Bugun...Soküm Kış Okulu Ilgaz Dağı’nda Başladı
Tarih: 23-01-2018 07:24:27 + -


Kış Okuluna katılan öğretim üyeleri ve UNESCO Türkiye temsilcilerinden oluşan grup, Çankırı’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini de inceleme fırsatı bulacak.


Soküm Kış Okulu Ilgaz Dağı’nda Başladı

Çankırı Belediyesi ev sahipliğinde, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve Gazi Üniversitesi THBMER ve bağlı birimlerinin katkılarıyla SOKÜM Sözleşmesine akredite STK olan Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü iş birliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Kış Okulu, Ilgaz Dağı’nda somut olmayan kültürel mirası (SOKÜM) tartışmaya başladı.

 

Somut olmayan kültürel miras (SOKÜM) alanında uluslararası deneyime sahip uzmanların katılımı ile gerçekleştirilen program kapsamında kış dersleri başladı. Koruma, kuşaktan kuşağa aktarım, medya, eğitim, katılım, yönetim, sürdürülebilir kalkınma ile SOKÜM arasındaki ilişkilerin tartışıldığı Kış Okulu etkinliklerinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Merhamet ve şifa şehri, Anadolu’nun özeti şehrimizde öz kültürümüze sahip çıkan değerli bilim insanlarını ağırlamaktan onur duyuyoruz. Öz kültürümüzü yaşatmak ve korumak için büyük bir özveri ile hayatlarını bu konu üzerine düşünmeye adayan başta UNESCO Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Sayın Öcal Oğuz,  Türkiye Milli Komisyonu Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi Başkan Vekili Prof.Dr. Metin Ekici ve Komisyon Üyesi Prof. Dr. Nebi Özdemir Hocalarımız olmak üzere kıymetli tüm hocalarımızın Çankırı'nın somut olmayan kültürel mirasına kendi ışıklarını da yansıtarak katkı sağlayacakları için mutluyuz. Çankırı’yı somut olmayan kültürün başkenti yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.” diye konuştu.

 

Kış Okuluna katılan öğretim üyeleri ve UNESCO Türkiye temsilcilerinden oluşan grup, Çankırı’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini de inceleme fırsatı bulacak. Kış Okulu Çarşamba günü sona erecek.

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1133 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İlginizi Çekebilecek Diğer İlçeler ve Köyler Kategorisi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI