarında, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da her türlü denetimi yapabilecekler. Mülki İdare amiri tarafından Belediyeye yapılan bildirim üzerine, özel İzin Belgesi iptal edilen araçlara, aynı eğitim öğretim yılında yeniden izin belgesi düzenlenmeyecek.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, yaptığı açıklamada, “Müdürlüğümüzce yapılan hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. Araç sahipleri tarafından, istenilen belgeler okul yönetimlerine teslim edilmeye başlanmış, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra şartları uygun görülen araçlara izin belgesi düzenlenecektir. Servis aracı kullanan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almak zorundayız. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir.” dedi.

 

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk

 

 

 
Bu haber 3218 defa okunmuştur.

Etiketler :
Isimsiz i. / 18-12-2017 21:54:00

Sayın milli eğitim müdürü, iyi hoş herşey güzel bu çocuklar bizim canımız kanımız geleceğimiz de bu çocuklar kadar serviscilere değer verilmeli servisciler de düşünülmeli 1400 lira şöför parası 1400 lira hostes parası 1500 lira Mazot parası aylık 3300 TL gider 500 lira kâr ile mi 0 12 yaşında araç alacak bu servisciler. Herşey tek taraflı değil iki taraflı düşünülmesi lazım 90 100 lira ya öğrenci servisi çekiliyo bu fiyatlar 2 ile çarpıldığı taktirde hiç bir veli isyan etmesin o halde.

Önem siz / 17-12-2017 03:20:00

Yaş sınırı nı 26 65 getirilirse 600 700 e emekli çalıştırılır ise bu işi yapan genç kardeşlerimizin önü kesilirse bu olayların tasmamı yaşlı şöförler den çıkıyor.cemiyetin uyguladığı fiyat ın altına 70 80 e öğrenci çekilirse 16 kişilik arabada25 30 öğrenci olur.Ayrıca taşımalı ve engelli kardeşlerimizin servisleri ihale usulü olup ihale şartnamesi ne uymayan araçlar fiyatı kırıp iş alıpda kurtarmayınca da yolda indir bindir yapılıp veya gitti merkez köylerden o servisle kaçak yolcu getirilirse bi araba koltuk sayısından fazla yolcu olursa bu durumlar bu noktaya kadar gelir. Öncelikle usulsüz yolcu ve fazla yolcu taşıyanların önüne geçilmesi gerekli

Ali kemal / 14-12-2017 20:24:00

Servis araçlarinda hala ayakta öğrenci tasiyan servisler var. Önce bunların önüne geçin.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI