Bugün...Patates Ve Soğan Neden 4-5 Liraya Çıktı? (Özel Haber)
Tarih: 17-06-2018 15:28:52 + -


Çankırı’nın cesur, doğru ve dürüst kalemi, haksızlıkların karşısında durabilen www.haberci18.com İnternet Medyası “Ürün yeterli miktardayken fırsatçılık yapılarak fahiş fiyat üzerinden satış yapma isteği kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil” dedi.


Patates Ve Soğan Neden 4-5 Liraya Çıktı? (Özel Haber)

Çankırı’da Pazar Yerlerinde Patates Ve Soğan Zamları Konuşuluyor

 

Çankırı’da şuan pazarlarda patates ve soğana yapılan zamlara tepki var.

 

Çankırı halkımız patates ve soğansız yaşayamaz. Çarşıya alışveriş için çıkan vatandaşlar yaşananları protesto ediyorlar, fiyatlar nasıl aşağı çekilebilecek insanlar merak ediyor. Herkes tuttura bildiğine zam yapıyor diye mızırdanan halk patates 5 kilo 20 TL, soğan 5 kilo 20 TL ne olacak bu vatandaşın hali, lütfen biraz duyarlı olalım diye tepkilerini dile getirdiler.  

 

Kameralarımıza konuşan vatandaşların bir kısmı “Biz bu fiyata aldıkça pazarcılar daha bu ne 6 TL ye çıkaracak gibi laflar konuşuyorlar, bu böyle olmaz. Her evin olmazsa olmazlarından soğan ve patates fiyatlarına tepkimizi gösterelim ki fiyatlar düşsün.”

 

Üretici Ve Arabulucular Biraz İnsafa Gelsin

 

Köylü vatandaşlarımızın ürünleri daha çıkmadı diye fırsat kollayan pazarcılara seslenen vatandaşlar “Son dönemlerde patates ve soğan fiyatlarında hızla artan bir grafiğin olduğunu belirterek, tüketicilerden gelen şikâyetin her geçen gün arttığını aktarabiliriz. İşten anlayan bazı tüketicilerde yeterli miktarda ürün yetiştirilmesine rağmen bazı tüccarların bayram öncesi daha yüksek fiyata ürün satmak amacıyla stok yaptığını da ses kayıt cihazlarımıza söylemekten kaçınmadı.

 

Çankırı ve Çankırı insanının sorunlarını bilen, yakinen takip edebilen www.haberci18.com İnternet Medyası olarak “Bu maliyetlerin bayramdan sonra da yükseleceği söyleniyor.

 

Uygun fiyatıyla satılmakta olan sofraların vazgeçilmez ürünlerini 0/0 yüz zamlandırarak halktan kıskanmayınız!

 

Çankırı’nın cesur, doğru ve dürüst kalemi, haksızlıkların karşısında durabilen www.haberci18.com İnternet Medyası “Ürün yeterli miktardayken fırsatçılık yapılarak fahiş fiyat üzerinden satış yapma isteği kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

 

-Hiçbir Kimsenin İşinde, Gücünde, Ticaretinde, Kazancında Gözümüz Neyi Yok. Cenab-ı Allah Tüm Esnaflarımızın İşini Gücünü Rast Getirsin-

 

Ama gel gelelim; Gıda maddelerinden biri olan patates ve soğan şimdilerde marketlerde 5-6 liraya varan fiyatlarla satılıyor. Üretimin az olup talebin fazla olması durumunda fiyat yükselişi anlayışla karşılanabilir. Ama ürün yeterli miktardayken fırsatçılık yapılarak fahiş fiyatla satış yapmak kesinlikle kabul edilemez.” Diyoruz.
Bu haber 2812 defa okunmuştur.

Etiketler :
Vatandaş / 18-06-2018 10:11:00

Bende sana katılmıyorum Önce Vatan çünkü üretim yok diyor pazardakiler sence bugatti neden pahalı veya cadillac marka arabalar dünyada az üretimi olduğu için 1 veya 2 hafta patates yemeyince stoklar patates mi dolacak hayır şimdi gel senle hesap yapalım 1 dönüm yerden güzel bakılırsa 1 ton patates çıksın diyelim misal. bunda gübre var kaliteli patates için kaliteli gübre nişastası vb. şeyi için dönüm için 500 lira de patatesin tohumunu alsın ee sonuçta kıtlık var oda kg 3. tl de 1 dönüme 300 kg atılsa oda 900 lira bunu düzenli sulamak lazım aylık su faturası 40 lira 4 ayda oluşuyor de 160 lira makine yok patatesi toplamak için kişi başı yevmiye 100 liradan 3 işçi veya 4 işçi 400 lira haşere gelmesin domuzdan koru bunlarda masraf kısacası 500+900+400+ilaç ve domuzdan koruma masrafı 300 olsun = 2100 lira 1 ton patates çıksa hadi ver bakalım firmalara 50 kuruştan? hadi fiyatlarım abartı de 1500 lira olsun hadi 1000 lira olsun ver 50 kuruştan 1 tonu masrafını gene karşılıyor mu?

Vatandaş / 18-06-2018 08:52:00

Tohum üretimi yasak. 2 yıldır tarımda sondaj kuyusu olan yerlere su sayacı koyacağım de... genç çiftçiden 30 bin liralık hibe hayvan ver ama hayvanların toplan değeri 12 veya 13 bin lira olsun ukranya dan et getirt deli dana hastalığı olsun ukranya bize mesaj göndersin etleri yemeyin hastalık var diye rusya domatesimizi beğenmesin geri göndersin daha ne sayalım 14 sene önce kendi kendine yeten 7 ülkeden 1 tanesi bizdik şimdi ülkelere kucak açıyoruz. DAHA NE OLSUN..... Valla kusura bakmayın ama böyle giderse biz yapılan yollara ketçap sıkar yeriz sonuçta duble yollarımız var :)

Önce vatan / 17-06-2018 23:58:00

Melih ben sana katılmıyorum çünki bu zamları bizim vatandaşımız yapıyor zavallı çiftçinin malı PARA etmiyor tarlada 50 kuruş pazarda 5 tl aradakiler yüzde yüz kâr yapalım çabasındalar haýır yani biz halk olarak tepkimizi gösterelim 1veya iki hafta kimse patates almasın o kadarda olmazsa olmaz bir yiyecek değil ha çocuklar kızartması nı seviyor diye alıyoruz biz böyle kıtlıktan çıkmış gibi pazarda almaya kalkışırsak 10 tl de olur EKONOMİ kötü vatandaşın CEBİNDE para yok diyorlar kilosu 5 tl ye patates alaçam diye ugraşıyor yemeyiver arkadaş 1.2 hafta ölcekmisin her şeyin sebebi bizleriz afedersin koyun misali nereye sürerlerse oraya gidiyoruz hakkımızı savunmamızı bilmiyoruz inşallah düzelir yeterki biz bilinçli olalım tepkimizi gösterelim saygılar

Gazi / 17-06-2018 22:51:00

Bu Amerika varya bu  Amerika Bu zamlar hep onların başının altından çıkıyor... Ayrıca yemeyiverelim. Ne olacak ölecek miyiz.Onların yerine Et yeyin. Bizim Dört dörtlük bit Tarım Politikamız var... Durun daha bu günler iyi günlerimiz...

melih / 17-06-2018 16:58:00

Üretim yok ülkede. Yer gök ithal ürünlerle doldu. 50 bin tane büyük baş hayvan getirdiler brezilyadan yerli tohumculuk bitti. İsrailden tohum ithal ediyoruz tarım hayvancılık bitti. Memlekette ülkede hersey güllük gülistanlık gösterilmeye çalısılıyor. Ekonomik veriler hiç öyle söylemiyor ama dolar 4,70 oldu ver mehteri :))FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Genel Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI