Bugun...Ölçü Ve Tartı Aletleri Periyodik Muayene İşlemleri 28 Şubat 2018 Günü Sona Erecektir
Tarih: 13-02-2018 21:23:45 + -


Ölçü ve ölçü aletlerinin 2018 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2018 günü mesai bitiminde sona erecektir.


Ölçü Ve Tartı Aletleri Periyodik Muayene İşlemleri 28 Şubat 2018 Günü Sona Erecektir

Basın Bülteni

 

Ölçü Ve Tartı Aletleri Periyodik Muayene İşlemleri Hakkında

 

Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 28 Şubat 2018 tarihinde sona erecektir.

 

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir.

 

Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2018 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2018 günü mesai bitiminde sona erecektir. Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, eczanelerde kullanılan kütle setleri, tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletleri (aks kantarları, demiryolu sarnıçlı vagon kantarları vb.) periyodik muayene müracaatları İl Müdürlüğümüze yapılacaktır.

 

Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Çankırı veya Kurşunlu Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına yapılacaktır.

 

Otomatik tartı aletleri, I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane/kuyumcu ve laboratuvarlarda kullanılan tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Belediyelerce muayenesi yapılacak olan açık veya kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartı aletleri hariç, bakkal, kasap, manav gibi işyerlerinde ki tartı aletleri), taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

 

İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre idari para cezası uygulanacaktır.

 

Ayrıca İdari para cezası uygulanan ve tutanakla tespit edilen uygunsuzluğun tebliğ tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde ortadan kaldırılmaması halinde bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.

 

Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara en geç 28 Şubat 2018 tarihine kadar yapmaları zorunlu bulunmaktadır.

 

Esnaf ve Sanayicilerimize önemle duyurulur.

 

Yusuf Möhür=>Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü

 
Bu haber 1258 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI