Bugun...Rektör Ayrancı Radyo Neşe Basın Kulübü Programına Konuk Oldu
Tarih: 17-08-2018 10:29:36 + -


Öğrencilerin barınma sorunu ile ilgili de açıklamalar yapan Ayrancı son zamanlarda Çankırı’da yapılan KYK yurtları ve özel yurtlar ile yatak kapasite sayısının arttığını ve bu konuyla ilgili bir sorun yaşanmayacağını söyledi.


Rektör Ayrancı Radyo Neşe Basın Kulübü Programına Konuk Oldu

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı Radyo Neşe Basın Kulübü programının canlı yayın konuğu olarak üniversitemizin 2018 YKSTERCİH döneminde yaptığı tanıtım çalışmaları ve ulusal ve yerel basında geniş şekilde yer bulan Çankırı Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan hayvanlara gönderilecek yemeklerle ilgili ayrıştırma işlemine dair açıklamalarda bulundu.

 

Gazetecilerin tercih dönemi ile ilgili sorusuna Rektör Ayrancı şu şekilde cevap verdi. “Bu tercih döneminde biz çok büyük bir tanıtım atağı başlattık. Çankırı’yı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni tanıtmak üzere. Yaklaşık 3-4 Milyon kişiye ulaştık bu seferberliğimizde. Bu konuda tüm arkadaşlarımız özellikle basın büromuzdan arkadaşlar özverili çalıştılar. Çok özel sosyal medya içerikleri oluşturduk. Kayıtlar yaptık. Ben üniversitemizi anlatan video konuşmalar yaptım. Üniversitenin genel halini Çankırı’nın genel görünümünü çektik. Çok büyük bir kampanya sonucunda çok büyük rakamlara ulaştık. Buna ulaşırken de 17-19 yaş aralığını öncelikli tercih ettik. Çünkü ağırlıklı tercih kitlemiz muhatabımız bunlar.

 

Bir de 17-19 yaş aralığında çocuk sahibi anne babalar ortalama kaç yaşında olur onlarıda tahmini olarak hesapladık. Tabi ağırlıklı oranlama yaptığınız zaman da bu 45 civarında çıkıyor. Bir de orada bir yaş dilimi belirledik. Çünkü bu yılda bir defa olan bir olay ve biz bunu çok iyi değerlendirmek durumundayız. Dolayısıyla böyle bir rasyonel etkin paylaşım yapmak suretiyle Türkiye’nin hemen hemen her tarafına Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin bulunduğunu, burada değerli hocaların bulunduğunu, burada aktif bir hayat olduğunu, burada sosyal bir hayat olduğunu, burada kültürün yaşandığını ve yaygın bir ilişkiler ağının bulunduğunu ifade ettik. Bunu gördüler. Ben gördüğüm karşılaştığım insanlara da soruyorum olumlu dönüşler alıyorum. Gerçekten bu sadece üniversitenin tanıtımı değil, Çankırı’nın tanıtımı adına önemli bir kazanım olduğu kanaatindeyim. Çünkü ciddi bir seferberlik içerisinde biz bunları dar bütçelerle gerçekleştiriyoruz.

 

Buraya kadar geldik. Dolayısıyla öğrencilerimiz şu anda kampüslerimizi, ağırlıklı olarak Uluyazı kampüsü’nü ve diğer yerleşkelerimizi tanıyorlar biliyorlar. Buradaki eğitim imkanlarını sosyal imkanları gördüler. Daha önceden yaptığımız bahar şenliklerini ara şenlikleri sanatçıları tiyatroları sempozyumları. Hepsinin farkındalar. Şimdi biz ürüne girdik ekimimizi yaptık hasatı göreceğiz hep beraber. Amacımız yüksek puanlarla Türkiye’nin her tarafından kaliteli öğrencinin buraya getirilmesi.

 

Ağırlıklı olarak vakıf üniversiteleri, yani parayla öğretim yapan üniversiteler bu tanıtım faaliyetlerine çok ağırlık veriyor. Gazetenin her sayfasını çeviriyorsun koca koca üniversiteler. Televizyonlarda haberlerde filmlerde. Çok korkunç paralar harcıyorlar. Devlet üniversiteleri arasında bu şekilde kendini tanıtan tek üniversite Çankırı Karatekin Üniversitesidir. Bunun dışında bizim gibi kendisini ve bulunduğu şehri tanıtan bir devlet üniversitesi yok. Bu konuda tekiz. Çok büyük bir alana hitap ettik. Bizimki fedakarlık. Kendi gayretim. Yapılabilecekler arasından önemlileri seçip ön plana çıkarma şeklinde gerçekleşiyor. Bu devlet üniversiteleri arasında tek ikinci bir üniversite daha gösteremezsiniz. Bir iki tane taklidimiz var ama onlar da sadece küçük gayretler olarak görünüyor. Bizimki gibi böyle kapsamlı bir yaklaşım yok. Biz burada devlet üniversitesi olarak kendimizi gösterip burada biz de varız demek suretiyle bir kesit aldık. Bir vakıf üniversitesi gibi çalışıyoruz. Atak, parlak kendini gösteren, kendiyle gurur duyan, hedefleri olan, yani pısırık kendi halinde gelirsen gel gelmezsen gelme değil, biz buradayız varız kendimize güveniyoruz yarın da bugünden daha iyi olacağız. Bunun teminatını veriyoruz.”

 

Gazetecilerin kontenjan sayıları ile ilgili sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Hasan Ayrancı, özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin lisans ve yüksek lisans bölümlerine gelmesi için yoğun gayret sarf ettiklerini ve Ankara’da önemli girişimlerde bulunduklarını belirterek “Biliyorsunuz bizim Cibuti’den gelen öğrencilerimiz var sayıları az olmasına rağmen onlar bile sokağı nasıl canlandırıyor. Ama şimdi busayının 200-300-1000 olduğunu düşünün. Burası adeta İsviçre’nin Basel’i gibi uluslararası bir görünüm arz edebilir. Biz bu düşünce ile yani bir anlamda üniversitenin hem fikir olarak hem bilimsel karakter olarak hem toplumla birlikte gelişmenin bir yolu olarak bunu görüyoruz bunu açıkçası. Bunun için de çok ciddi bir gayret içerisindeyiz. Ama gelecek öğrencilerin Çankırı’nın sosyal hayatına etkilerini kontrol etmek zorundayız. Çünkü sadece gelsin demekle olmuyor. Onlar buraya gelince toplumu nasıl değiştirecekler onların da parametrelerini ölçümlemek zorundayız.” dedi.

 

Öğrencilerin barınma sorunu ile ilgili de açıklamalar yapan Ayrancı son zamanlarda Çankırı’da yapılan KYK yurtları ve özel yurtlar ile yatak kapasite sayısının arttığını ve bu konuyla ilgili bir sorun yaşanmayacağını söyledi.

 

Basın Kulübü programı yorumcularının Rektör Ayrancı’nın Çankırı Karatekin Üniversitesi yemekhanesinden artan yemeklerinÇankırı Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan hayvanlara gönderilmesi talimatının örnek bir davranış olduğunu ve bu konuyla ilgili bilgilendirme istemeleri üzerine Prof. Dr. Hasan Ayrancı, “Yaratılanı sev yaratandan ötürü” düsturuna sıkı sıkıya bağlı olan ecdadımızın hayvanları ve çevreyi koruyacak türden birçok vakıf kurduğunu, onla rın sevginin bir bütün olduğuna, hayvan sevgisinin olmadığı bir toplumda insan sevgisinin de tamamlanmış olmayacağına inandığını belirterek, şahsının ve yakın çalışma arkadaşlarının da bu inanca sahip olduğunu ve her fırsatta bunu göstermeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Ayrancı, “Öyle ki, sokakta bulduğumuz bir yavru köpeği sahiplendik ve uzunca bir süredir de rektörlük binamız önünde bakıyoruz. Böylelikle hayvan bakabilme konusunda imkânı olan personelimize örnek olmak istedik. Yine duyarlı çalışma arkadaşlarımız, yemekhanemizde artan yemeklerin çöpe gittiğini ve bu artan yemeklerin Çankırı Belediyesi’nin köpek barınağına gönderilerek değerlendirilebileceğini tarafıma ilettiler. Yetkililerden edindiğimiz bilgiye göre ise içerisinde kürdan, peçete vb. diğer atık maddelerinin bulunduğu yemeklerin hayvanların boğazına kaçarak zarar verdiğini ve hatta ölümlerine bile yol açabileceği öğrendik. Bunun üzerine yemekhanedeki kürdanların kaldırılması, peçetelerin ise yemek artıklarının içerisine atılmaması hususunda gerekli ikazları yaptık. Hayvan barınaklarına, artık yemek gönderen diğer kurum ve kuruluşların da aynı hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum. ” dedi.
Bu haber 883 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Ç.K.Üniversitesi Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI