Bugun...Şikâyet Var (Özel Haber)
Tarih: 14-02-2018 14:06:27 + -


Çankırı Belediye Başkanlığından bu iki konuya eğilmesini talep ediyoruz. Hava kirliği, çevre kirliliği...


Şikâyet Var (Özel Haber)

Çankırı Belediye Başkanlığından önem araz eden bu iki önemli konuyu değerlendirmesi, halkın şikâyetlerine de çözüm bulunulması istenmektedir.

 

-Konumuz Çevre Kirliliği

 

Ben şehrimizin bir ferdi olarak Yeni Mahalle de, Abdulhalik Renda mahallesinde ikametgah eden ve Çankırı’yı da karış karış gezen bir vatandaşım. Aksu Mahallesi Tilura sitesinin her sabah önünden geçtiğimde Kale tarafının simsiyah duman altında olduğunu görüyorum.

 

Örnek verecek olursak Aksu Mahallesinde bulunan Kale apartmanının kalorifer bacası her sabah 07.00-07.30 arası simsiyah bir dumanla etrafı kapkara yapıyor. Vatandaşların şikayet talepleri de haber sitemize ulaştırılmaktadır.

 

-Anlatmaya gerek yok!

 

Edinilen bilgilere göre de konuyu birkaç kere Belediye ye de bildirdiklerini söylemelerine rağmen hiçbir işlem yapmadığından yakınan vatandaşlar bir çözüm bulamadıklarından yakınarak yetkilileri göreve çağırıyorlar.

 

Biz gördük, yetkililerde sesleniyoruz “Lütfen bir sabah gidip bakın ve fotoğrafını çekin siz de göreceksiniz çevreyi ne kadar kirlettiklerini.” Ha sadece söz konusu apartman veya sadece bu mahalle çevre kirliğine meydan okumuyor. Şehrimizin tüm mahallelerinde aynı sorunlar yaşanıyor. Doğalgazlı dairelerin görüntüsü sağlıklı gözükürken, doğalgaza geçmeyen bazı apartmanlarda da kömür ve fuoil yakıldığı gözükmektedir.

 

Türkiye’de yılda yaklaşık 32 bin kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklardan yaşamını yitiriyor. “Görünmez katil” olarak da ifade edilen hava kirliliği kalp krizi, kanser, felç, alzheimer, parkinson, astım atakları, düşük sperm kalitesi gibi sorunlara yol açıyor. Uzmanlar, hastalıkların temel nedeni olan küçük partiküllerin (PM 2.5) ülke genelinde ölçümünün yaygın olarak yapılamadığını belirterek “Bu durum illerimizin havasının ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymamızı engelliyor. Acilen ülke genelinde, saç telimizden daha küçük çapa sahip olan bu ölümcül partikülleri hava istasyonlarımızda ölçmeye başlamamız gerekli” 

 

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak şimdi soruyorum… Atılması gereken adımlar Çankırı’da atılıyor mu?   Hayır! Çocuklara maske dağıtılıyor mu? Hayır! Kamu taşımacılığı yani toplu taşımaya yönlendirilme var mı? Hayır, Fosil yakıtlar yerine daha temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme var mı? Hayır, Peki bunları yapmayarak hava kirliliğini nasıl önleyeceğiz? Hala kaçak ve kalitesiz kömür kullanımını konuşuyoruz. Hala trafik yoğunluğuna bir çözüm bulamıyoruz. Hala toplu taşıma araçları yerine kişisel araçlarımızı kullanıyoruz. Kurum ve kuruluşlar bir çözüm üretmediği sürece boğulmaya devam edeceğiz.

 

Amaçları Dışında Kullanılıyor!

 

Ahmet Yesevi Camiimiz ve çevre düzeni güzel oldu da, gerçekten çadırların bulunduğu yaya yolu hiç hoş gözükmüyor.

 

Buranın kurulumu eminim güzel ve yararlı amaçlar içindi... İstenilen amaca ulaşmadığı olabilir...

 

Ancak kullanılmayınca maalesef birkaç senedir son derece bakımsız,pislik yuvası ve uygun olmayan amaçlara hizmet ediyor sözünü ettiğimiz yer...

 

Bir tarafı Çankırı’mızın şehre girişi, şehirlerarası yol güzargahı ve diğer yönü ise güzel camiimiz Ahmet Yesevi’nin kapısının giriş yolu... Vakit ve cenaze namazları için, içi ve dışı ibadetini yapmaya gelenlerin yolu…

 

Bir süre önce sorduğumda yetkili bir ağızdan kaldırılacağı söylenmişti. O zamandan beri de daha harap hale geldi. Hani diyorum yakışmıyor bize... Bir de içleri pislik yuvası ve hastalık kaynağı... Eminim çok zaman da almaz kaldırılması...

 

(Çayımızın yapım projesini ve başlama safhasının bilgisini aldığımız için oraya birşey yazmıyor,sabırla bekliyoruz)

 

Ama burası gerçekten beklenecek gibi değil memleketin tam da ortası çoluğun çocuğun geçiş yolu... İnsanların geçiş yolu…

 

O kadar çirkin bir görüntü var ki apartmanlardan bakıldığında o çirkin görüntü ile karşılaşıyorsun, dışarıdan gelen misafir arkadaşlar bu durumu gördükçe inan gülüyorlar. Camiimiz ve çevre düzeni güzel oldu da, gerçekten burası hoş gözükmüyor. Sayın başkanımızın en kısa zamanda buraya el atacağını umuyoruz. Görüntü kirliliği bir yana olayın bir başka boyutunu resimli olarak gösterelim dedik. Yosun tutan çayımız sivrisineklere adeta kuluçka maki-nası görevi görmekte, sivrisinekle mücadele adı altında ilaçlama yapılarak biz vatandaşlarda kimyasala maruz kalıyoruz!

 

Geçtiğimiz yıllarda 81 il arasında en temiz havaya sahip diye ün yapan Çankırı bu günlerde eski tas, eski hamam görüntüsüne bürünerek insanlarını üzmektedir. Demek ki her işimiz göstermelikmiş…

 

 

 

 

 

 

Not: Bacasından zehir çıkaran binaların fotograflarını yayınlamayı istemeyerek yetkililerin utanmamamasını düşündük... Hani en temiz havaya sahip ilidik ya???
Bu haber 5054 defa okunmuştur.

Etiketler :
vatandaş / 15-02-2018 16:48:00

ÇANKIRI hava kirliliği yönünden yapılan ölçümlerde en temiz iller arasında..Evet bazı bina bacalarından dumanlar çıksa'da, doğruyu konuşacaksak, eski'ye göre çok iyi. eski den balkonlara çıkamazdık ..irfan DİNÇ,göreve gelip, ithal kömür kullanımını şart koşması ve doğalgaz gelmesinden sonra hava kirliliği azaldı.

Atatürk / 15-02-2018 14:48:00

Yıl başından beri Askeriyeyi arıyorum, ancak hem sinirlerim bozuldu hem de 2 aydır her telefonda tamam efendim ilgiliye söyleyeceğiz deniyor sonuç yok. Eski Atış okulunun orada Türk Bayrağının hemen yanında ışıklı Atatürk panosu vardı.İkisi akşam olunca ışıl ışıl şehrimizi kucaklardı. Ancak Atatürk'ün ışığı aylardır yanmıyor. Defalarca aramamıza rağmen çok zor bir şeymiş gibi hala yapılmadı. Siz ilgilenir veya haber yaparsınız diye buraya yazmaktan başka çaremiz kalmadı. Çok kişinin de bu şikayetle aradığını ve sonuç alamadığına bizzat şahitiz. İlgileceğinize ve sonuç alacağınıza emin olduğumuz için size yazdık. Şimdiden teşekkürler.

Vatandaş / 15-02-2018 09:11:00

Valla ne desek boş her şey mustahak kim ne derse desin geliştik fabrika şu bu diyorlar ama 2 fabrika ile gelişmiş il olmayız diğer ilçeler bile bizim ilimizden daha iyi daha güzel duruyor. 4 tane aile parkı var 1 tanesinde mangal yasak ikincisinde dolu ve soğuk üçüncüsü akrep kaynıyor dürdüncüsü de full suriyeli daha da gezilecek yerimiz çok diyorlar valla 4 yerden 1 tanesine gidemiyoruz ailecek olsa ne olmasa ne.......

nuri / 15-02-2018 08:17:00

AYRICA ÇANKIRIMIZIN ORTASINDAN GEÇEN DERENİN İÇİ ÇÖP YIĞINI İLE DOLU.APARTMANLARDAN VE İŞ YERLERİNDEN DEREYE ÇÖP ATILIYOR .DEDELER KÖPRÜSÜNDEN BAKILINCA ÇOK ÇİRKİN GÖRÜNÜYOR. YETKİLİLERDEN RİCA EDİYORUZ..

Vatandaş / 14-02-2018 15:17:00

Çankırı'da özellikle Apartman altı galeri sorununa da değinmek lazım belirli bir düzenleme ve denetim yok yaya kaldırımları da araç işgali altında.FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Belediye Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI