Bugun...Okuma Yazma Kursun İlk Bölümünü Başarı İle Tamamlayanlar Okur Yazarlık Belgelerini Aldılar
Tarih: 11-05-2018 09:17:04 Güncelleme: 11-05-2018 10:20:04 + -


Belgesini büyük sevinçle alan kursiyerlerden 70 yaşındaki Ayşe Gülşen artık gazete ve televizyondaki yazıları okuyabildiğini ve bundan son derece mutlu olduğunu aktardı.


Okuma Yazma Kursun İlk Bölümünü Başarı İle Tamamlayanlar Okur Yazarlık Belgelerini Aldılar

Okur Yazarlık Belgelerini Aldılar

 

Okuma yazma kursuna katılan yaşları 45 ila 75 arasında değişen 27 bayan, kursun ilk bölümünü başarıyla tamamlayarak okur yazarlık belgesi aldı. Gerçekleştirilen programda en dikkat çeken görüntü okuma-yazma kursunu tamamlayan kursiyerlerin belgelerini sevinçle alması anı oldu.

 

Nurettin Ok Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından, 2017-2018 Eğitim öğretim Yılında; Çeşitli nedenlerle örgün eğitim dışında kalmış Açık Öğretim öğrencilerine belge takdimi ve okuma yazma kursunun ilk bölümünün tamamlanması dolayısıyla, 100. Yıl Kütür Merkezi'nde tören düzenlendi. Tören sonunda 27 bayan kursiyer okur-yazar belgesi aldı.

 

Belgesini büyük sevinçle alan kursiyerlerden 70 yaşındaki Ayşe Gülşen artık gazete ve televizyondaki yazıları okuyabildiğini ve bundan son derece mutlu olduğunu aktardı.

 

İlerleyen zamanlarda daha iyi seviyeye gelmek istediğini dile getiren Gülşen, "Yaklaşık bir ayda okumayı söktüm. Yeni bir dünya keşfetmiş gibiyim, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

Gülşen, okuma yazma bilmeyen herkesi kurslara katılmaya davet ederek, "Keşke gençliğimde okuma yazmayı öğrenseydim. Belki daha çok şeyleri öğrenebilirdim. Gençlerimiz ve çocuklarımız bulundukları yaşın kıymetini bilsin ve okusun. Bu yaşta azimle okumayı söktüm ve önüme gelen gazeteyi bir sevinçle okumaya çalışıyorum. Bu kursta yeni şeyler öğrendim ve öğrenmeye de devam edeceğim" dedi.

 

Aysel Bulut (58) da çok mutlu olduğunu belirterek Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan’a teşekkür etti.

 

Okuma yazma kursu açılacağına ilişkin bilgiyi televizyondan duyduğunu dile getiren Bulut, "Eşim Kıbrıs gazisi olduğu için onu hastanelere götürüyoruz. Okumayı bilmediğim için çok zorlanıyordum. Bir yeri sorduğumda 'Okumuşluğun yok mu?' diye soruyorlardı ve bu beni üzüyordu. Bende en iyisi okumaya başlayayım dedim. Kurs sayesinde okuma yazma öğrendim." dedi.

 

Bulut, kursun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, "Artık tek başıma gezebiliyorum. Geçen Kızılay'a gittim okuya okuya gezdim. Önceden hiçbir şey bilemiyordum. Okuyabilmek gibisi yok. Torunlarıma da bu öğütleri veriyorum. Okumak gibisi yok diyorum" dedi.

 

Okuma-yazmayı öğrendikten sonra ilk mektubunu kahraman Mehmetçiğe ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazan Rabia Çağlar (47) "Okumayı ve yazmayı sonradan öğrendim. Bizlere bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

Kahraman Mehmetçiğe duygu dolu yazdığı mektubu okuyan Çağlar, zaman zaman duygulandı. Afrin operasyonu esnasında bu mektubu yazdığını da aktaran Çağlar, "Kahraman Mehmetçiğimizin oralarda yaşadıklarını içimizde hissediyorduk. Onun için bu mektubu yazdım" dedi.

 

"Okumak ve yazmak çok güzel bir şey" diyen Çağlar, "Keşke daha önceden öğrenmiş olsaydım. Ailemiz bizi okula göndermediği için Ablamda bende okuma ve yazmayı öğrenemedik. Şimdi birlikte geldik buraya. Çok istiyordum bir okulumun ve öğretmenimin olmasını. Biz küçükken yaşıtlarımız okula giderdi ama biz gidemedik. Onlara hayranlıkla bakardık. Şuan Allah'a şükür okuma-yazmayı öğrendik. Bu fırsatı bizlere verdiği içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza bir teşekkür mektubu yazdım. Herkesin okuma yazma öğrenmesini isterim. Çünkü bu işin yaşı yok. Benim büyük bir hevesim var ve ilk okul ve orta okula da gideceğim" dedi.

 

"Bir yere gittiğimizde öncelikle ne mezunusunuz diye soruyorlar ve artık bizde diyebileceğiz ki; bizimde okuma yazma belgemiz var.

 

Okuma ve yazma bilmediği çini bir çok yerde sorun yaşadığını aktaran Hacer Ak ise, "Bir yere gittiğimiz zaman çok sorun çıkıyor. Bir yeri sorduğumuzda, 'Görmüyor musunuz, üzerinde yazıyor'  demeleri bizim çok zorumuza gidiyordu. Ama artık biliyor ve okuyoruz. Artık oğluma ve kızıma büyük bir sevinçle mektup yazarak okuma yazmayı öğrendiğimi ispat etmek istiyorum" dedi.

 

 

 
Bu haber 1368 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Eğitim Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI