Bugün...Ölçü Ve Tartı Aletleri Periyodik Muayene İşlemleri Hakkında Basın Bülteni
Tarih: 08-01-2019 21:54:58 + -


Ölçü ve ölçü aletlerinin 2019 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2019 günü mesai bitiminde sona erecektir.


Ölçü Ve Tartı Aletleri Periyodik Muayene İşlemleri Hakkında Basın Bülteni

Basın Bülteni

 

Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 28 Şubat 2019 tarihinde sona erecektir.

 

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir.

 

Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2019 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2019 günü mesai bitiminde sona erecektir.

 

Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt, LPG ve Adblue sayaçları, eczanelerde kullanılan kütle setleri, tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletleri (aks kantarları, demiryolu sarnıçlı vagon kantarları vb.) periyodik muayene müracaatları İl Müdürlüğümüze yapılacaktır.

 

Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Çankırı veya Kurşunlu Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına yapılacaktır.

 

Otomatik tartı aletleri, I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane/kuyumcu ve laboratuarlarda kullanılan tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Belediyelerce muayenesi yapılacak olan açık veya kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartı aletleri hariç, bakkal, kasap, manav gibi işyerlerinde ki tartı aletleri),egzoz gazı emisyon cihazları, ısı sayaçları, taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

 

Trafikte hız ihlallerinin tespitinde kullanılan Hız İhlal Tespit Donanımı (HİTD ve OHÖD) cihazlarının 2019 yılı periyodik muayene müracaatları Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’ne yapılacaktır.

 

Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara süreleri içerisinde yapmaları aksi halde 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca yasal işlem uygulanacağının bilinmesi gerekmektedir.

 

Önemle duyurulur.

 

Yusuf Möhür Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü

 
Bu haber 1406 defa okunmuştur.

Etiketler :

Facebook Yorum
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

Çok Okunan Haberler
Son Yorumlanan Haberler
YUKARI