Bugun...Okuyucu Sayımız 100 Binin Üzerinde
Tarih: 30-03-2018 06:47:24 Güncelleme: 30-03-2018 06:59:24 + -


Kapusuz “Kütüphanemizin fiziksel yapısı güzel ama artık yer yetmiyor. İleride umarız müstakil bir yere kavuşuruz o zaman daha çeşitli daha farklı hizmetler sunma fırsatı yakalarız." dedi.


Okuyucu Sayımız 100 Binin Üzerinde

54. Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde dün Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü personeli ile okuma etkinliği gerçekleştirildi. İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen etkinlik okumanın önemini belirten sinevizyon ile başladı ve akabinde Kütüphane Müdürü Songül Kapusuz bir konuşma yaptı.

 

“54. Kütüphaneler haftasını kutlamaktayız” diyerek konuşmasına başlayan Kapusuz, “Program dahilinde her yıl bir kamu kurumunu kurumumuzda ağırlıyoruz hem kütüphanemizi tanıtıyoruz hem de sıra dışı okurlar gösterisini izletiyoruz. Bu sene de Aile Sosyal Politikalar Müdürümüzü aradık bizi geri çevirmedi kabul etti. Kendisine tekrar teşekkür ediyoruz.

 

Sizleri burada görmekten çok mutlu olduk inşallah sizlerde mutlu ayrılırsınız. Sıra dışı okurlar gösterisi Kütüphane Yayınlar Genel Müdürlüğünün 8 yıldır devam ettirdiği programdır. Türkiye genelinde sıra dışı okurlar seçilerek onların belgeseli hazırlanmakta ve okumayı teşvik etmek amacıyla tüm Türkiye’deki halk kütüphanelerinde bu gösteriler sunulmakta” dedi.

 

İl Halk Kütüphanesi hakkında da bilgi veren Kapusuz, “Burada bulunduğumuz bölüm çocuk bölümü. Her yıl özel idare bütçesinden ödenek talep ederiz ve ödenekle güncel yayınları alırız. Bu senede 1174 adet kitap aldık. Kitap sergimiz bir hafta boyunca açık kalacak. Halk kütüphanesi olduğumuzdan 7’den 70’e kadar herkese hitap ediyoruz.

 

Kitaplarımız her tür insanın zevkine ilgi alanlarına hitap edecek kitapları almaya özen gösteriyoruz. Kütüphanemizde yaklaşık 95 bin kitabımız bulunmaktadır. Okuyucu sayımız 100 binin üzerinde. Şu anda Türkiye genelindeki halk kütüphaneleri arasında ilk ona giren kütüphaneler arasında yer almaktayız. Bu kitap sayısı okuyucu sayısı ödünç verilen kitap sayısı ve nüfusa göre oranı sıralandığında ilk sıralarda yer alıyoruz” dedi.

 

Kapusuz son olarak ise, “Kütüphanemizin fiziksel yapısı güzel ama artık yer yetmiyor. İleride umarız müstakil bir yere kavuşuruz o zaman daha çeşitli daha farklı hizmetler sunma fırsatı yakalarız. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kitap okumanın bir ibadet olduğunu aktaran Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, “Kütüphaneler Haftası nedeniyle bu yılda Kütüphane Müdürümüz Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü çalışanlarını ağırlamak istediğini söylemesi üzerine ben bunun çok sevindirici olduğunu ifade ettim. Çünkü okumanın önemini bizler bütün camiamıza anlatmak durumundayız. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak bizim hitap etmiş olduğumuz kesim insan kesimi. Dolayısıyla insanla iyi iletişime geçebilmenin en güzel yollarından birisi kitap okumaktır. Bu kitaplar sayesinde davranış kazanımları edinmektir. Çünkü biz ilk emri ‘oku’ olan bir inancın temsilcileriyiz. Bunu da çok önemsiyoruz. Okumak aynı zamanda bir ibadettir” dedi.

 

Kendisinin de kitap okumayı çok sevdiğini ve çocukluk döneminde harçlıkları ile devamlı kitap aldığını ve büyük bir kütüphaneye sahip olduğunu da aktaran Yıldırım, “Her yeni çıkan beni hep heyecanlandırmıştır” dedi.

 

Yıldırım son olarak ise, “İnternet, bilgisayar ve telefon çıkınca maalesef okuma alışkanlıklarımızı kaybettik. Ama hiç bir zaman bilgisayarda, telefonda ve sanal alemde kitap okuma ile kitapla bilfiil temas ve okuma arasında ifade edilemeyecek derecede farklılıklar var” dedi.

 

 

 
Bu haber 1041 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Güncel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI