Bugun...Sinüzit Belirtileri Ve Tedavileri
Tarih: 07-01-2017 08:27:03 + -


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Asude Bıçakcı ile Sinüzit ve Tedavileri ile ilgili söyleyişimiz.


Sinüzit Belirtileri Ve Tedavileri

ÇANKIRI ÖZEL KARATEKİN HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ UZMANI OP. DR. ASUDE BIÇAKÇI “SİNÜZİT BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ” ile ilgili merak edilenleri anlatıyor;

 

1. Sinüzit sık görülen bir hastalık mıdır? 
 

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi sinüzitten yakınmaktadır.Her yıl Amerika'da 37 milyondan fazla kişinin sinüzit atağı geçirdiği bilinmektedir.Sinüzitin görülme sıklığı (sinüzit prevalansı) artan hava kirliliği, kentsel yayılma ve antibiyotiklere karşı artan direnç nedeniyle son on yılda yükselişe geçmiştir.
 

2. Sinüzit nedir? 
 

Sinüzit; sinüslerin membranında oluşan inflamasyondur (iltihaplanma).Özellikle paranazal yani burun çevresinde yer alan sinüslerde meydana gelir.Akut ve kronik sinüzit olmak üzere iki türü vardır.Akut sinüzit kısa bir zaman içinde şikayetlerin olduğu ve antibiyotik-dekonjestan gibi ilaçlar ile kontrol altına alınırken, kronik sinüzit daha uzun zamanda şikayetlerin olduğu ve tedavide ameliyatın da (endoskopik sinüs cerrahisi) bir durumdur.
 

3. Sinüzitin belirtileri nelerdir? 
 

Akut sinüzit için: (4 haftadan daha az olan aşağıdaki belirtiler)
 

Yüzde ağrı/basınç hissi
 

Burun tıkanıklığı
 

Burun akıntısı / geniz akıntısı
 

Koku almada azalma veya kaybolma
 

4. Akut sinüzit nasıl tedavi edilir? 
 

Yaklaşık 10-14 gün süren antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Tıkanıklığı azaltmak için, hekim burun spreyleri, burun damlaları ya da oral dekonjestanlar reçete edebilir. Antibiyotikler (antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir) sinüslerde bulunan herhangi bir bakteriyal enfeksiyon için reçete edilir.
 

5. Kronik sinüzitin belirtileri nelerdir? 
 

3 aydan daha uzun süren:
 

Yüzde ağrı/basınç hissi
 

Burun tıkanıklığı
 

Burun akıntısı / geniz akıntısı
 

Koku almada azalma veya kaybolma
 

6. Evde sinüzit ağrısı için ne gibi önemler alınabilir? 
 

Sinüzit ağrısını hafifletmek için evde çeşitli önlemler alınabilir. Örneğin;sıcak ve nemli hava sinüs tıkanıklığını ve ağrısını hafifletmekte yardımcıdır. Sıcak banyo, buharlı duş ya da sıcak su ile dolu bir kap yardımıyla nemli hava  soluyarak sinüzit ağrısını hafifletebilirsiniz. Sıcak kompres burun ve sinüslerde ağrı giderilmesine faydalıdır. Bunun için günde birkaç sefer, yüzünüze 5 ila 10 dk boyunca sıcak nemli bir havlu koyun. Tuzlu burun damlaları ve spreyleri tıkanıklığı gidermede yardımcı olabilmektedir. Bununla beraber bol sıvı tüketilmesi de genel olarak sinüzit ağrısının giderilmesinde faydalıdır
 

7. Doktor önerisi olmadan burun spreyleri işe yarar mı? 
 

Bazen burun spreylerinin kullanımı şikayetleri azaltabilir ancak özellikle önerilmeden kullanılan nazal dekonjestan türü burun spreyleri, özellikle uzun süredir kullanılıyorsa, geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. O yüzden KBB uzmanı muayene etmeden burun spreylerinin kullanılması güvenli değildir.
 

8. KBB uzmanı en ideal akut veya kronik sinüzit tedavisine nasıl karar verir? 
Hastanın şikayetlerini, hikayesini değerlendirdikten sonra tam yapılan bir kulak burun boğaz muayenesi sonrasında size uygun olan en ideal tedaviye karar verecektir.

 

9. Muayenede KBB uzmanı hangi muayene yöntemlerini kullanır?
 

Muayenede klasik kulak burun boğaz muayenesi sonrasında endoskopi yardımıyla burun içindeki yapılar ve sinüs ağızları değerlendirilebilinir.
 

10. Burun endoskopisi nedir? 
 

Fiber optik yapıda olup, burun içindeki yapıların kolaylıkla görülmesini sağlayan teknolojik enstrumanlardır.
 

11. Neden burun endoskopisini Kulak Burun Boğaz uzmanı yapmalıdır? 
 

Burun endoskopisinde özellikle sinüslerin drene olduğu yolları konunun uzmanı bilir.Öncelikli olarak hastanın burun içi özel sprey ile uyuşturulur.Muayenede tüm sinüsleri değerlendirebilmek amacıyla, görüş alanını arttırmak amacıyla buruna burun etlerini küçültücü ilaç içeren burun tamponları 10 dakikalığına uygulanabilir.Burun endoskopisi sırasında özellikle polip varlığının ve/veya yapısal bir bozukluğun olup olmadığı da değerlendirilir.
 

12. Tanıda başka yöntemler kullanılabilinir mi? 
 

Burun kültürü, röntgen , alerji testleri, bilgisayarlı tomografi (paranazal sinüs tomografisi)
 

13. KBB Uzmanı ne gibi ilaçlar önerir? 
 

Hikaye, muayene ve tetkikler sonrasında, hastaya burun tıkanıklığını gidermek amacıyla dekonjestan denilen ilaçlar verebilir.Özellikle bu ilaçlar doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

Eğer bakteriyel bir enfeksiyon düşünülüyorsa antibiyotik te verilebilinir. Altta yatan bir alerji durumu söz konusu ise anti-alerjik ilaçlar da verilebilinir.
 

14. Tedavi sırasında nelere dikkat etmeliyiz? 
 

Sigara içilmesi kesinlikle önerilmemektedir.Çünkü sigara ve sigara dumanı sinüslerdeki tüysü hücrelerin hareketini yavaşlattığı gibi enfeksiyonların kronikleşmesini sağlamaktadır.Herhangi bir diyet önerilmez ancak sıvı alınması mukusun yapışkan olmamasını sağlar.
 

15. Ameliyat ne zaman gerekli olur? 
 

Kronik sinüzitten bahsediliyorsa, antibiyotiklerin herhangi bir etkinliği yok ise gündeme ameliyat gelebilir.Bu konuda uzman hekiminiz en doğru zamanlamayı yapacaktır.
 

16. Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır? 
 

Genellikle genel anestezi altında, endoskopik yöntem ile ameliyat yapılmaktadır.Burundaki tamponlar çıktıktan sonra hastalar normal hayat aktivitelerine devam edebilirler.
 

17. Sinüzit ameliyatında hedef nedir? 
 

Sinüs ağızlarının açılması ve sinüslerin drenajının sağlanmasıdır.
 

18. Sinüzit ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir? 
 

Endoskopik yöntemle yapılan ameliyattan sonra en önemli konu pansumanların uygun yapılmasıdır. Sinüzit ameliyatında pansuman burun içinin uygun şekilde temizlenmesi anlamına gelir. Bunun için başlangıçta birkaç günde bir daha sonra daha seyrek olarak doktorunuza gitmeniz gerekecektir. Kaç günde bir temizlenmesi gerektiği ameliyatın seyrine ve doktorun tercihine göre değişir. Doktorunuz her pansumandan sonra bir sonraki görüşme zamanını söyleyecektir.Hasta kendisi burun içini serum fizyolojikle yıkayarak yapışma ve birikintileri önlemeye çalışabilir.
 

19. Endoskopik sinüs cerrahisinden sonra sinüzitim tekrarlar mı? 
 

Endoskopik yöntemle ameliyat yapılmaya başlandıktan sonra sinüzitin tekrarlama oranı son derece düşmüştür. Ancak yine de özellikle alerjinin rol oynadığı sinüzitlerde tekrar problem oluşması görülebilir. Alerji toplumumuzda sanıldığından çok daha sık görülmektedir.
 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Asude BIÇAKÇI

 
Bu haber 4180 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI